Ασθένειες τινάζεται τη νύχτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sorips85
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sorips85

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Λάρισα
Το καναρινάκι που μου δώσανε δέν πρόλαβε καλά-καλά να πάτήσει το πόδι του μετά το ατύχημα που σας προανέφερα τώρα τα βράδια ξυπνάει τινάζει τα φτερά του κάθε δέκα λεπτά και ορισμένες φορές αλλάζει και θέση.
Έχει κολλήσει ψείρες;
Δεν έχω αλλό πουλί που πιθανος να κόλλησε και το κλουβί ήταν καινούριο και το καθαρίζω καθημερινά.
Τις πρώτες μέρες δεν συνέβαινε αυτό. Τι μπορεί να φταίει;
Επίσης μπορει κανεις να καταλάβει αν είναι κάποια ράτσα;
 
Προφανώς το καναρινάκι είχε ψείρες και όταν το πήρες και όσο περνά ο καιρός και αυξάνεται η ζέστη μεγαλώνουν και το πληγώνουν περισσότερο. Στο εμπόριο θα προμηθευτείς πολλά και απορασιτικά σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να το ψεκάσεις με Front line που και για σκύλους. Εφαρμόζεται κάτω από τις φτερούγες και μια στο πίσω μέρος του κεφαλιού στον σβέρκο.
 
Δεν έχω αλλό πουλί που πιθανος να κόλλησε και το κλουβί ήταν καινούριο και το καθαρίζω καθημερινά.

Ακόμα και όταν αγοράζουμε καινούργια αντικείμενα για τα πουλάκια συνιστάται η απολύμανση, γιατί δεν ξέρουμε αν στο χώρο αποθήκευσης υπήρχε σκόνη, έντομα ή ακαθαρσίες, τις οποίες δε βλέπουμε με γυμνό μάτι.
Καλό πλύσιμο - τρίψιμο με σαπούνι και ξύδι χρησιμοποιώ εγώ.
 
Ακόμα και όταν αγοράζουμε καινούργια αντικείμενα για τα πουλάκια συνιστάται η απολύμανση, γιατί δεν ξέρουμε αν στο χώρο αποθήκευσης υπήρχε σκόνη, έντομα ή ακαθαρσίες, τις οποίες δε βλέπουμε με γυμνό μάτι.
Καλό πλύσιμο - τρίψιμο με σαπούνι και ξύδι χρησιμοποιώ εγώ.
Συμφωνώ και επαυξάνω αλλά προτιμήστε την καθαρή αιθυλική αλκοόλη 95 βαθμών για σίγουρα αποτελέσματα
 
Back
Top