Αναπαραγωγή αταιριαστο ζευγαρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
γεια σας πριν μερικες μερες ειχα ολα τα καναρινια που μου εμειναν απο τα ζευγαρια που χωρισα μεσα σε μια ζευγαρωστρα αλλα ειδα οτι το αρσενικο(λεμε τωρα)norwich να φιλιετε με ενα πρασινο αρσενικο καναρινι απλο που εχω μου εκανε εντυπωση και ετσι τα χωρισα απο τα υπολοιπα με το χωρισμα της ζευγαρωστρας για να δω τι θα κανουν. Μετα απο καποιες ωρες το norwich που ηξερα για αρσενικο λυγισε το σωμα του καλωντας τον κανονικο αρσενικο και αρχισαν να ζευγαρωνουν. Τωρα τα εχω μαζι και ζευγαρωνουν συνεχεια. Το προβλημα μου ειναι αμα θα βγαλουν μικρα καναρινακια γιατι το ειδος ειναι πολυ διαφορετικο και αμα θα βγαλουν πως θα ειναι τα μικρα δηλαδη αλλα θα βγουν σαν την μανα και αλλα σαν τον πατερα;Να και το ζευγαρι.
 
Προφανως φιλε Αρη λαθος νομιζες για αρσενικο το πρασινο... Διαβαζα κι εγω το ποστ σου και ειχα αγχωθει... λεω κι εγω τι λεει; δυο αρσενικα καναρινια! 😱 😀!
Θα κανουν μωρα αν ολα πανε καλα και θα ειναι κατι ενδιαμεσο... Παρολα αυτα αλλα μπορει να μοιαζουν λιγο περισσοτερο στον πατερα και αλλα στη μανα... Και αλλα να ειναι τελειως στο ενδιαμεσο... εξαρταται για ποια χαρακτηριστικα των πουλιων μιλαμε και αν αυτα ελεγχονται απο κυριαρχα η υποτελη γονιδια και ελεγχονται (και απο καποια αλλα φαινομενα της γενετικης οπως συγκυριαρχια, επισταση και αλλα, ειναι γενετικοι οροι και δεν εχει νοημα να επεκταθω νομιζω) και ποιο πουλι τα εχει... 😉
 
Γιατί αταίριαστο; Αυτά ξέρουν αν ταιριάζουν και όχι εμείς. Πάντως τερατογέννεση δεν έχεις.
 
Υπάρχουν πράγματα που ηθικά, δεν επιτρέπονται.
Ενα απο αυτά είναι ο εκφυλισμός μιας ράτσας.
Το πιο πάνω ζευγάρωμα είναι ένα παράδειγμα.
-Οταν έχετε τέτοιες περιπτώσεις,ή χαρίζετε το
πουλάκι σε κάποιον που έχει και ασχολείται με αυτό το είδος,
ή ψάχνετε για ταίρι της ίδιας ράτσας.
- Εκείνο δε, που είναι το μεγάλο λάθος και πρέπει
οπωσδήποτε να το αφήσουν πίσω ιδιαίτερα τα νέα παιδιά,
είναι αυτή η νοοτροπία.Ζευγαρώνω ότι έχωκαι ας βγεί οτι νάναι.
Θα δείτε πόσο πιο όμορφα θα αισθάνεσθε αν ασχοληθείτε
με την αγαπημένη σας ράτσα και σιγά -σιγά αποκτόντας
γνώσεις και εμπειρία, βλέπετε στις φωλιές σας
τα μικρά που τόσο λαχταράτε.
 
το ξερω Μακη και εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να χαλαμε τις ρατσες των καναρινιων αλλα σκεφτηκα να τα αφησω μαζι μονο και μονο για να δω το αποτελεσμα στην επομενη περιοδο θα τα χωρισω και θα ψαξω για ταιρια ιδιας ρατσας για καθε καναρινι μου.
 
Back
Top