Αναπαραγωγή Ωοσκόπηση στα 4 αβγά budgie, τι κάνω τώρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xremylos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xremylos

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Χαλάνδρι
Έκανα σήμερα την πρώτη μου ωοσκόπηση στα 4 αβγά των Budgies μου(12/9 το 1ο αβγο και ειναι η πρώτη φορα που μου δινουν αβγα)και ήταν και τα τέσσερα κίτρινα μέσα σε διαφορετικη αναλογία(δεν είδα καθολου αγγεια, κόκκινο,ή μαύρο μέσα). Όπως τα έβαζα μέσα μου έπεσε το ένα και έσπασε λίγο. 😡Το άνοιξα για να δω αν έκανα το ειδεχθές έγκλημα και ειχε μέσα μονο κίτρινο κρόκο και νεράκι. Να τα αφησω τα άλλα αβγά μέσα στη φωλιά ή να τα απομακρύνω(μηπως εκανα και λαθος ωοσκόπηση,ξέρω και εγώ, αν και όλα ιδια μου φανηκαν πάνω κάτω). Τα Budgies μου προβλέπεται άμεσα να δώσουν και 2ο clutch?
 
Έκανα σήμερα την πρώτη μου ωοσκόπηση στα 4 αβγά των Budgies μου(12/9 το 1ο αβγο και ειναι η πρώτη φορα που μου δινουν αβγα)και ήταν και τα τέσσερα κίτρινα μέσα σε διαφορετικη αναλογία(δεν είδα καθολου αγγεια, κόκκινο,ή μαύρο μέσα). Όπως τα έβαζα μέσα μου έπεσε το ένα και έσπασε λίγο. 😡Το άνοιξα για να δω αν έκανα το ειδεχθές έγκλημα και ειχε μέσα μονο κίτρινο κρόκο και νεράκι. Να τα αφησω τα άλλα αβγά μέσα στη φωλιά ή να τα απομακρύνω(μηπως εκανα και λαθος ωοσκόπηση,ξέρω και εγώ, αν και όλα ιδια μου φανηκαν πάνω κάτω). Τα Budgies μου προβλέπεται άμεσα να δώσουν και 2ο clutch?

για τα αποτελεσματα της ωοσκοπησης δεν ξερω να σου πω, αλλα οι μερες δε συμπληρωθηκαν ακομη, 18 ημερες περιπου διαρκει η επωαση
 
αυτο που σου εσπασε δεν ηταν γονιμο! Ασε τα αλλα λιγες μερες ακομα για να συγουρευτης οτι δεν εχουν πουλακια μεσα, κ αν δεν γινει τπτ, βγαλε την φωλια για να μην ταλαιπωρησεις την θυλικια κ με δευτερη γεννα, κ ξαναπροσπαθεις την ανοιξη!
 
To τελευταίο αβγό, σκέφτομαι εγώ τώρα, πρέπει να το έκανε γύρω στις 18/9, οπότε 1/4 είναι σίγουρα 7 ημερών και τα αποτελέσματα της ωοσκόπησης αμφιλεγόμενα, τουλάχιστον για αυτό το αβγό... Και το κακό είναι ότι δε το σημάδεψα:). Οπότε ελπίζω ακόμα...Αλλά 4/4 αστοχία, δε το περίμενα αυτό. Με βλέπω να τους κάνω τεχνητή γονιμοποίηση στο τέλος... 😉
 
Back
Top