Αναπαραγωγή προβλημα με νεοσσους

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
αντιμετωπιζω ενα πρωτογνωρο προβλημα για μενα και θα ηθελα οποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο να με βοηθησει
2 ζευγαρια αχατες κοκκινα μωσαικα,2 ζευγαρια αχατες κοκκινο-μαυρο,2 ζευγαρια ιζαμπελλες και το προβλημα ειναι το εξης>κανουν αυγα κανονικα, κλωσσανε κανονικα, εκκολαπτονται τα αυγα κανονικα, οι νεοσσοι ομως δεν σηκωνουν το κεφαλι για να φανε κα ιοταν παρεμβαινω με την συριγγα πρεπει να τους ανοιξω το στομα για να φανε αλλιως δεν τον ανοιγουν μα ουτε σηκωνουν και το κεφαλι τους, εχασα 6 νεοσσους απο χτες μεχρι σημερα γι αυτο τον λογο, να σημειωθει οτι η προετοιμασια των ζευγαριων εινα ιολοιδια και περιλαμβανει τα εξης μεσα στην αυγοτροφη η οποια δινεται καθημερινα>αυγοτροφη witte-molen, σπιρουλινα, μελι,ρυζαλευρο,calci-lux, μαγια μπυρας,bio-diggest,NEKTON MSA NEKTON BIO,NEKTON K,tabernill-cria και ρασκ τα ζευγαρια εχουν παρει κα ιτην απαραιτητη βιταμινη Ε με σεληνιο για το απαραιτητο διαστημα των 15 ημερων προ ζευγαρωματος κα ιμετα απο καθε γεννα για αλλη μια εβδομαδα, να σημειωθει επισης παιρνουν κα ιπολυβιταμινες στο νερο
οι νεοσσοι δεν εμφανιζουν μαυρο σημαδι κα ιεπισης οταν τους ταιζω δεν εχουν διαρροια, δεν εινα ικινητικοι πολυ και δεν σηκωνονται καθολου,θα ηθελα την αποψη σας
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Παρόμοιο περίπου πρόβλημα έχω και εγώ και έχω χάσει 5 νεοσσούς και ακόμα 3-4 που πέθαναν στο αυγό μέσα. Και να πω ότι αυτά που έχασα είναι από Αχάτες κόκκινα μωσαϊκά. Σήμερα έχασα ένα πάλι μικρό το οποιο γεννηθεί 24/03 και όταν το πετούσα κοίταξα την κοιλια του και παρατήρησα ότι έχει μια μαύρη τέλεια.
Σήμερα πάλι βγήκε ένα Αχάτης πριν 2 ώρες έχει και εκείνο το ίδιο τι γνωστη μαύρη τέλεια. Περιμένω τώρα να δω τι θα γίνει.
 
Back
Top