Αναπαραγωγή προβλημα με ζευγαρι

ΜΙτσος

PB Member
Εγγραφή
9 Νοε 2007
Μηνύματα
93
Πόλη
Λεμεσός
Εχω βαλει ενα ζευγαρι καναρινια μαζι απο τον δεκεμβριο και μονο μια φορα εκαναν ενα αυγο και τιποτα αλλο... Μετα τον ιαννουαριο εκαναν μια φωλια και ακομη τιποτα... Τωρα εχουμε ΑΠΡΙΛΙΟ... Να προσθεσω οτι το συγκεκριμενο ζευγαρι με το ιδιο κλουβι στην ιδια τοποθεσια μου εκαναν τα περισσοτερα καναρινακια απο ολα τα αλλα ζευγαρια(συνολικα 4 γεννες απο 4 αυγα.. Βγηκαν ολα εκτος ενα στην τελευταια γεννα... Ολλα μεγαλωσαν και ειναι μια χαρα μεχρι σημμερα...15 συνολικα... Πολυ καλα εε... 😉😎...)τι να φταιει; 😕
ο αρσενικος δειχνει πυρομενος 100 τα 100... λετε να μην ταιριαζουν φετος; Τι λετε να κανω;Να τα χωρισω;
 
φιλε δοκιμασε να τα χωρισεις και εμενα 1 ζευγαρι που εβγαλε περισυ μωρα φετος ουτε φωλια μαζι τα χωρισα και ολα πανε οκ εχουν αυγα και τα 2
 
Ενας εκτροφεας καναρινιων μου ειπε οτι αν τα πουλια ειναι ζευγαρομενα και τα χωρισω τωρα που εχουν και φωλια θα πεθανουν μακρια απο το ταιρι τους! Το ιδιο και με τις καρδερινες που ζουν ελευθερες... Μου ειπε, δεν ξερω αν αληθευει αυτο... Μου φανηκε πολυ σιγουρος, αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που δισταζω να τα χωρισω...
 
Φίλε καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι οτι τα έχεις κουράσει πολύ τα πουλάκια. Είναι ζωντανοι οργανισμοί και οχι μηχανές παραγωγής αυγών. Σε όλα τα πράγματα στην ζωή μας χρειάζεται ένα μέτρο, έτσι και με τα πουλιά.
Σου λέω την γνώμη μου φιλικά.
 
φιλε μην αλλαξεις κλουβι βαλε χωρισμα ετσι ωστε να μην μελανχολισουν αν δεν ειναι λιγο χωρια πριν δεν πιρωνουν πολυ καλα οταν το ζευγαρι ειναι ειδη γνωστο ειναι σαν τους παντρεμενους
 
Back
Top