Αναπαραγωγή νεκρός νεοσσός έξω από τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης emantsik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

emantsik

PB New Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2007
Μηνύματα
28
Πόλη
Ηράκλειο
Έχω 1 ζευγάρι μαυροκόκκινα που όταν τα πήρα πριν 3 εβδομάδες περίπου ήταν ήδη "πυρωμένα" οπότε αν και εκτός εποχής τα έβαλα για αναπαραγωγή. Πράγματι όλα πήγαν ΟΚ, η θηλυκιά έκανε την φωλιά, από τις 4/12 έως και 7/12 γέννησε 4 αυγά(1/ημέρα) τα οποία τα άφησα στην φωλιά (δεν τα αντικατέστησα με πλαστικά). Η κανάρα τα κλώσησε και στις 18/12 βγήκε ο πρώτος νεοσσός.Απότι είδα τον τάισαν κανονικά την πρώτη μέρα. Την επόμενη μέρα (19/12), γυρνώντας από την εργασία μου (στις 8 το βράδυ) είδα τον νεοσσό νεκρό πεσμένο στον πάτο του κλουβιού ενώ είχαν εκκολαφθεί και άλλα 2 αυγά. Τους νεοσσούς αυτούς τους τάισαν κανονικά χτες ενώ σήμερα (20/12) περιμένω την εκκόλαψη του τελευταίου αυγού. Ελπίζοντας να μην ξανααντικρίσω νεκρό κάποιο νεοσσό μπορεί κάποιος να μου πει γιατί κάποιο από τους γονείς πέταξε το πρώτο πουλάκι έξω από την φωλιά.Αν συμβεί το ίδιο ξανά υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης;
 
Eιδες αν ο νεοσσος ηταν αρτιμελης; Αν ειχε καποιο εστω και μικρο κουσουρι, πολλες φορες οι θηλυκες πετουν εξω απο τη φωλια καποιο νεοσσο με προβλημα, που ισως δε θα ειχε πιθανοτητες επιβιωσης στη φυση...
επειτα ψαξε μηπως επιασε ψειρες η φωλια, η μηπως ο αρσενικος θελει να ξαναζευγαρωσει κι εκδηλωσει επιθετικη συμπεριφορα παλι προς τον επομενο νεοσσο. 😡
 
Ο νεοσσός πρέπει να ήταν αρτιμελής. Όσον αφορά τις ψείρες θα το τσεκάρω σήμερα. Ο αρσενικός δεν πρέπει να έχει εκδηλώσει επιθετική συμπεριφορά επειδή τα άλλα δύο,τουλάχιστον χθες τα τάιζε και αυτός.
 
Μπορεί να οφείλεται σε ατύχημα αλλά παρακολούθησε και τον αρσενικό, μπορεί να θέλει να ξαναζευγαρώσει και για αυτό να τον έριξε.
 
Συνηθωσ μερικα πουλακια το κανουν αυτο. Με καποιο τροπο καταλαβαινουν οτι οι νεοσσοι δεν προκειτε να ειναι υγιεισ πουλια. Ομως θελω να σε ρωτησω αν ειχες αυξησει τη διαρκεια φωτισμου. Η γεννα τωρα ειναι εκτοσ εποχησ οποτε εκει που ειχες τα πουλια πρεπει να εχει φωσ οσες ειναι και στην αναπαραγωγικη περιοδο.Αν δε το ειχες κανει υπαρχει πιθανοτητες το πουλακι να ψοφισε απο ασυτια. Οποτε ειχε αυτη την καταληξη
 
Τα πουλιά τα έχω σε εσωτερικό χώρο στον οποίο φροντίζω να έχω ένα φως αναμμένο από το πρωί έως περίπου στις 10 το βράδυ.
 
καλημερα φιλε μου μπορει να τρομαξε κατι το πουλι και εριξε το μικρο κατω δες την φωλια μηπως εχει πολυ υλικο και ειναι ρηχη. Τωρα για την ωρα φωτισμου ποσες ωρες εχεις συνολικα
 
Το φως το έχω αναμμένο από τις 8 το πρωί έως τις 10 το βράδυ. Επίσης το βράδυ έχω ανοικτό κάποιο πολύ χαμηλό φωτισμό ούτως ώστε αν σηκωθεί η θηλυκιά από την φωλιά να βλέπει να γυρίσει πίσω. Το τελευταίο αυγό μέχρι και χθες το βράδυ δεν είχε εκολαφτεί οπότε πιστεύω πως είναι μάλλον άσπορο. Στην περίπτωση αυτή, εφόσον δηλ. Δεν εκολαφτεί στις αμέσως προσεχείς ημέρες, είναι καλύτερο να το αφαιρέσω ή να το αφήσω για να συνεχίσει η κανάρα να κάθεται στην φωλιά περισσότερη ώρα και να ζεσταίνει τα μικρά; Πάντως οι δύο νεοσσοί (σήμερα είναι 3 ημερών) φαίνεται να ταίζονται κανονικά και από τους δύο γονείς. Υπάρχει περίπτωση ο νεοσσός που βρέθηκε πεσμένος στον πάτο του κλουβιού να παρασύρθηκε κατά λάθος από το θηλυκό ενώ έβγαινε από την φωλιά;
 
αν ειναι ασπορο φαινεται αν το βαλεις στο φως εγω βαζω ενα φακο μικρο κατω απο το αυγο. μαλλον το πεταξε κατα λαθος ισως δεν εκανε καλη φωλια πολυ υλικο ρηχη φωλια το θεμα ειναι οτι τα αλλα ειναι μια χαρα να τα χαιρεσαι
 
Καλησπερα φίλε το αυγο θα το αφηνα λιγες μερες ακομα
προστατευει τα μικρα και δεν πλακωνονται απο τη μητερα
(συμβαινει καμια φορα) προσωπικη μου αποψη παντα

επισης το μικρο εκτος φωλιας εαν ξανατυχει
ακομα και εαν ειναι παγωμενο σαν νεκρο μπορει να συνελθει αντο κρατησεις στην παλαμη και το ζεστανεις (εχει τυχει και αυτο)

καλη επιτυχια με τα υπολοιπα

ΜΦΧ
Πανος
 
Back
Top