κλούβα 2 Χ 1,5 Χ 2 m

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης boot
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

boot

PB Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2006
Μηνύματα
88
Πόλη
Καβάλα
Λοιπόν :
Ξύλα 35mm X45 mm 35€
Πλαστικό πλέγμα 19 €
Κουνελόσυρμα 4€
Μπογιά 12€
Βίδες, καρφιά, ξυλόστοκος, σύρτες, μεντεσέδες, κτλ, 10€

Οι διαστάσεις της κλούβας είναι 2 Χ 1,5 Χ 2m και αποτελείται από 5 κομμάτια που δένονται μεταξύ τους με βίδες και εύκολα μπορούν πάλι να αποσυναρμολογηθούν.
 

Συνημμένα

  • 12.webp
    12.webp
    10,2 KB · Προβολές: 771
  • 1.webp
    1.webp
    21,1 KB · Προβολές: 676
  • 2.webp
    2.webp
    10,7 KB · Προβολές: 721
  • 3.webp
    3.webp
    45,5 KB · Προβολές: 655
  • 5.webp
    5.webp
    40,4 KB · Προβολές: 632
  • 8.webp
    8.webp
    82,5 KB · Προβολές: 816
  • 9.webp
    9.webp
    60,5 KB · Προβολές: 1.018
  • 10.webp
    10.webp
    8 KB · Προβολές: 651
  • 14.webp
    14.webp
    44,5 KB · Προβολές: 1.018
  • 6.webp
    6.webp
    39,5 KB · Προβολές: 925
Μπράβο βρε Γιάννη, γεια στα χέρια σου!

Η ερώτηση που μου ήρθε στο μυαλό βλέποντας τις πρώτες φωτογραφίες, ήταν αν εμπιστεύεσαι το πλαστικό πλέγμα. Βλέποντας στη συνέχεια τις υπόλοιπες, φαντάστηκα πως δε θα χεις πρόβλημα εφόσον η κλούβα βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο 😉
 
Μπραβο, πολυ ωραια κατασκευη.
Αν μου επιτρεπεις να κανω μια παρατηρηση καλοπροαιρετα.
Αν δεν εχεις βαλει σητα για κουνουπια στα παραθυρα και την πορτα βαλε, ή στην κλουβα.
 
-Πολύ ωραία Γιάννη, καλορίζικη.
Θέλω να σε παρακαλέσω όμως
να μπείς στον κόπο να γράφεις κάπου-κάπου τις παρατηρήσεις σου
για το εύχρηστον της κατασκευής ή τυχόν ατέλειες και λάθη
που πιθανόν θα διαπιστώσεις στην συνέχεια, με την χρήση.
-Τι υλικό χρησιμοποίησες για κάτω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Φίλε Μιχάλη σίτα υπάρχει στην πόρτα αλλά από το παράθυρο την έχω αφαιρέσει για περισσότερο φως(Το ανοίγω για κάποιο χρονικό διάστημα).
Στον πάτο έχω βάλει νάυλον και το έχω καλύψει με 2 πόνους ποταμίσια άμμο.
Σκέφτομαι επίσης να φτιάξω ένα αφαιρούμενο χώρισμα για να την χωρίζω στα δύο, γι ΄ αυτό έκανα και 2 πόρτες. Αυτό που ήθελα πιο πολύ είναι μια κλούβα που να μπορώ να την λύνω όταν θέλω σε κομμάτια που θα τα πλένω-απολυμαίνω και θα τα αποθηκεύω. Ατέλειες σίγουρα υπάρχουν που θα τις κοινοποιήσω μόλις τις αντιληφθώ.
 
μπραβω Γιαννη πολυ καλη καλη δουλια! Ειναι ωραιο να βλεπεις κατασκευες
 
Μετά από κάποιους μήνες χρήσης της κλούβας και αφού έχω τοποθετήσει χώρισμα στην μέση και έχω τώρα δύο κλούβες θα ήθελα να αναφέρω κάποια μειονεκτήματα που έχω διαπιστώσει. Εκτός από την σχετική δυσκολία και αναστάτωση που προκαλεί το πιάσιμο κάποιου πουλιού, οι πόρτες θα έπρεπε να είναι πιο κοντές (ίσως στο μισό ύψος) γιατί διαφεύγουν πουλιά κυρίως όταν καθαρίζω την κλούβα. Επίσης στο πλαστικό πλέγμα δεν μπορούν να τοποθετηθούν αρκετά αξεσουάρ κλουβιού (ποτίστρες κτλ) και αυτά που τοποθετούνται (κρεμιούνται δεν είναι αρκετά σταθερά) και μερικά πέφτουν.
 
Μπαινεις μεσα και το καθαριζεις πως το καθαριζεις; Ειδικα οταν μενουν για πολλες μερες περιτωματα σκληραινουν και κολλανε στον πατο, καλα ειναι να βαζες τιποτα λευκη αμμο απο κατω μεσα σε ενα μεγαλο ταψι και να το πετας καθε μηνα
 
Η κλουβα που εφτιαξες ειναι τελεια μου αρεσει πολυ και η διακοσμιση που εκανες μεσα μπραβο τελεια κλουβα. Τωρα θελω να ρωτησω κατι ασχετο στην προ τελευταια φωτο εχεις μεσα δυο κοκκινα lizard η μου φαινετε;
 
Η κλουβα που εφτιαξες ειναι τελεια μου αρεσει πολυ και η διακοσμιση που εκανες μεσα μπραβο τελεια κλουβα. Τωρα θελω να ρωτησω κατι ασχετο στην προ τελευταια φωτο εχεις μεσα δυο κοκκινα lizard η μου φαινετε;
Ναι είναι δύο αρσενικά κόκκινα lizard
 
Φίλε πολύ καλή η δουλειά σου!
Νομίζω ότι εσυ δεν έχει πρόβλημα για το πως θα βγάζεις τα πουλιά έξω.
Πρόσφατα ολοκλήρωσα μια κλούβα 1Χ90Χ1,85 (σιδερενια κατασκευή) και σκέφτομαι πως θα βγάλω τα πουλιά για το χειμώνα. Μερικοί μου λένε με απόχη!

Και πάλι μπράβο
 
Μια ερωτηση μονο πως θα τα πιανεις αμα θες εκει μεσα;
Εγω μια κλουβα εχω 1.20χ0,60χ0,60 και δεν γινετε να τα πιασω να τα βγαλω εξω για να την καθαρησω ποιο καλα!
Βασιλης
 
Επίσης στο πλαστικό πλέγμα δεν μπορούν να τοποθετηθούν αρκετά αξεσουάρ κλουβιού (ποτίστρες κτλ) και αυτά που τοποθετούνται (κρεμιούνται δεν είναι αρκετά σταθερά) και μερικά πέφτουν.
kiklos.info/shop6/ Δες εκεί που λέει "Προσόψεις" Ίσως θα μπορούσες να προσαρμόσεις μία, ή και παραπάνω αν θες, σε κάθε μεριά και να βάλεις εκεί τα παρελκόμενα. Δεν ξέρω απο θέμα χώρου αν σε βολεύει, αλλά για να μην φέυγουν τα πουλιά θα μπορούσες να φτιάξεις άλλη μισή κλούβα σαν προθάλαμο. Να μπαίνεις εκεί πρώτα, να κλείνεις την πόρτα πίσω σου και μετά να μπαίνεις στο κομμάτι που έχεις τα πουλιά!
Ο λόγος που στο λέω είναι γιατι βλέπω οτι πιάνει το χέρι σου! Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου!
 
Εγω τα πιαννω την νυχτα καθως ειναι ανημπορα να δουν και μπορεις πολυ ευκολα να τα πιασεις και μετα τους αναβω τα φωτα για να βρουν τοπο να κουρνιασουν...
 
Φίλε πολύ έξυπνο! Μάλλον θα το κάνω και εγώ όταν θα θέλω να βγάλω κάποιο έξω! Να σαι καλά!
 
Back
Top