Αναπαραγωγή καλημερα 5 στα 5

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ART_NIKO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ART_NIKO

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2007
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
καλημερα σε ολους. λοιπον παιδια σημερα εχω απο τη 2 γεννα 5 νεοσους.. Καλα εχω τρελαθει δεν εχο ορεξη να κανω τιποτα αλλο απο τα να τα κοιταω.. Αυτο που προσεξα ειναι οτι ειναι πολυ πιο μικροσωμα απο αυτα της 1 γεννας(3).η καναρα που λετε απο νωρις το πρωι τρωει τα υπολοιματα αυγων δεν αντεξε και το τελευταιο το πεταξε εξω απο την φωλια. (ποσο να φαει αλλωστε).. αυτο που θελω να ρωτησω παιδια ειναι το εξης οτι σε σχεση με τους 3 νεοσους οι 5 τωρα φαινονται πολλοι πρεπει να παρω προτοβουλια να τα ταιζω και γω;θα τα καταφερει η καναρα; Φιλε mgerom εσυ που ξερεις την περιπτωση(χωρισα τον αρσενικο για να μην εχω 3 γεννα) μηπως πρεπει να ανοιξω την ζευγαροστρα και να τα ενωσω λογο των μικρων η οχι; Και αν τα ταιζω εγω εστω 2 φορες την ημερα (τοσες μπορω λογο δουλειας) υπαρχει περιπτωση η καναρα να σταματησει να τα ταιζει; Τι εμπειρια εχετε εσεις; Παιδια ευχαριστω και παλι ελπιζω να μην σας κουραζω. ααα επεισης οποιος εχει διαθεση να γινει νουνος - νουνα ακουω προτασεις για ονοματα στο συνολο 8 πουλια παρακαλω ελα να βλεπω εθελοντες...
 
Καταρχάς καλημέρα και να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι.Απότι κατάλαβα πρέπει να είχες πάρει τα αυγά και να τα έβαλες όλα μαζί με συνέπεια να βγουν όλα μαζί.Αυτό βοηθάει την κανάρα να τα ταίζει όλα αφού κανένα δεν είναι πιο μεγάλω από το άλλο. Εσυ με το να τα ταίζεις θα βοηθάς την κανάρα και θα θρέφεις τους νεοσούς καλύτερα. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
 
ναι Ισιδωρε τα εβαλα ολα μαζι γιατι στην πρωτη γεννα παροτι 3 τα μικρα ειχα διαφορα στο μεγεθος των καναρινιων ετσι ειπα να προχωρησω σε αυτη τη κινιση, σε ευχαριστω φιλε μου...
 
Καλημερα! Νικο εγω δεν ξερω να σε βοηθησω σε αυτα που ρωτας, μπορω ομως να γινω πολυ καλη νονα κανοντας σου προτασεις για ονοματα!Λοιπον:Αγγελος- Αγγελικη, Αγνη, Αιμιλιανος-Αιμιλια, Αλεξιος-Αλεξια, Αντωνιος-Αντωνινα, Αμαλια, Αρετη, Αρτεμις, Αχιλεας, Αστεριος, Αυγουστινος,Βαλεριανος-Βαλερια,Βενεδικτος, Βερονικη, Βικεντιος,Γαληνη,Γλυκερια,Δομνα,Ελπινικη,Ερασμια, Ερατω,Ευγενια,Ευδοξια,Ζηνων,Ζηνοβια,Ζωης-Ζωη,Ηλιοσταλαχτη, Ηλιαχτιδα,Ηλιαννα,Θαλεια,Θεοδωρος,Θωμαις,Ιουλια- Ιουλιανος,Ιουστινα- Ιουτινιανος,Ισιδωρος-Ισιδωρα,Ιφιγενεια,Καλινικος,Κασιανη,Κλειω,Κοραλλια,Λεανδρος,Λεωντας,Λεωνιδας,Λυδια,Μαγδαληνη,Μακρινα,Μαξιμιλιανος, Μαξιμος,Μαρινος,Μαρκελλα,Μαρκελλος,Μελπομενη,Μεροπη,Ναρκισσος,Ναταλια,Νικανδρος,Νικηφορος,Ολγα,Ορεστης,Ουρανια, Πανδωρα, Παυλος-Παυλινα, Πορφυριος, Πατροκλος,Ρωμανος,Ρωμηλος,Σαββινα,Σαρρα,Στεφανια,Σωκρατης,Σουζαννα,Τατιαννα,Τιτος,Τρυφων,Υακινθος,Φαιδρα, Φοιβος,-Φοιβη, Χριστινα, Χριστοδουλος, Χριστοφορος, Χρυσα.


Αυτα! Ελπιζω να βοηθησα! Να σου ζησουν ! 🙂
 
GEORGINA ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΠΩΣ ΑΞΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΝΟΝΑ! ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΡΟΖ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ... ΜΑΡΚΕΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ( 9 ΕΤΩΝ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΚΟΣ ΛΙΣΤΑΣ ΧΕ ΧΕ.. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΟΝΑ!
 
Eυχαριστω πολύ για την προτιμηση. Λοιπον προτεινω το Φοιβος ή το Μαξιμος! Ποτε με το καλο τα βαφτησια; Για να φερω το λαδι και τα βαφτηστικα του μωρου ρωταω:D
 
ΕΚΛΕΙΣΕ ΦΟΙΒΟΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ... ΧΕ ΧΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ
 
Back
Top