Αναπαραγωγή φωλια στο πατωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
μια απο τις καναρες μας εχει βαλθει να κανει φωλια στο πατωμα και βλεπω και τον αρσενικο να συμπαραστεκεται που και που. Τι κανω ; Την χαλαω; Την μεταφερω μολις την τελειωσει στην κανονικη φωλια; ή την αφηνω να κανει το κουμαντο της;
 

Συνημμένα

  • Image0016.webp
    Image0016.webp
    27,9 KB · Προβολές: 143
1ον και κυριοτερο αγορινα εγω θα σου προτεινα να βαλεις λιγο φαγητο στην ταίστρα γιατι δυσκολα να ζησει η καναρα νυστικια 😛
2ον η γνωμη μου ειναι να την αφισεις κατω την φωλια γιατι για να προσπαθει η καναρα να την φτιαξει εκει κατι θα ξερει ισως να την τρομαζει κατι στην κανονικη φωλια του κλουβιου.
3ον στην φοτογραφια ειδα πως δεν εχει παρει σχημα φωλιας το νημα οποτε υπαρχει μια περιπτωση η καναρα απλως να παιζει με το νημα..
4ον προσωπικα δεν θα επιχειρουσα να αλλαξω την θεση της φωλιας γιατι θα προτημουσα να παρω πουλακια ζωντανα απο τον πατο του κλουβιου παρα να παρω σκετα κλουβια αυγα μεσα απο την φωλια που τα μετεφερες... Ουτε για τιγανισμα δεν θα κανουν μετα.

Καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις,
Φιλικα Θεμης
 
Πρόκειται για παιχνίδι με το νήμα και όχι για ολοκληρωμένη φωλιά.
Υπομονή, αγάπη, φροντίδα, προετοιμασία και υπομονή, μόνο έτσι θα έχεις αποτέλεσμα.
 
λοιπον ενα-ενα:

φαγητο υπαρχει μπολικο εσωτερικοτερα στην ζευγαρωστρα(δεν φαινεται)αυτο που βλεπεις ειναι τριμμεννα οστρακα

και γω νομιζα οτι επαιζαν στην αρχη αλλα προσεξα οτι με συγκεκριμενες κινησεις της δινουν σχημα. Μακαρι να κανω λαθος

η ιδια καναρα ηταν στην ιδια φωλια περυσι χωρις προβλημα. Παρολα αυτα επειδη σκεφτηκα οτι δεν τη βολευε οτι ελλειπε η ψαθινη φωλια απο μεσα, προσθεσα μια το πρωι αλλα τιποτα δεν αλλαξε

και γω την αποψη να μην κανω μετακινησεις εχω απλα ρωτησα μηπως υπαρχει προβλημα που ειανι αρκετα χαμηλα

ελπιζω και ελπιζετε να πανε ολα καλα!
 
Το ότι η φωλιά δεν έγινε εκεί που έπρεπε από έμπειρη κανάρα, σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμη για γέννα ακόμη.
Όταν θα είναι έτοιμη θα την φτιάξει εκεί που πρέπει.
 
Η γνώμη μου...
Μην αφήσεις να φτιάξει φωλιά κάτω.
Πάρε τις κλωστές απο εκεί και δώσε πάλι
καθαρές.Βάλε, στην εξωτερική φωλιά που
της έχεις δώσει, χαρτονάκι απο πάνω και απο
το πλάι, ώστε να δημιουργηθεί ένας "φυλαγμένος" χώρος.
Βάλε και μια εσωτερική φωλιά απέναντι διαγώνια.
Στο σημείο που προσπαθεί να φτιάξει τώρα φωλιά
βάλε ένα εμπόδιο, μπανάκι π.χ.
 
Και εγω πιστευω οτι αυτο που προτεινε ο Μακης ειναι τι πιο σωστο που πρεπει να κανεις.
 
απο ολα αυτα που ακουσα ειπα να κανω ενα συνδιασμο. Δηλαδη εβαλα και δευτερη φωλια απο την μεσα μερια, καλυψα την εξωτερικη με χαρτονι και αντι να διαλυσω αυτη στον πατο την πηρα οπως ειναι και την εβαλα στην εξωτερικη.στην αρχη (σημερα το πρωι )μου φανηκε οτι προσθετανε και αλλο υλικο αλλα το μεσημερι δυστυχως διαπιστωσα οτι την ριξανε κατω και θελω να παρατηρησω τωρα αν προσπαθησουν να την ξαναφτιαξουνε.
 
Παντως αν δεις να επιμενει να κανει κατω την φωλια δοκιμασε και κατι αλλο στην συγκεκριμενη μερια οπου φτιαχνει φωλια κατω βαλε της μια εσωτερικη στο ιδιο σημειο τουλαχιστον ας την κανει εκει παρα στα καγκελα γιατι δεν θα μπορει να της δωσει το σχημα που πρεπει με αποτελεσματα αυγα να φευγουν απο την φωλια και να σπανε! Καλη επιτυχια!
 
τελικα στοχος επιτευχθη. Το καλλυμα μαλλον εδωσε ασφαλεια περισσοτερη και η καναρα μου εφτιαξε στο πι και φι αφου το αποφασισε μια ωραια φωλιτσα,
ετσι πια απο τα τεσσερα ζευγαρια μου μονο τα νεοφερμενα μου γκλοστερακια(ο αρσενικος του δημητρη απο αργυρουπολη και η καναρα του kosta psar απο πετρουπολη)δεν εχουν κανει φωλιτσα αλλα ειναι θεμα χρονου αφου τα φιλακια και τα αλληλοταισματα δινουν και περνουν!
 

Συνημμένα

  • Image0002.webp
    Image0002.webp
    17,4 KB · Προβολές: 81
Back
Top