Αναπαραγωγή Ως πότε θα ταΐζω τα μωρά lovebirds και πώς θα μάθουν να τρώνε μόνα τους;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω δυο μωρα lovebirds τα οποια τα ταιζω με κρεμα απο 15 ημερων. το ενα ειναι τωρα 35 ημερων κα ιτο αλλο 32 ημερων. ειναι κανονικα πουλακια πλεον ειδικα το μεγαλο. το θεμα μου ειναι μεχρι ποτε θα τα ταιζω με συριγγα και με ποιον τροπο θα μαθουν να τρωνε μονα τους σπορους αυγοτροφη και ολα τα σχετικα. Πως δηλαδη θα απογαλακτιστουν;
 
Τα lovebirds απογαλακτίζονται μετά την ηλικία των 40 και...ημερών, και εφόσον είναι με τους γονείς τους.
Έχεις χρόνο ακόμα. Δεν έχουν καθόλου οπτική έστω επαφή με τους γονείς να παραδειγματίζονται; Πάντως να ξεκινήσεις να τοποθετείς στο δοχείο τους αυγοτροφή και κεχρί μίλλετ, να ξεκινήσουν τις προσπάθειες με μαλακή τροφή και επίσης μαλακούς σπόρους. Σε μερικές μέρες, τοποθετείς και λίγους σπόρους κανονικούς από συσκευασμένη τροφή ενήλικων πτηνών. Άλλα τρόφιμα, μήλο, αρωματικά βότανα τους δίνεις;
 
Χρήστο, τα πουλακια δεν ειναι στο ιδιο κλουβι με τους γονείς τους ή έστω σε χώρο που να επιτρέπει την οπτική επαφή με αυτούς;
Το τάισμα γίνεται αποκλειστικά από εσένα;
 
Χρήστο, τα πουλακια δεν ειναι στο ιδιο κλουβι με τους γονείς τους ή έστω σε χώρο που να επιτρέπει την οπτική επαφή με αυτούς;
Το τάισμα γίνεται αποκλειστικά από εσένα;
τα πουλακια τα εχω σε ενα κουτι με πριονιδι μεσα στο σπιτι και δεν εχουν καμια επαφη με τους γονεις. τα ταισμα γινεται αποκλειστικα απο μας με συριγγα
 
Εντάξει, συνεχίζετε φυσικά τα ταΐσματα με κρέμα, προσθέτοντας παράλληλα αυτά που είπαμε. Αλλά και όταν αρχίσουν να τρώνε μόνα τους κανονικούς σπόρους, θα έχετε το νου σας, γιατί μπορεί να ζητάνε ένα δύο ταΐσματα ημερησίως από εσάς, ως ένδειξη αργοπορημένου ψυχολογικού απογαλακτισμού. Οπωσδήποτε θα τα προσφέρετε όσο τα ζητάνε. Κάποια στιγμή θα σταματήσουν μόνα τους.
Βάλε καμιά φωτογραφία καλέ 😛
 
Back
Top