Γενικά γιατι εκτροφη αγριων πουλιων;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας!
Σκεφτομαι να ασχοληθω με την εκτροφη των αγριων πουλιων (καρδερινες, φλωρια, σκαθια)πιο πολυ για ηθικη ικανοποιηση λεω εγω!
Ειναι ομως πολυ που λενε "τι τα θες αυτα και τυρανιεσε τσαμπα τι θα κερδισεις
απο αυτα πανε ΠΙΑΣΕ εχει αρκετα"λοιπον τι τους απαντω εγω ποιο ειναι τελικα το κερδος; 😕
 
Ποιο είναι κατά τη γνώμη σου το κέρδος από την εκτροφή καναρινιών; :)
 
Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου απάντηση στο ερώτημά σου, συν το δικαίωμα που σου δίνεται να απαντάς με ένα "εγώ δεν είμαι σαν κι εσάς", στην προτροπή "τι τα θες αυτά και τυραννιέσαι τσάμπα τι θα κερδίσεις από αυτά πάνε ΠΙΑΣΕ έχει αρκετά" :)
 
Χαιρομαι που συνφωνεις μαζι μου! ΑΥΤΟΙ πως θα το καταλαβουν;
σ ευχαριστω παντως!
 
Δεν καταλαβαίνω όμως για πιο λόγο θα πρέπει να δώσω αναφορά σε κάποιον 😕
 
  • Like
Αντιδράσεις: City
1) Η ηθική ικανοποίηση της δημιουργίας μιας νέας ζωής της οποίας συν δημιουργός είσαι και εσύ.
2) Η παραγωγή πουλιών που σε σχέση με τα άγρια είναι πιο ήρεμα και προσαρμοσμένα στο κλουβί.
3) Τα πουλιά που είναι γεννημένα στο κλουβί μπορούμε να τα "εκπαιδεύσουμε" ευκολότερα.
4) Η παραγωγή πουλιών από γονείς της αρεσκείας μας (επιλογή των χαρακτηριστικών που θέλουμε).
5) Η όλη διαδικασία δίνει χαρά στα πουλιά μας αλλά περισσότερο σε εμάς και την οικογένειά μας.
6) Δεν είμαστε "βάρος" στο οικοσύστημα αφαιρώντας πουλιά απ' αυτό.

Αν αυτοί οι λόγοι δεν είναι αρκετοί τότε πρόσθεσε και το ότι για να πιάσεις κι αυτό κόπο χρειάζεται (πού να φτιάχνεις ξόβεργα, να στήνεις, να είναι κατάλληλη εποχή, κατάλληλος καιρός και αν πιάσεις μπορεί να είναι θηλυκό ή άρρωστο και να μην κελαηδάει...)
 
Θα ήθελα να συμπληρώσω σε όσα γράφει ο kristhegreek, αν και μοιάζει μακρινό ακόμη αλλά σε λίγα χρόνια θα μας απασχολεί έντονα.:

"Διατήρηση των ειδών μέσω της εκτροφής"
 
Back
Top