Ασθένειες πιθανόν ακαρι

giannisbird

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2014
Μηνύματα
25
Καλησπέρα στην ομάδα λέγομαι Γιάννης και έιμαι νέο μέλος
Πήρα πριν 2 Εβδομάδες πήρα μια θυληκια καναρα και παρατήρησα μετά από μία ήμερα δυσκολία στην αναπνοή ειδικά το βράδυ όταν κοιμόταν σαν ετριζε το ράμφος του συν ότι έχει ββραχνή φωνή άλλο ένα σύμπτωμα στις αρχές έκανε σαν να έσπαγε σπόρια αλλά δεν είχε
Διάβασα τα συμπτώματα στο φόρουμ για το ακαρι πήρα της tamfarm και ξεκίνησα αγωγή μια Εβδομάδα βλέπω μια βελτίωση ή πιο ζωηρό αλλά πιστεύω ότι έχει δρόμο ακόμα
Το θέμα είναι ότι η δεύτερη θυληκια ναι μεν είναι ζωηρή φωνή οκ, κάνει συνέχεια σαν να τρώει σπόρια αλλά τίποτα δεν έχει στο στόμα, συν ότι την έχω βαλει για ζευγάρωμα αλλά δεν ββλέπω κάποια άλλα σύμπτωμα για την δεύτερη θυληκια
Μπορώ να ανεβασω και φωτο για να σας ββοηθήσω
 
Η περιγραφή δείχνει άκαρι της τραχείας. Είναι κάτι όμως που πολύ σπάνια εμφανίζεται στα καναρίνια. Πολλές φορές ο ήχος σπασίματος σπόρων μπορεί να προέρχεται απο ένα σχεδόν αόρατο πούπουλο που συνηθίζουν να μασούν πολύ συχνά τα θηλυκά. Ποιό φάρμακο της TAFARM πήρες; Σε ρωτώ γιατί δεν γνωρίζω να έχει φάρμακο για άκαρι της τραχείας.
 
Σταματά το ζευγάρωμα χώρισε τα καναρίνια και κάθε μέρα βάζε nystamycyn 3.3ml σε 100 ml νερού και σε 10 μέρες πες μας πως είναι.. αν δεν βλέπεις στο λαιμό τους όταν ανοίγεις το στόμα τους κάτι ασπράδια τότε είναι μύκητες!
 
Ξεκίνησες λάθος αγοράζοντας θηλυκά τέτοια εποχή και φαίνεται να έχεις "μπλέξει". Το φάρμακο μπορεί να βοηθήσει αν η διάγνωση είναι σωστή. Θέλει όμως επανάληψη σε 7 και 14 ημέρες ώστε να "πιάσει" και τα εκκολαπτόμενα παράσιτα. Αν κατά την διάρκεια της ημέρας τα πουλιά έχουν ταχύπνοια και ανοικτό ράμφος ή κάποιου είδους σφύριγμα στην διάρκεια του ύπνου τους, η επιστροφή είναι δύσκολη σε κατάσταση υγείας τέτοια, που να επιτρέπει αναπαραγωγή.
 
Αυτό που έχω βάλει για ζευγάρωμα μόνο τον ήχο με το σπασμένο τσόφλι παρατηρω δύσπνοια δεν έχει ούτε το βράδυ κάποιο περίεργο θόρυβο το βράδυ
Αυτό που πήρα πρόσφατα κάνει περίεργο θόρυβο το βράδυ αλλά δεν το έχω βάλει για ζευγάρωμα
 
To καναρίνι μΕ το πρόβλημα είχε ήρεμησει. Κανά 5 μμέρες σήμερα ξανά άρχισε την δυσποινια να ξανά αρχίσω την αγωγή;
 
Το φάρμακο που χρησιμοποίησες στο είπε κάποιος κτηνίατρος; Έκανε καλό στο πουλάκι; Έφυγαν τα συμπτώματα;
 
Ναι είχαν φύγει τα Συμπτώματα αλλά τώρα ξανά αρχίζει τα συμπτώματα θα ξανά αρχίσω αγωγή
Όχι δεν έχω συμβουλευτεί γιατρό γιατί μενώ μακρυά στο Σείριο κοντά είναι μμετά την Μαλακάσα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον εδώ κοντά
 
Back
Top