Αναπαραγωγή Ωοσκόπηση αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Το καλύτερο είναι να περιμένεις με υπονομή μήπως ξεπεταχθούν τη 13-14 μερα οι νεοσσοί των παραδεισίων, αλλά αν κάποιος είναι ανυπόμονος(π.χ. εγώ) πότε είναι η κατάλληλη μέρα για να τα δώ. Το λέω αυτό για να μην τα κοιτάξω από την 3 μέρα για παράδειγμα και όπως τα κουνίσω χαλάσει η σύστασή τους; Πότε συνηθίζουν να τα κοιτούν στη
 
δεν χρηαζετε να τα βγαλεις απο τη φωλια... Εγω στα κοκατιλ απο την τεταρτη μερα φενοταν οι φλεβες να σχηματιζονται...
 
Η ωοσκόπηση γίνεται μετα την 7η μερα, με έναν μικρό φακό. Χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή, ειδικά αν δεν είσαι έμπειρος γιατι μπορεί να σπάσουν τα αυγά απο μια απρόσεχτη κίνηση. :)

Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε τα παρακάτω θέματα

Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι γονιμοποιημένα τα αβγά;
Παρουσιαση ωοσκοπησης με φωτογραφιες
 
σαε ευχαριστώ παιδιά όλους!

Μόλις τώρα έκλεισα το τηλέφωνο και μιλούσα με το φίλο μου στο Αγρίνιο. Εκείνου του έχει κάνει 5 αυγά εδώ και κανά 10ήμερο. Δεν έπραξε σωστά στο εξής:
η ανυπομονησία του τον έκανε να τα κοιτάξει από τη δεύτερη μέρα και ρωτάω εγώ τώρα:αφού κοίταξε με προσοχή(απ ό,τι είπε) και δεν τα κούνησε πολύ,υπάρχει πιθανότητα να του βγούνε,ή όχι;κρίμα αν δεν του βγούνε, γιατί λέει ότι συνέχεια ζευγάρωναν.συνέχεια.

γεια...
 
Φιλε δεν νομιζω οτι υπαρχει φοβος αμα τα πιανεις στο χερι δεν παθαινει τιποτα το αυγο, η καναρα πως τα γυρναει γυρω γυρω καθε λιγο για να τα ζεστενει παντου ετσι δεν παθαινει τιποτα αμα το πιασεις και στο χερι. Ενταξη δεν πρεπει να κανεις αποτομες κινησεις αλλα με λιγο προσοχη δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα. Στην τριτη μερα παντως αμα παρεις δυνατο φακο και κλεισεις το φως και κανεις μια ωοσκοπιση το μωρακι ειναι πολυ μικρο και ειναι σαν μια μικρη καρδουλα που κουνετε συνεχεια. Ειναι πραγματικα πολυ ωραιο.
 
σαε ευχαριστώ παιδιά όλους!

Μόλις τώρα έκλεισα το τηλέφωνο και μιλούσα με το φίλο μου στο Αγρίνιο. Εκείνου του έχει κάνει 5 αυγά εδώ και κανά 10ήμερο. Δεν έπραξε σωστά στο εξής:
η ανυπομονησία του τον έκανε να τα κοιτάξει από τη δεύτερη μέρα και ρωτάω εγώ τώρα:αφού κοίταξε με προσοχή(απ ό,τι είπε) και δεν τα κούνησε πολύ,υπάρχει πιθανότητα να του βγούνε,ή όχι;κρίμα αν δεν του βγούνε, γιατί λέει ότι συνέχεια ζευγάρωναν.συνέχεια.

γεια...

βαγγελη εγω για την ωοσκοπηση γνωριζω οτι καταρχην απο τη 4η-5η μερα βλεπεις εαν υπαρχει πουλακι μεσα γιατι τοτε αρχιζουν κ δημιουργουνται οι φλεβες του..
συνηθως το να τα πιανουμε δεν ειναι πολυ καλο απο την αποψη να μην ειναι ακαθαρτα τα χερια μας γιατι μπορει να μεταφερουμε μικροβια. Εαν ειναι πλυμενα δεν πιστευω υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα. Κατι αλλο ως προς αυτο ειναι οτι καμια φορα τα πουλακια εαν δεν εχουν εξοικειωθει με την ανθρωπινη παρουσια μπορει να παρατησουν τα αυγα μετα απο ωοσκοπηση η μετα απο πολλες ανθρωπινες επεμβασεις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top