Αναπαραγωγή ασπρο αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης boys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

boys

PB Member
Εγγραφή
9 Νοε 2007
Μηνύματα
144
Πόλη
Ξάνθη
Εχω βαλει τα ζευγαρια για αναπαραγωγη, και ενω ολα ηταν μια χαρα χθες μια καναρα ενω επρεπε να ειχε κανει το τριτο αυγο δεν εκανε τιποτα, σημερα το απογευμα[το πρωι παντα λειπω]πηγα να τα δω και ειδα οτι ειχε κανει ενα ασπρο αυγο πολυ εντονο ασπρο χωρις στιγματα και πολυ γερο μαλιστα πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο.
Η προετοιμασια ηταν πολυ καλη, ειναι φυσιολογικο να ειναι ετσι το αυγο;
 
ναι ειναι φυσιολογικο νομιζω γιατι εχω και εγω μια θηλυκια που κανει σε καθε γεννα ενα τετοιο αυγο και τα μικρα που βγαινουν απο μεσα ειναι μια χαρα και εγω οταν το ειχα δει παραξενευτικα λιγο αλλα τωρα δεν με ενδιαφερει αλλο. Καλα θα ειναι ομως να παρεις γνωμες απο ποιο εμπειρα μελοι.
 
Μια σγουρή θηλυκιά που έχω κάνει όλα τα αυγά άσπρα.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είναι η πιο παραγωγική κανάρα μου.
 
Ειναι υπερβολική κατανάλωση ασβεστίου. Το αυγό
είναι άχρηστο. Δεν θα μπορέσει να αναπτηχθεί το έμβριο
μιας και δεν θα πιάσει την απαιτούμενη θερμοκρασία εσωτερικά.
Αλλά και να προχωρίσει,θα θέλει "κομπρεσέρ" για να
καταφέρει να βγεί.:D
-Θα μπορούσε κάτω απο κάποιες ειδικές συνθήκες να είναι
ένα δεύτερο τσόφλι πάνω στο αυγό της προηγούμενης μέρας
που δεν έκανε κανονικά την εμφάνησή του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Μια σγουρή θηλυκιά που έχω κάνει όλα τα αυγά άσπρα.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είναι η πιο παραγωγική κανάρα μου.

Μια φωτογραφία, θα ήταν πολύ χρήσιμη αν μπορέσεις, για να δούμε
αν λέγοντας άσπρο μηλάμε για το ίδιο πράγμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων σας, σημερα το απογευμα που κοιταξα παλι δεν ειχε κανει αυγο ενω θα επρεπε φυσιολογικα αν δεν τελειωσε ο κυκλος της γεννας να ειχε κανει και αλλο, η καναρα ειναι [2007]δεν εχω δωσει εξτρα ασβεστιο μονο grit και σουπιοκοκαλο εχω παντα μεσα στα κλουβια για ολη την χρονια.
 
Τελικα φιλοι μου σημερα ειδα το συγκεκριμενο αυγο σπασμενο μεσα στη φωλια
[ισως να μην ηταν τοσο γερο το κελυφος οσο νομιζα]στην προσπαθεια μου να το βγαλω αφου ηταν κολλημενο σε ενα αλλο αυγο μεσα στη φωλια εσπασε και
το αλλο αυγο και ειδα οτι ηταν ασπορο,τωρα εμεινε με ενα αυγο η καναρα και σκεφτομαι μετα απο 2-3 μερες να το δω[ωοσκοπηση]αν ειναι γονιμο να το βαλω σε αλλη θυλικια που ξεκινησαν την γεννα ακριβως την ιδια μερα και να την βαλω για δευτερη προσπαθεια.
 
Δεν πειράζει Γιάννη, και οι ατυχίες μέσα στίς πιθανότητες είναι.
Στίς 7 μέρες περίπου, αν κοιτάξεις το τελευταίο θα σου δείξει!
Υπάρχει χρόνος ακόμα αρκετός για νέες γέννες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: boys
boys είπε:
τωρα εμεινε με ενα αυγο η καναρα και σκεφτομαι μετα απο 2-3 μερες να το δω[ωοσκοπηση]
Βάλε άλλα 2 ψέυτικα αβγά με αυτό που έμεινε για να μη το σπάσει κι αυτό με το βάρος της;
 
  • Like
Αντιδράσεις: boys
Back
Top