Γενικά πτερωροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ftakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ftakis

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2007
Μηνύματα
68
Πόλη
Αθήνα
παρατηρησα 2 καρδερινες μου να εχουν μπει σε πτερωροια απο τωρα.
το στηθος αρχιζει να μαδαει καθως κ η ουρα κ τα φτερα απο τις φτερουγες☹.
δεν ειναι απο κατι αλλο να χανουν τα πουπουλα, ειναι καθαρα πτεροροια μιας κ μαδανε μπροστα μου τα πουπουλα στα καλα του καθουμενου
επισης τις φυσηξα στο στηθος κ φενονται να βγαινουν νεα πουπουλα.
ειναι φυσιολογικο αυτο;
που μπορει να οφειλεται;
υπαρχει θεραπεια;
 
φιλε καλησπέρα η καρδερίνα από ότι γνωρίζω είναι από τα πουλιά που το βιολογικό τους ρολόι δουλεύει πολύ καλά για αυτό τον λόγο μου προκαλεί εντύπωση γιατί συμβαίνει αυτό. Πρέπει να προσέξεις διάφορα θέματα π.χ. Θερμοκρασία, φως, τον χορό σου, διατροφή,stress και άλλα πολλά διάβασε λίγο και το άρθρο περί πτερορειας
 
θα μπορουσα να πω οτι εχουν σρεσσαριστει τα πουλια με κατι κα ιοι καρδερινες χανουν πουπουλα οταν στρεσσαρονται, τωρα κοιταξε κα ιαυτα που σου ειπε ο δημητρης κα ιξαναπες μας τι εγινε
 
Φίλε Τάκη τα πουλιά που τα έχεις; Σε εσωτερικό καλά θερμενώμενο χώρο ή έξω;
 
τι να πω ρε παιδια☹ η πτερωροια προχωραει κανονικα ειδικα για το ενα πουλι.
τα εχω σε εσωτερικο χωρο θερμενομενο το χημωνα με καλοριφερ, εχει φως κ κατα την διαρκεια της μερας εχω ανοιχτη την πορτα οπου μπαινει καθαρος συνεχεια αερας.
επισης γιατι δεν το παθανε ολα τα πουλια;
στρες δεν εχουν μιας κ δεν τα πολυενοχλω κ ειναι σχετικα υσηχα πουλια.
τι να κάνω;
 
Taki,

tha skeftoume tora dynata, enoo leo tis skepsis mou.

Gia na ksekinisi i pteroria se ena pouli kanonika pedi POLI megalo rollo to fos. Apo to fos tis meras kserei to pouli pote einai kalokairi, pote ftinoporo.
Mipos afou exeis ta poulia meza exeis anoikto to fos, i toulebeis me lampes;
Giati aftes tis meres me tin DEI pou mas kopsoune sinexio to refma, perdebei poli to pouli, kai bori efkolo na ksekinisi pteroria.


Alexandros
 
Τα πουλιά τα έχεις καιρό (τα συγκεκριμένα δύο 😉 πέρασαν πτερόροια όταν έπρεπε; Μπορεί να έχει μπερδευτεί ο κύκλος τους από πριν. Μου έχει τύχει πουλί να μην περάσει καθόλου πτερρόροια ένα χρόνο και μετά να συνεχίσει κανονικά και να περάσει τον επόμενο. Μήπως λόγω ζέστης το χειμώνα οι συγκεκριμένες δύο δεν είχαν περάσει; Εικασίες κάνω μήπως και σου δώσω καμιά ιδέα από το τι μπορεί να προέρχεται. Πάντως σπάνια περίπτωση και για να συμβεί ταυτόχρονα σε δύο πουλιά κάτι από το περιβάλλον τους τα μπέρδεψε.
 
το ενα το αγορασα ντυμενο οποτε δεν εχει ξαναπερασει πτερορεια οσο το εχω. Την ειχε περασει στο περιβαλλον.
το αλλο ντυθηκε κανονικα το φθινοπωρο κ τωρα παλι αλλαζει.
φως δεν τους εχω, μονο το φως της ημερας.
κατι τρεχει..
 
Φιλε μου συμφωνα με την βιβλιογραφια η φυσιολογικη πτερωροια στα πτηνα συμβαινει μια φορα το χρονο και συγκεκριμενα το Μαιο. Οτιδηποτε αλλο που προκαλει αυτο το φαινομενο θεωρειται παθολογικη κατασταση. Εξετασε το ενδεχομενο να εχουν τα πουλακια σου καποια εξωπαρασιτα και προληπτικα ψεκασε τα με εξωπαρασιτοκτονο σκευασμα. Επισης αν νομιζεις οτι αυτο προκληθηκε απο καποιο εξωγενη παραγοντα π.χ. εντονες επιδρασεις περιβαλλοντος οπως για παραδειγμα θορυβοι, αλλαγες στο περιβαλλον του κλουβιου κ.ά φροντισε να μην τα στρεσσαρεις αλλο και δωσε τους συμφωνα παντα με τη καθοδηγηση καποιου ειδικου σκευασμα για την αναπληρωση πτερωματος. Επισης βαζε τους μπανιερα για μπανιο!
 
Back
Top