Αναπαραγωγή Ωοσκόπηση σε αυγά χήνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dedos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dedos

PB Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
40
Πόλη
Πάτρα
Γειά σε όλους.. Εδώ και μια βδομάδα, έχω μια χήνα η οποία έκατσε κλώσσα..
Θα ήθελα να ρωτήσω, ποιά μέρα μπορώ να κάνω ωοσκόπηση τα αυγά, για να δω πόσα θα εκκολαφθούν;
 
Καλησπέρα!Έχεις καθόλου γνώσεις από ωοσκοπηση; Στις κότες την έβδομη ημέρα κάνουμε. Στις χήνες θα σου πρότεινα την δέκατη ημέρα για να μην γίνει και κανένα λάθος.
Αυτό που με προβληματίζει είναι το εάν θα σε αφήσει η χήνα να της πιάσεις τα αυγά...
 
Μόνο σε καναρίνια ξέρω Γιάννη.. Σε χήνα δεν έχω κάνει ποτέ..
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
δέν φέυγει με τίποτα απο την φωλιά..
θα βρώ τρόπο,ίσως την στιγμή που θα βγει να φάει..
Αλλιώς θα την βγάλω εγω δεν την φοβάμαι.. α😀!
 
Ααα δεν σου τα είπαν καλά! Η χήνα δεν σηκώνεται ποτέ από την φωλιά της όταν είναι κάποιος η κάτι κοντά της. Μην την ενοχλήσεις όταν είναι στην φωλιά, εκτός και αν θες να δεχθείς ομαδική επίθεση από τους γονείς!
 
Χρήσιμες οι συμβουλές του @Γιαννης17 και καλά θα κάνεις @dedos να μην τις αγνοήσεις.
Αν παρ' όλα αυτά καταφέρεις και φτάσεις στα αυγά.. ένα δυνατός φακός δέσμης led πάνω πίσω από το αυγό ώστε να βλέπεις άμεσα το αυγό.. και σίγουρα κάτι θα φανεί.
 
Όντως Γιάννη δεν τα αφήνει με τίποτα..Βασικά είχαμε και παλαιότερα χήνες και ξέρω γενικά πως συμπεριφέρονται,
θα βρω τρόπο να τα δω.
Απλά δεν ήξερα απο ποιά μέρα μπορώ να κάνω ωοσκόπηση
Ευχαριστώ..
 
Μπορείς να κάνεις αλλά αν ο φακός σου δεν είναι πολύ δυνατός δεν πιστεύω ότι θα δεις τίποτα. Προσωπικά είχα δυσκολευτεί ακόμη και στην πάπια που είχα με τον απλό φακό.
 
Εγω θαλεγα να μην πειραξεις τίποτα! Η περιεργεια πολλες φορες φερνει ανεπανόρθωτα αποτελεσματα!

Kι απο το χέρι να σου πέσουν αυτά τα αυγά δεν σπάνε. 😛 Κάναμε αμαν να τα σπάσουμε χτυπώντας τα.
 
Back
Top