Γενικά καφε καναρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dreil
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dreil

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σε ολους! 🙂 Πριν λιγο γυρισα σπιτι αφου πρωτα περασα απο το pet shop για τροφες κτλ...η ιδιοκτητρια ειχε φερει καινουριες καναρες εκ των οποιων μια ηταν καφε! Δεν ειχα ξαναδει καφε καναρινι. Μορφολογικα παρατηρησα οτι δεν εχει καμια διαφορα με τισ κοινες καναρες... Οποτε σκεφτομαι να την αγορασω, το κοστος της ειναι 35 Ε. Οποιος γνωριζει περισσοτερο για καφε καναρινια ας μου απαντησει αν αποτελει ξεχωριστη ρατσα και αν θα ηταν σωστο να την ζευγαρωσω με ενα απο τα καναρινια που διαθετω(τα οποια δεν ειναι ρατσας).

Υ. Σ Γενικα θα ηταν χρησιμη η οποια πληροφορια

περιμενω τις απαντησεις σας 🙂
 
οταν εννοεις καφε εννοεις ηταν ετσι η ηταν μονο καφε και τιποτα αλλο.



[x]
 
Οχι το χρωμα της ηταν καφε σε ολο το πτερωμα. Τετοια καναρα σαν της φωτογραφιας διαθετω ηδη.
 
ανεβασε φωτο ετσι δεν νομιζω να καταλαβει καποιος τι εννοεις
 
ναι ο χρηστος εχει δικιο ανεβασε μια φωτογραφια για να μας βοηθησεις λιγο.
 
περιπου ετσι ειναι
4187631_87137038.jpg
οπως προαναφερα δεν την αγορασα αλλα το σκεφτομαι
 
τετοια καναρινια εχω δυο και ειναι αυτα ειναι ρατσας πιστευω και λεγοντε αχατης νομιζω τα δικα μου το πανω ειναι κιτρινο αχατης και το κατω ειναι κοκκινο αχατης η φωτο τα αδικει και δεν φαινοντε καλα τα χρωματα τους.


[x]
[x]
 
ευχαριστω και ελπιζω να σε βοηθησα, με τις φωτο ταιριαζει το καναρινακι εκεινο.
παντως αξιζουν σαν καναρινια αμα θες μπορεις να το αγορασεις αλλα ειναι ειναι λιγο ακριβο 35 ευρο για θηλυκο πιστευω.
 
Nα και το δικο μου, που μοιαζει με τα δικα σας. Δηλ τι ρατσα ειναι;

[x]

Φυσικα το δικο μου ειναι πρασινακι. Αλλα μοιαζει με του/της lizard.
 
εσενα πρεπει να ειναι η τιμπραντο η αχατης κιτρινο χιονε δεν ειμαι σιγουρος παντως ειναι πολυ ομορφο καναρινι.
 
παιδια ας μην τρελενομαστε! Απο μια φωτογραφια δεν μπουμε να πουμε τι ρατσα ειναι το καναρινι, εκτως απο ελαχιστες περιπτοσης που ειναι ξεκαθαρη η ρατσα η γνωριζουμε των εκτροφεα
 
Συμφωνω απολυτα αλωστε, το να διακρινεις την ρατσα των καναρινιων αυτων ειναι δυσκολο αφου ολα λιγο πολυ μοιαζουν. Μονο αν γνωριζουμε το γενεαλογικο δεντρο ενως καναρινιου μπορουμε να πουμε με ακριβεια τι ρατσα ειναι. Συμαντικος παραγωντας ειναι και η φωνη του πουλιου, η σταση του σωματος. Οντος τα χρωμματα δεν ειναι ευδιακριτα σε μια φωτογραφια καθως μονο σε φυσικο φωτισμο δηλαδη στο φως του ηλιου μπορουμε να πουμε τη ρατσα ειναι κρινωντας απο τα χρωμματα του.
 
καλησπερα σε ολους! 🙂 Πριν λιγο γυρισα σπιτι αφου πρωτα περασα απο το pet shop για τροφες κτλ...η ιδιοκτητρια ειχε φερει καινουριες καναρες εκ των οποιων μια ηταν καφε! Δεν ειχα ξαναδει καφε καναρινι. Μορφολογικα παρατηρησα οτι δεν εχει καμια διαφορα με τισ κοινες καναρες... Οποτε σκεφτομαι να την αγορασω, το κοστος της ειναι 35 Ε. Οποιος γνωριζει περισσοτερο για καφε καναρινια ας μου απαντησει αν αποτελει ξεχωριστη ρατσα και αν θα ηταν σωστο να την ζευγαρωσω με ενα απο τα καναρινια που διαθετω(τα οποια δεν ειναι ρατσας).

Υ. Σ Γενικα θα ηταν χρησιμη η οποια πληροφορια

περιμενω τις απαντησεις σας 🙂

-Να προσέξεις αν φέρει δακτυλίδι στο πόδι.
Αν έχει δακτυλίδι και είναι μαύρο,(γέννηση 2007)
το... σκέπτεσε να την αγοράσεις.Αν δεν έχει δακτυλίδι
δεν θα ξέρεις την ηλικία της (βασικό πραγμα)
και θα έλεγα να αποφύγης την αγορά. Η τιμή είναι
μάλλον υπερβολική αν είναι αδακτυλίδωτο πουλάκι.
 
δαχτυλιδωμενη ειναι η καναρα... Κι εγω αντιλαμβανομαι οτι ειναι καπως ακριβη συγκριτικα με τα αλλα καναρινια που εχω αγορασει ωστοσο σκεφτομαι να την αγορασω γιατι ηταν πολυ ομορφο πουλι... Οπως προαναφερα ειναι καφε σε ολο της το πτερωμα(καφε=ουτε πρασινο ουτε κιτρινο, απλα καφε) και δεν ειχα ξαναδει παρομοιο πουλι... Μονο σε ενα σαιτ αν θυμαμαι καλα με αμερικανικα καναρινια
 
Σου θυμίζει αυτό?
www.poc.gr/Downloads/BAtlas/default.asp?vl=2
Εδώ θα βρείς φαιο και σίναμον, χρησιμοποιόντας το φίλτρο
μετά απο κάθε επιλογή.
 
εσενα πρεπει να ειναι η τιμπραντο η αχατης κιτρινο χιονε δεν ειμαι σιγουρος παντως ειναι πολυ ομορφο καναρινι.


Eυχαριστω! Και τα δικα σου ειναι. Εκτος απο ομορφο ειναι κ πολυ καλος οταν η καναρα σηκωθει απο τη φωλια θα παει αυτος να κατσει. 😛
 
Ευχαριστω πολυ για το link μαλλον βρηκα το καναρινι που ταιριαζει σ αυτο που ειδα ειναι το καφε λευκο
http://www.poc.gr/Downloads/BAtlas/images/53.jpg
 
Back
Top