Γενικά απυρωτη καναρα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
είναι η δεύτερη χρονιά που μια καναρα δεν λέει να πυρώσει ενώ
όλες οι άλλες έχουν πουλάκια!
τι μπορεί να εχει η τι φταίει;
 
φιλε ασιλαχ θα σου πω τι ετυχε σε μενα, εχω μια λευκη καναρα 3 χρονια τωρα, της εβαζα με κιτρινα με κοκκινα με μπλε με μαυρα με οτι μπορεις να φανταστεις, δεν εκανε ουτε φωλια ουτε τιποτα και ας ηταν πυρωμενη φουλ, φετος αποφασισα να παρω ενα αρσενικο κυριαρχο{αυτη ειναι υπολειπομενη}και τα εβαλα μαζι, σε 2 μερες ειχε φωλια κα ιαυγο,τωρα που μιλαμε εχω 2 μικρα απο αυτην
συμπερασμα και τα καναρινια εχουν σεξουαλικες προτιμησεις, δεν ζευγαρωνουν με οποιο πουλι θελουμε εμεις, αν δεν τους αρεσει κανουνε τις παπιες
 
με την δικη σου δεν ξερω αλλα με την δικη μου ετσι ηταν τελικα, τωρα κανει την δευτερη γεννα της
 
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω, η κανάρα μου είναι απύρωτη και μια φτιάχνει τη φωλιά μια τη χαλάει και δεν κάνει αβγά.Ήμουν έτοιμη να συμπεράνω ότι δεν ταιριάζουν αλλά τα βλέπω συνέχεια να ταΐζονται και δεν ξέρω που να καταλήξω!☹😕
 
Αρα το ιδιο λογικα θα ισχυει και με τα αρσενικα ετσι δεν ειναι; Γιατι αντιμετωπιζω ακριβως το αντιθετο. Η θηλικια ζηταει συνεχως να την ταισει ο αρσενικος αλλα αυτος πληρης αδιαφορια ουτε που την κοιταει.
 
Είναι άσχημο το ένα καναρίνι να κάνει σαν τρελό και το άλλο να μην ανταποκρίνεται! Ευτυχώς που δεν είναι άνθρωποι, γιατί η απόρριψη είναι άσχημο συναίσθημα!
 
Συνεχιζει παντως να επιμενει. Αν η φραση "ο επιμενων νικα" ισχυει κατι θα καταφερει κι αυτη.
 
Και εγώ έχω μια που δεν λέει να κάνει αυγά. Ο αρσενικός την έχει ήδη γ…….. αλά δεν λέει να γεννήσει. Υπάρχει περίπτωση να μην γεννήσει καθόλου; Ούτε πέρυσι είχε γεννήσει. Πριν δύο χρόνια μου είχε βγάλει ώμος ένα πουλάκι.
 
Και εγώ έχω μια που δεν λέει να κάνει αυγά. Ο αρσενικός την έχει ήδη βατεψει αλά δεν λέει να γεννήσει. Υπάρχει περίπτωση να μην γεννήσει καθόλου; Ούτε πέρυσι είχε γεννήσει. Πριν δύο χρόνια μου είχε βγάλει ώμος ένα πουλάκι.

και πάλι sorry
 
Εχεις ειδη απαντηση μονο σου ουτε περσυ ειχε γεννηση συνηθως συμβενη σε καναρες μικρης ηλικιας αλλα δεν αποκλειωντε και διατροφικες ελειψης ορμονικες διαταραχες κληρονομικοτητα ακαταληλη χωροι στεγασης ελληψει αρσενικου πτηνου
 
Back
Top