Αναπαραγωγή δεν ξερω τι να κανω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
γεια σας και παλι θα ηθελα να αναφερω κατι που εδω και μερικες μερες εχω παρατειρησει και με προβληματιζει εχω βαλει μεσα σε μια ζευγαρωστρα 5 καρδερινες αρσενικες και θηλυκες(οι 3 παραγωγης και τις δυο μου τις χαρισαν μαλλον ειναι αγριες)το προβλημα μου ειναι οτι μεσα στην ζευγαρωστρα οι αρσενικες φιλιουντε με οποιες θηλυκες βρουν κοντα τους υπαρχει περιπτωση οι αρσενικες να ζευγαρωσουν με οποιο θηλυκο βρουν.
 
φιλε αρη στις καρδερινες το θηλυκο διαλεγει ταιρι και οχι το αρσενικο, οποτε μαλλον τρωνε χυλοπιτα τα αρσενικα και δοκιμαζουν καπου αλλου, για καλυτερα αποτελεσματα βαλε τα ζευγαρια εσυ και αστα να κανουν οτι νομιζουν, αν παλι δεν θελεις να κανεις αυτο βαλε χρωματιστα δαχτυλιδια πλαστικα στα πουλια και κοιτα ποιο φιλαει ποιο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Τα πουλιά τα έβαλες όλα μαζί για να δημιουργηθούν ζευγάρια και να τα διαλέξεις μετά; Αν είναι έτσι άσε μια θηλυκιά καλύτερα με τα αρσενικά και όταν τη δεις να ταΐζεται επίμονα (όχι μια φορα αλλά επί μέρες) με το ίδιο αρσενικό χώρισέ τα. Άλλη λύση είναι αυτό που σου είπε ο Λευτέρης να ξεχωρίσεις εσύ δηλαδή ζευγάρια. Αν τα πουλιά είναι έτοιμα για ζευγάρι είναι ζήτημα χρόνου να τον δεχτεί η θηλυκιά. Πάντως είναι σημαντικό τα θηλυκά σου να είναι εκτροφής γιατί με άγριο σε ζευγαρώστρα λίγο δύσκολο το βλέπω. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή υπομονή (με τις καρδερίνες θα σου χρειαστεί σίγουρα 😉
 
Back
Top