Διατροφή Ωφελούν οι ξηροί καρποί τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα ομαδα! Εχω μια απορια, ωφελούν οι ξηροι καρποι τα καναρινια; Ασφαλώς και αναφέρομαι στους ανάλατους. Φυστικια, αμυγδαλα, κασιους κτλ. Δίνει κανενας;
 
Καλησπερα ομαδα! Εχω μια απορια, ωφελούν οι ξηροι καρποι τα καναρινια; Ασφαλώς και αναφέρομαι στους ανάλατους. Φυστικια, αμυγδαλα, κασιους κτλ. Δίνει κανενας;

παλαιοτερα σε αναπαραγωγικη περιοδο εδινα θρυματισμενα στο μπλεντερ, αμυγδαλα λογω αυξημενης βιταμινης Ε.
 
κάθε 10-15 μέρες σπάω δυο αμύγδαλα, ένα καρύδι και δυο φουντούκια και μαζί με σουσάμι,ξερή ρίγανη, δυόσμο,τσουκνίδα βάζω στα πουλιά (καναρίνια και κοκατίλ)
Υπάρχει αποδοχή; Σε ποιο βαθμό?

παλαιοτερα σε αναπαραγωγικη περιοδο εδινα θρυματισμενα στο μπλεντερ, αμυγδαλα λογω αυξημενης βιταμινης Ε.
Αμύγδαλα σε τι ποσότητα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μακαρι να το ξερα χθες αυτο γιατι εκανα αυγοτροφη με ψημενους...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εχω μια απορια, ωφελούν οι ξηροι καρποι τα καναρινια; Ασφαλώς και αναφέρομαι στους ανάλατους. Φυστικια, αμυγδαλα, κασιους κτλ. Δίνει κανενας;
Tα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι. Δεν είναι στο διαιτολόγιό τους, ούτε τα φυστίκια, ούτε τα κάσιους, ούτε τα αμύγδαλα. Υπάρχουν πολλοί σπόροι που θα τα έκαναν να δείξουν μεγάλο ενδιαφέρον και θα τα έβγαζαν ευχάριστα, απο την καθημερινότητα του μείγματος. Μια ματιά στα μεμονωμένα σπορικά που πουλάνε τα e-shops και θα βρείτε πολλές "λιχουδιές" σε μορφή σπόρων, που είναι μέσα στην φυσιολογία των πουλιών. Τους αρέσουν και αφαιρούν πολύ απο το άγχος τους κρατώντας τα απασχολημένα με το σπάσιμο και την αποφλοίωσή τους. 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Tα καναρίνια δεν είναι παπαγάλοι. Δεν είναι στο διαιτολόγιό τους, ούτε τα φυστίκια, ούτε τα κάσιους, ούτε τα αμύγδαλα.

Οταν λεμε "διαιτολογιο"; Εννουμε στην φυση;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οταν λεμε "διαιτολογιο"; Εννουμε στην φυση;
Κάποτε στην φύση, τώρα στην αιχμαλωσία, και έχει να κάνει με την δυνατότητα που τους εξασφαλίζει η φυσιολογία τους να τρέφονται απο σπόρους και μάλιστα σπόρους συγκεκρημένου μεγέθους.
 
σε περιπτωση, που το καρυδι η το αμυγδαλο βρεθει ανοιχτο, σπασμενο η θρυματισμενο καπου στα αποφαγια ενος αλλου ζωου στη φυση, το καναρινι η καρδερινα δε θα το αγγιξουν;
 
σε περιπτωση, που το καρυδι η το αμυγδαλο βρεθει ανοιχτο, σπασμενο η θρυματισμενο καπου στα αποφαγια ενος αλλου ζωου στη φυση, το καναρινι η καρδερινα δε θα το αγγιξουν;
Ίσως αγγίζουν πολλά πράγματα που δεν είναι γνωστά μέσω κάποιας έρευνας. Αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι τα καναρίνια είναι κατά βάση σποροφάγα πουλιά που τρέφονται περιστασιακά και με ζωικές πρωτεΐνες (σκουλήκια, έντομα κλπ), όταν απαιτείται από τις διατροφικές ανάγκες τους με βάση την εποχή. Νομίζω ότι σε αυτό αναφέρεται ο Μάκης με τον όρο "φυσιολογία".

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι ξηροί καρποί τους κάνουν κακό, αλλά ότι ίσως είναι καλύτερο να επικεντρωθούμε περισσότερο σε ένα μείγμα με σωστή σύσταση ανά εποχή, που να αποτελείται από σπόρους καλής ποιότητας. Αυτή είναι μία διατροφή πολύ πιο κοντά στη φύση τους.
 
Εμένα τρώει πολύ το καρυδι, πολύ μικρή ποσότητα εννοείται και σπάνια γιατί είναι πολύ λιπαρό.
 
Back
Top