Αναπαραγωγή 1η γέννα Lovebirds

crixusandnaevia

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!
Είναι η πρώτη γεννά στο ζευγαράκι μας, το πολύ 3ων ημερών…
Πριν 1 μήνα περίπου που είδαμε «στενές επαφές» πήραμε τη φωλιά κ υλικά για να τη φτιάξουν και ξεκινήσαμε αυγοτροφή και σουπιοκοκκαλο (είχαμε και παλιότερα αλλά δεν ενδιαφέρονταν για τίποτα από τα 2).
Σήμερα είδα τα αυγά και με την ωοσκόπηση φαίνεται μόνο κίτρινος κρόκος, σχετικά στο κάτω μέρος και στα 3 αυγά.. είναι νωρίς ή είναι ασπορα; Η θηλυκή σήμερα άρχισε να κάθεται μέσα γι αυτό κ άνοιξα να δω τη φωλιά.. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! E7625CF4-02BA-49A6-9CC9-CD0E55E661C1.webp
 
Το μόνο που έβαλα εγώ ήταν ένα τσόχινο κάπως πατάκι ειδικό.. τα υπόλοιπα είναι κορδονακια από ένα παιχνίδι τους κ σκοινακια από αυτό π έχουν στα pet shop για να φτιάχνουν φωλια, που τα παίρνουν μόνα τους από μέσα… αυτό το τσόχινο το έχει κάνει φύλλο κ φτερό βέβαια..
 
Καλησπέρα.
είναι νωρίς ή είναι ασπορα; Η θηλυκή σήμερα άρχισε να κάθεται μέσα
Είναι νωρίς, κάνε πάλι έλεγχο αφού το θηλυκό επωάσει για 6-7 ημέρες.
Το μόνο που έβαλα εγώ ήταν ένα τσόχινο κάπως πατάκι ειδικό.
Αυτό ίσως δημιουργήσει πρόβλημα στην κίνηση των νεοσσών και των γονιών.
 
Κάνει να προσπαθήσω να αφαιρέσω κάτι από μέσα τώρα ή θα νιώσει ότι της χαλάω τη φωλια;
Όχι μην την πειράξεις την φωλιά.
Αργότερα αν βγουν οι νεοσσοί σε κάποια καθαριότητα της φωλιάς μπορείς να αντικαταστήσεις το υλικό με ροκανίδι.
 
Καλησπέρα και πάλι! Τα αυγά μας έχουν γίνει 6 πια, με το 1 μόνο να φαίνεται γονιμοποιημένο και να κινείται. Δεν πειράζω τίποτα και προχωράμε. Το πρόβλημα είναι ότι η θηλυκή έχει γίνει επιθετική, τις ελάχιστες φορές που βγαίνει από τη φωλιά. Έχω δει σταγόνες αίματος σε πατήθρα και κάγκελα και φαίνεται έντονα κόκκινος περιμετρικά ο λαιμός του αρσενικού με αραίωση φτερών. Σήμερα παρατήρησα κ αυτό το χτύπημα στο ένα νύχι… Η θηλυκή έχει γίνει τεράστια από το καθισιό κ αυτός ο καημένος φαίνεται ακόμα χειρότερα δίπλα της… Προφανώς τα χωρίζω με μετακίνηση του αρσενικού, σωστα? Τα πουλιά είναι μόνιμα εντός σπιτιού με μόνη αλλαγή στο κλουβί την προσθήκη της φωλιάς. Μπορεί να είναι ακάρεα ή ψείρες? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
.C1C10CFF-100A-4EC0-897E-873CAFFF0DBC.webp40E86C6D-07A7-4655-996A-7C7B1FCC0557.webp
 

Συνημμένα

  • A1ADD81D-095C-4765-9066-9CD6328F5BDD.webp
    A1ADD81D-095C-4765-9066-9CD6328F5BDD.webp
    69,7 KB · Προβολές: 15
Εαν δεν υπάρχουν έντονοι καυγάδες δεν θα πείραζα το ζευγάρι. Θα περίμενα μέχρι να σκάσει το γονιμοποιημένο αυγό. Έχεις δει να του επιτίθεται όταν είσαι μπροστά ή ακούς τη φασαρία της επίθεσης κι όταν δεν τα βλέπεις;
 
Έχω δει και να πηγαίνει να τον τσιμπήσει κ αυτός να πετάει μακρυά, και τη φοβάται γενικά όταν βγαίνει έξω, εκείνος κοιτάει να πηγαίνει πιο κει αλλά έχω ακούσει κ φασαρία όταν είμαι εκτός του οπτικού πεδίου τους, με φωνές κ φτερουγίσματα… ακόμα δεν τα έχω χωρίσει αλλά φοβάμαι μην τον κάνει χειρότερα..
 
Back
Top