Γενικά σκαθακι απεβιωσε ξαφνικα

το πηρες απο που;ηταν αγριο ή εκτροφης; Πως ηταν οταν απεβιωσε αδυνατο τοσο οσο να φαινεται το κοκκαλο του στηθους; ηταν λερωμενο στον πρωκτο; Πες λιγα συμπτωματα και αν το ειχες με αλλα πουλια μαζι
 
το πηρα απο μαγαζι ηταν αγριο ηταν μονο στοκλουβιτου σταματησε νατροει και ηταν καθαρω του εβαλα στονερο μιση ασριρινη παιδικη
 
επειδη δεν το ειδα και δεν ειχε κανενα συμπτωμα οπως λες θα πω οτι ηταν πολυ προσφατα πιασμενο και δεν αντεξε, παρα πολλα αγριοπουλια δεν αντεχουν μονο και μονο επειδη μπηκαν σε κλουβι χωρις κανεναν αλλο λογο αλλο δεν μου ερχεται τιποτα
 
Πάρα πολλά πουλιά ειδικά όταν πιάνονται μετά τις αρχές Νοεμβρίου πεθαίνουν μέσα σε λίγες ώρες ή ημέρες, τα ποσοστά θνησιμότητας διαφέρουν ανάλογα με το είδος.
Αυτό που πολλές φορές έχω ακούσει να λέγεται σε παρέες παλιών ξοβεργάδων είναι ότι τα πουλιά τρώγοντας ξυνάκι (είδος φυτού που εμφανίζεται στην εξοχή μετά τα πρωτοβρόχια) μουδιάζει το στόμα τους και μετά δεν μπορούν να φάνε τους σπόρους στο κλουβί.
Προσωπικά πιστεύω πώς αυτό δεν δικαιολογεί θανάτους που επέρχονται άμεσα ή μέσα σε λίγες ώρες αφού ο θάνατος από λιμοκτονία δεν είναι τόσο άμεσος. Συνιστώ όμως να δίνεται στα φρεσκοπιασμένα πουλάκια (τα λυπάμαι τα καημένα), τροφή από τριμμένους ή ξεφλουδισμένους σπόρους για κάθε ενδεχόμενο.
 
Ενταξει γενικα επειδη μου τυχει σε πολλα αγριοπουλια να εχουν την ιδια συμπεριφορα οποτε γινεται ενα αγριο πουλι κουβαρι μπορει να σημαινει δυο πραγματα αυτο 1)λουφαζει η 2) να ειναι αρρωστο
Εγω τουλαχιστον μολις μου δειχνει το πουλι κατι τετοιο να γινεται κουβαρι η να εχει μισανοιχτα τα ματια του και να στεκεται κατω το αφηνω κατ'ευθειαν ελευθερο,το χω κανει σε πολλες καρδερινες
 
Την ασπιρινη γιατι την εβαλες;Και μιση κιολας;(ειναι αργα πια.. Αλλα ασπιρινη😉
 
η ασπιρινη ειναι παυσιπονο πολυ καλο για τα πουλια και βαζουμε μιση γιατι ετσι και αλλιως το πουλακι δε θα πιει παρα πολυ νερο οποτε βαζουμε και λιγο νερο (μια η αλλη μας ερχεται στο τελος)
 
Back
Top