Αναπαραγωγή 1η Ωοτοκία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Paianas

PB Known Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
4.501
Πόλη
Παιανία
Παιδιά καλημερα σε όλους
Είναι η πρώτη φορά που ζευγαρώνω πουλιά (έχω 2 καναρίνια), δεν ξέρω πολλά πράγματα και επειδή δεν είμαι ουτε και πρόκειται να γίνω επαγγελματίας θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα...
1. επειδή ο αρσενικός ήταν αρκετό καιρό άρρωστος και δεν είμαι σίγουρος οτι ζευγάρωσε με την θηλυκιά πώς θα καταλάβω αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα;

2. Αυτός κάθεται τις περισσότερες ώρες και κλωσσάει- είναι φυσιολογικό αυτό;
3. Σήμερα η θηλυκιά έκανε το 5ο της αυγό...χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα πολυβιταμινούχο;
4. Πρέπει ν κλούβα να είναι σε ζεστό χώρο;
Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα, καλώς όρισες στο PetBird! Αν θέλεις, πάτα στη διεύθυνση https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=86 και ρίξε μια ματιά στα σχετικά άρθρα! Θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες αφού είναι η πρώτη φορά που ζευγαρώνεις πουλιά, (μέχρι να σου απαντήσουν στις ερωτήσεις σου μέλη που γνωρίζουν). Καλή περιήγηση, καλή μελέτη!
 
Οκ ήδη διάβασα πολλά ενδιαφέροντα, αλλά η ωοσκόπηση πότε γίνεται; Γιατί έχω την εντύπωση οτι τα αυγά (5) που γεννήθηκαν πρέπει να είναι άσπορα...
 
φωτο ωοσκοπησης ( φωτιζεις με φακο καλυτερα σε σκοταδι και κρινεις)
https://community.petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/

https://community.petbirds.gr/threads/Πώς-μπορώ-να-καταλάβω-αν-είναι-γονιμοποιημένα-τα-αβγά.2275/

*μεγαλη προσοχη στο κρατημα των αυγων. Πολυ απαλα! Επισης οι ημερες που χρειαζονται γιανα δεις αν ειναι γονιμα αν εννοειται ειναι διαφορετικες αναλογα με πιο εκανε πρωτα.υποθετω οτι δεν τα ειχες αντικαταστησει με πλαστικα ωστε να τα βαλεις ολα μαζι μετα


το οτι ο αρσενικος κλωσσαει δειχνει την ορεξη να γινει πατερας. Και το οτι κατι θα χει κανει πιθανον και περιμενει αποτελεσματα :). Αν ο οργανισμος του ειναι ενταξει,ισως τα εχει καταφερει.

αν τα αυγα ειναι με σπορο κοψε τα συμπληρωματα και την αυγοτροφη μεχρι την πρωτη μερα που θα ερθουν οι νεοσσοι. Απο κει και περα αυγοτροφη καθημερινα και αν τα συμπληρωματα ειναι με εχτρα βιταμινη ε, σταματημα μεχρι να μεγαλωσουν και τρωνε μονοι τους οι νεοσσοι
 
tο οτι ο αρσενικος κλωσσαει δειχνει την ορεξη να γινει πατερας. Και το οτι κατι θα χει κανει πιθανον και περιμενει αποτελεσματα :). Αν ο οργανισμος του ειναι ενταξει,ισως τα εχει καταφερει.

Afto pistebo den egrapses san sobara apantisi ala san ligo humor...
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
αλεξανδρε ανα το πουλακι ειχε καταπονηθει πολυ απο την ασθενεια (δεν γνωριζουμε λεπτομερειες) τοτε μαλλον και να χει βατεψει τη θηλυκια το σπερμα του δεν θα ταν δυνατο για να τα καταφερει. Αλλα το οτι καποια αρσενικα βοηθουν τη θηλυκια στο κλωσσημα αυτο πραγματι δειχνει αρσενικο που και μετα θα γινει καλος πατερας και θα βοηθαει στο ταισμα. Εγω τουλαχιστον το εχω συναντησει και τοχω παρατηρησει.συνηθως ενα αρσενικο που δεν εχει βατεψει τη θηλυκια συνεχιζει και μετα να την κυνηγαει αν δεν του καθεται. Αρκει βεβαια να ειναι "πυρωμενο"
 
αλλα το οτι καποια αρσενικα βοηθουν τη θηλυκια στο κλωσσημα αυτο πραγματι δειχνει αρσενικο που και μετα θα γινει καλος πατερας και θα βοηθαει στο ταισμα. Εγω τουλαχιστον το εχω συναντησει και τοχω παρατηρησει.
Afto kseroume ola, iparxoune kalos kai kakos mamades kai pateres. Afto den einai omos to idio pou egrapses gnoritera.

το οτι ο αρσενικος κλωσσαει δειχνει την ορεξη να γινει πατερας. Και το οτι κατι θα χει κανει πιθανον και περιμενει αποτελεσματα :). Αν ο οργανισμος του ειναι ενταξει,ισως τα εχει καταφερει.
Afto pou grafeis ipothetis to pouli exei aisthima, afto einai kati pou den pistebo. To pouli mipos bori na skeftete logiko ala aisthimata den exei. Alios den ipirxane poulia pou trone ta ayga ( Paidia ) tous.
Kai na les to pouli exei kanei kati kai perimenei apotelesmata, simenei to pouli katalabenei batepse tin thiliki - o sperma tous MALON itane kala - i thiliki kanei tora afga - kai apo ta afga erthounte ta apotelesmata - ta mikra...afto san skepsi mou fenete einai PARA POLI POLIPLOKOS gia ena pouli.
 
αν και περιληπτικα με καλυψε ο ανδρεας θα ηθελα ναπω οτι τα πουλια στη φυση κανουν φωλια και γεννουν αυγα (ασχετα ειναι με σπορο ή οχι )αφου εχουν ζευγαρωσει και βατευτει. Ενα αρσενικο απο ενστικτο ξερει (ανεξαρτητα αν το σπερμα του ειναι γονιμο ή οχι) οτι πρεπει να ακολουθει το θηλυκο στη φωλια του και να το προσεχει αφου πρωτα το εχει "βατεψει". Αλλιως σε μια φωλια θα γινοτανε της ταινιας "ενα μωρο για τρεις..":)

αυτο εννοω: αν το αρσενικο δεν εχει καταφερει να βατεψει το θηλυκο τοτε θα συνεχιζε να το κυνηγα ασχετα αν εκεινο νομιζε οτι απο τον "αερα":) θα γινει μανα και επιμονα καθεται στα αυγα. Καθε φορα που θα πηγαινε για φαι, αυτος θα την κυνηγουσε, δεν θα πηγαινε να κλωσσησει.

*ταπεινη γνωμη ενος νεου εκτροφεα με λιγες εμπειριες που ομως αυτο του εχουν δειξει:) . Ισως κανω και λαθος😕
 
αυτο εννοω: αν το αρσενικο δεν εχει καταφερει να βατεψει το θηλυκο τοτε θα συνεχιζε να το κυνηγα ασχετα αν εκεινο νομιζε οτι απο τον "αερα":) θα γινει μανα και επιμονα καθεται στα αυγα. Καθε φορα που θα πηγαινε για φαι, αυτος θα την κυνηγουσε, δεν θα πηγαινε να κλωσσησει.
Exo arsenikous pou kinigane tin thiliki kai exo arsenikou pou den kanoune afto. Den pistebo pedi rollo o enstikto aplos einai to xaraktira tou pouliou. Telika exo kai arsenikous pou prepei na xoriso otan exei ayga i thiliki giati den tin fini iremo na glossai, tin batepsi kai meza stin folia. Kai ta ayga einai gonimo. Simenei o arseniko den katalabenei tipota apo ola afto. Ala ola afto den exei kamia skesi me afto pou egrapses gnoritera

το οτι ο αρσενικος κλωσσαει δειχνει την ορεξη να γινει πατερας. Και το οτι κατι θα χει κανει πιθανον και περιμενει αποτελεσματα :).
Kanena pouli dixni oreksi na gini patera, aplos einai to enstinkto na kanoune folia-mikra na epizisi i ratsa. Oreksi na gini papa exei mono o anthropos. Giati mono o anthropos mexri simera apodixtiki exei aisthimata.
 
Αλέξανδρε, ο χαρακτήρας είναι κάτι το οποίο διαμορφώνεται ανάλογα με τα εν ζωή βιώματα (για τους ανθρώπους) και στο τέλος γίνεται τρόπος ζωής, όσον αφορά τα ζώα εκτός από κάποια θυλαστικα, δεν έχει αναφερθεί κάτι, μαλών δεν έχουν χαρακτήρα αλλά τα πάντα τα κάνουν από ενστικτο. Το ότι υπάρχουν πουλιά που είναι περισσότερο επιθετικά από κάποια αλλά, αλλά που είναι ΓΑ... Κοι και δεν αφήνουν ήσυχες τις θηλυκιές, απλά υπάρχουν,(είναι εξαιρέσεις και όχι κανόνας) εάν ζούσαν στην φύση μπορεί και να μην υπήρχαν.
Σε αυτό που λες
Kanena pouli dixni oreksi na gini patera, aplos einai to enstinkto na kanoune folia-mikra na epizisi i ratsa. Oreksi na gini papa exei mono o anthropos. Giati mono o anthropos mexri simera apodixtiki exei aisthimata
Συμφωνώ και επαυξάνω, το παν είναι να γίνουμε πολύ βρε αδελφέ.
 
δεν διαφωνω σε κατι, απλα εδωσα την αποψη που εχω απο την εμπειρια της περιορισμενης εκτροφης που εχω. Επιστημονικα μονο για ηλεκτρονικα μπορω να μιλησω:)
 
Παιδιά ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια... Το αρσενικό μου ήταν τον Δεκέμβρη ετοιμοθάνατο με πολλή λίγο φτέρωμα, καθισμένο στο πάτωμα του κλουβιού και με προτεταμένη την καρίνα του (αν τη λέω σωστά).. Του έβαλα στην αρχή σκόνη για ψείρες δεν είδα αλλαγή. Μετά του έβαλα στο νερό ένα φάρμακο για σκουλήκια και μετά ένα δεκαήμερα έβαλα Aviomycine ;Δεν ξέρω τι από όλα τον έπιασε αλλά ψιλοσυνήλθε. Μετά τον ένωσα με τη θυληκιά γύρω στις 10 Φλεβάρη και τώρα έχουν 6 αυγά (το έκτο το έκανε σήμερα)..-δεν έβαλα πλαστικά αυγά γιατί όταν διάβασα σχετικό άρθρο είχαν κάνει ήδη 5-πολλές φορές κάθονται και τα δύο μαζί στη φωλιά και μάλιστα ταίζονται και στο στόμα..άλλες πάλι φορές εναλλάσσονται στο κλώσσημα... Το προσεχές Σάββατο κλείνει το 1 αυγό 7 ημέρες και θα δω άν είναι άσπορο... Πείτε μου όμως άμα είναι ασπορο πρέπει να χωρίσω για λίγο τα πουλιά η να τα αφήσω μαζί; .. Και αν τυχόν δεν είναι άσπορα πότε βάζω τσόχα και πως;
 
https://community.petbirds.gr/threads/Αποσύρουμε-τα-άσπορα-ή-όλη-τη-φωλιά.11819/:)

τσοχα βαζουμε αν θελουμε πριν τα πουλια βαλουν νημα ωστε να μην λερωθει μονιμα και αρκετα η φωλια ωστε με ευκολο καθαρισμο να ειναι ξανα χρησιμοποιησιμη στην επομενη γεννα. Επισης σε καποιες φωλιες (πλαστικες) βοηθαει στο κτισιμο του νηματος
 
Back
Top