Γενικά πτερορροια?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katerina

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2006
Μηνύματα
1.061
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα! Εχω μια απορια με ενα καναρίνι μου,το εχω 4η χρονιά, κιενω τα 3 προηγουμενα χρονια έκανε πτερορροια από μεσα μεσα ιουλίου μέχρι μέσα σεπτέμβρη, φετος ουτε πούπουλα είδα, ούτε σταμάτησε να κελαηδάει.υπάρχει πε΄ριπτωση καποια χρονιά να μην κανουν πτερόρροια καθόλου; 🙄Μόνο στο συγκεκριμένο πουλάκι το παρατήρησα😕
 
καλημερα Κατερινα απο οσο γνωριζω την πτερορρια την περνανε ολλα τα καναρινια γιατι με αυτη την διαδικασια αλαζουν τα φτερα τους αλλα ανανεονοντε και μερικα κιταρα μεσα στον εγκεφαλο
 
Κατερινάκι είναι καμιά φορά στο πουλί. Και τι εννοώ με αυτό. Κάποιες φορές τα πουλιά περνάνε πτερόρροια και αλλάζουν σχεδόν όλο το πτέρωμα τους. Κάποιες φορές όμως - μου έχει τύχει αυτό - υπάρχουν πουλιά που κάνουν πτερόρροια αλλά αλλάζουν ελάχιστα φτερά.
Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα λόγω καιρού να κάνει πτερόρροια αργότερα.
 
Κι αλλος φιλος μου ειπε οτι μπορει να την έβγαλε ελαφρά φέτος, αλλα μου κανει εντύπωση, ουτε την ουρα του να εχασε; Και τοσο λιγο να σταματησε το κελαηδημα;😡τωρα τον αλλαξα και θεση να μη βλεπει καμια θηλυκια μπας και ειναι πυρωμενος ακομα.🙄
 
Σήμερα παρόλο που βρήσκω ακόμα λίγα πουπουλάκια στο κλουβί του, τον άκουσα
ύστερα απο πολύ καιρό να κελαηδάει για πρώτη φορά όπως παλιά, αλλά όχι ασταμάτητακαι μου έδωσε πολύ χαρά. Ελπίζω να επανέλθει εντελώς.
 
Ισως Κατερινα να εχει να κανει με τις κληματολογικες διαταραχες που ηταν πολυ εντονες φετος και απ οτι διαβασα σ ενα αρθρο ο χειμωνας που ερχεται θα ειναι πιο θερμος απ τον περσινο! 😱 Να δω του χρονου το καλοκαιρι ποσους καυσωνες θα περασουμε 😕 Μην νομιζεις, ολα αυτα επηρεαζουν τα πουλακια μας, τους μπερδευουν το βιολογικο ρολοι.
Φετος διαβασα μαλιστα οτι οι περισσοτεροι εκτροφεις, και οχι μονο, ειχαν περισσοτερα κλουβια αβγα απο καθε αλλη χρονια.
 
Αυτο που μου κανει εντυπωση Νικο, ειναι οτι το συγκεκριμενο πουλι εκανε 3 χρονια κανονικα πτερορροια, τωρα να τυχεικαι να εχασε λιγα μονο φτερα. Αυτο μονο με στεναχωρει. Σταυρο ευχαριστω για την απαντηση
 
Κατερίνα μη σε αγχώνει ιδιαίτερα το θέμα, μου έχει συμβεί κι εμένα αρκετές φορές και σ' αυτό που λέει ο Σταύρος έχει δίκιο, εγώ έχω ακόμα πουλιά που γεννάνε (Οκτώβρη μήνα). Τρελά πράγματα!
 
Όλα τα πουλιά πρέπει να έχουν μια φορά τον χρόνο πτερωρια.
Μετά το ζευγάρωμα τα πουλιά μπαίνουν στην επίπονη για αυτά διαδικασία της πτερωριας.
Τώρα εάν ένα πουλί δεν κάνει πτερωρια μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, κάποιοι από αυτούς είναι το πολλυ φως, άλλος λόγος είναι αυτός που είπε ο Νίκος δηλαδή να έκανε πτερωρια και να έχασε λίγα πούπουλα αν και δεν είναι απαραίτητο να χάσει τα φτερά της ουράς άλλος λόγος είναι να το έχουμε κοντά σε αλλά πουλιά και να κορτάρει κάποιο από αυτά και να είναι συνεχεία πυρωμένο.
Τώρα για τις κλιματολογικές συνθήκες εγώ πιστεύω ότι ότι καιρό και να κάνει όταν ένα πουλί το σταματήσουμε από το ζευγάρωμα θα μπει στην διαδικασία της πτερωριας αλλά και πάλι το λέω εγώ το πιστεύω.
Όσο μικρό και ασήμαντο μας φαίνεται ένα πουλί είναι και αυτό ένας ζωντανός οργανισμός οπόταν πρέπει να σκεφτούμε και τον παράγοντα ψυχολογία δηλαδή μια ασήμαντη και μικρή αλλαγή για εμάς μπορεί για αυτά να είναι τεραστία, οπόταν σκέψου και αυτό Κατερίνα, μπορεί να έκανες κάποια αλλαγή που να μην του άρεσε.
 
Back
Top