Αναπαραγωγή ποσα αυγα μπορει να κανει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jbalisraf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jbalisraf

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αλεξάνδρεια Ημαθίας
παιδια ποσα αυγα μπορει να κανει μια καναρα κατα την αναπαραγωγικη περιοδο; Ειναι φυσιολογικο να κανει μονο 2! Γιατι αυτο συνεβη σε εμενα και για να ειμαι ειλικρινης με προβληματισε αρκετα!
 
Οχι δεν είναι φυσιολογικό.
Είναι ένδυξη οτι κάτι δεν πάει καλά.
Δεν είναι έτοιμη η κανάρα;(κακή προετοιμασία)
Εχεις μπερδέψει το βιολογικό της ρολόι μεταβάλοντας
απότομα απο την μια μέρα στην άλλη
την διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού;
Υπάρχει μεγάλη έλλειψη ασβεστίου που λειτουργεί ανασταλτικά;
και πιθανόν πολλοί άλλοι λόγοι που μόνο εσύ,
που γνωρίζεις τις συνθήκες, μπορείς να υποψιάζεσαι.
 
Απο τα 21 ζευγαρια που εχουν γεννησει μεχρι σημερα, το ενα ζευγαρι εκανε 2 αυγα, το ενα 5 και τα υπολοιπα 4.
Τα 2 αυγα αυτα ειναι ασπορα αν αυτο λεει κατι. Η θυλικια μου ειναι υγειεστατη και περασε την προετοιμασια που ειχαν και τα υπολοιπα θυληκα μου.
 
Στην φετινή αναπαραγωγή ειναι τα πρώτα της;
 
αυτο δεν ειναι φυσιολογικο αφου υπαρχουν καναρινια που κανουν εξι αυγα τωρα αυτο θα το αντιμετοπισεις βαζοντας του να τρωει αμμο που πουλαν στα pet shops, ασβεστιο σε σταγονες στο νερο, ενα κοκκαλο σουπιας και μετα απο δεκαπεντε μερες θα σου γεννησει το λιγοτερο 3 αυγα εγω στο λεω αυτα με σιγουρια γιατι ειχα καναρινι με ελλειψη ασβεστιου ακολουθησα αυτα που σου λεω και απο ανα αυγο που εκανε την πρωτη φορα μετα εκανε 4.
 
Ναι ειναι πρωταρα! Και ειναι και τα πρωτα της αυγα. Σας ευχαριστω ολους και πιστευω οτι η αληθεια ειναι στα λεγωμενα του mgerom. Βιαστηκα λιγακι φαινεται!
 
Back
Top