Αγορά αρσενικο love bird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ria

PB Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
77
εχω ενα θηλυκο love bird ειναι περιπου 5 χρονων.. Μου κανει αρκετα συχνα αυγουλακια και σκεφτηκα να την ζευγαρωσω εστω μια φορα μετα το καλοκαιρι φυσικα καθως δεν ειναι και καταλληλη εποχη τωρα.. Βαζουμε απο τωρα αγγελια σε περιπτωση που καποιος εχει αρσενικο να μας εχει στα υποψιν του! 🙂
ευχαριστω!
 
το love bird ειναι κιτρινο με πορτοκαλο κοκκινη μασκα, δεν το εχω αγορασει απο πετ σοπ.. Πριν περιπου 5 χρονια το βρηκα στο μπαλκονι μου ηταν μπεμπακι και δεν μπορουσε να πεταξει καλα καλα.. Οταν ρωτησα σε γνωστο ποσο περιπου ειναι μου ειπε 2-3 μηνων.. Οποτε η ηλικια της ειναι κατα προσεγγιση.. Παντως ειναι πολυ δραστηρια και τα τελευταια χρονια την βλεπω να ζητα παρεα... 😉
 
Eχει κοκκινο ραμφος; Αν ναι ειναι fischer's Lovebird.Αν δεν εχει κοκκινο ραμφος ειναι (μαλλον loutino) peach face
 
οχι δεν εχει κοκκινο ραμφος
σου βαζω μια ενδεικτικη φωτο! 🙂
 

Συνημμένα

  • 35084396.webp
    35084396.webp
    11,7 KB · Προβολές: 101
ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση! 🙂 δυστυχως δεν το ειχα ψαξει αρκετα καθως την μικρη δεν την ειχα εγω σπιτι μου, απο το καλοκαιρι και επειτα ομως θα την εχω εγω μονιμα οποτε θα εχω χρονο να ασχοληθω μαζι της οσο το δυνατον περισσοτερο!
 
Αχ ρε Ρία κι εγω μια απο τα ιδια περναω. Κι εγω το δικο μου το ''γιαβρι'' το επιασα, βασικα η μαμα μου το επιασε. Ηρθε στην ταρατσα μας εκει που εχω ολα μου τα μωρα και πεινουσε παρα πολυ και τον πιασαμε. Εμενα ειναι ενα γλυκητατο νεαρο αγορακι και δεν μπορω να βρω θυληκια. Μακαρι να ειμασταν κοντα να τα βαζαμε ζευγαρι μαζι. Εμενα ειναι Black Mask.
 
Αχ ρε Ρία κι εγω μια απο τα ιδια περναω. Κι εγω το δικο μου το ''γιαβρι'' το επιασα, βασικα η μαμα μου το επιασε. Ηρθε στην ταρατσα μας εκει που εχω ολα μου τα μωρα και πεινουσε παρα πολυ και τον πιασαμε. Εμενα ειναι ενα γλυκητατο νεαρο αγορακι και δεν μπορω να βρω θυληκια. Μακαρι να ειμασταν κοντα να τα βαζαμε ζευγαρι μαζι. Εμενα ειναι Black Mask.


μπραβο συμπτωση! Κριμα που ειμαστε μακρια ελπιζω κατι να βρεθει και για τα 2!
 
Αχ ρε Ρία κι εγω μια απο τα ιδια περναω. Κι εγω το δικο μου το ''γιαβρι'' το επιασα, βασικα η μαμα μου το επιασε. Ηρθε στην ταρατσα μας εκει που εχω ολα μου τα μωρα και πεινουσε παρα πολυ και τον πιασαμε. Εμενα ειναι ενα γλυκητατο νεαρο αγορακι και δεν μπορω να βρω θυληκια. Μακαρι να ειμασταν κοντα να τα βαζαμε ζευγαρι μαζι. Εμενα ειναι Black Mask.
Σακη και εγω εχω μια θηλυκια Blue Masked που εμεινε χωρις ζευγαρακι!(μπορεις να κοιταξεις κι εδω για ποιο λογο: Να χωρισω το ζευγαρι για να αποφυγω υβριδισμο; )! Ειναι στεναχωρημενη η κακομοιρα.Ακουει και τα αλλα δυο που ειναι ζευγαρι και ζηλευει!☹
 
Σακη και εγω εχω μια θηλυκια Blue Masked που εμεινε χωρις ζευγαρακι!(μπορεις να κοιταξεις κι εδω για ποιο λογο: Να χωρισω το ζευγαρι για να αποφυγω υβριδισμο; )! Ειναι στεναχωρημενη η κακομοιρα.Ακουει και τα αλλα δυο που ειναι ζευγαρι και ζηλευει!☹

ο Σακης δυστυχως ειναι θεσ/νικη.. Απ'οτι βλεπω εσυ εισαι Αθηνα οπως και γω οποτε ειναι λιγο δυσκολο αλλιως κατι θα γινοταν και με μας!
 
Κωνσταντινε δεν καταλαβα καλα το μηνυμα σου. Ειδα βεβαια και το σχετικο θεμα που μου εδειξες αλλα παλι δεν καταλαβα. Θα θελες απλα να ειμασταν κοντα για να τα βαζαμε ζευγαρι μαζι; Αυτο εννοεις;Η μηπως θελεις να χαρισεις την Σασα; Παντως αν ηθελες να μου την χαρισεις, ευχαριστως να την υιοθετουσα και φυσικα θα περνουσε μαζι μου παραδεισενια οπως ολα μου τα πουλια. Εγω τον εχω μαθει να τρωει απο το χερι μου. Δεν το περιμενα αυτο, αλλα εμαθε απο την ''πουτανιαρα'' μου που ειναι κοκατιλ και την ταιζω στο χερι συνεχεια και μας εβλεπε και ηρθε δειλα δειλα κι αυτος. Εγω τον λεω Τακη απ το γυφτακη.
 
ο Σακης δυστυχως ειναι θεσ/νικη.. Απ'οτι βλεπω εσυ εισαι Αθηνα οπως και γω οποτε ειναι λιγο δυσκολο αλλιως κατι θα γινοταν και με μας!

Ρια με σας δυσκολο να γινοταν κατι ετσι κι αλλιως γιατι του Σακη ειναι masked Lovebird ενω εσενα peach face Lovebird κι αυτα δεν μπορουν να ζευγαρωσουν γιατι θα βγαλουν υβδριδια κι ειναι κριμα.
 
Ρια με σας δυσκολο να γινοταν κατι ετσι κι αλλιως γιατι του Σακη ειναι masked Lovebird ενω εσενα peach face Lovebird κι αυτα δεν μπορουν να ζευγαρωσουν γιατι θα βγαλουν υβδριδια κι ειναι κριμα.


εχεις δικιο Φωτη.. Ειδα το σχετικο θεμα του Κωσταντινου σχετικα αργα και ειχα ηδη απαντησει εδω! Ελπιζω παντως να βρεθει κατι για ολους μιας και βλεπω οτι υπαρχει σχετικη ζητηση 🙄
 
Μπα οχι Σακη δεν σκεφτομαι να την δωσω! Ειναι πολυ καλο πουλακι και θελω να βρω μια παρειτσα για αυτην γιατι οπως σου ειπα εχει μαραζωσει η κακομοιρα που εχασε το ζευγαρακι της! Ετσι αναρωτηθηκα μηπως εσυ δεν ηθελες τον Τακη και τον χαριζες!
 
Back
Top