Αναπαραγωγή 1η φωλιά, αλλά...τίποτα

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Αφού τα είχα σε ζευγαρώστρα για καμια βδομάδα με αυγό και λοιπά, η κανάρα άρχισε να μαζεύει χαρτιά από τον πάτο του κλουβιού και τα έκανε βόλτες για πολύ ώρα. Λέω:''Αμάν, θα μου κάνει αυγά χωρίς αρσενκό''. Τότε, τα ένωσα και μέσα σε δύο μέρες έκανε τη φωλιά και αυγά. Αλλά... Τζούφια τα πράγματα. Πάει η πρώτη γέννα. λοιπόν, πήγε 16η μέρα και τίποτα. τα κοίταξα και στο φως, αλλα΄.. Τίποτα. τη φωλιά, αφού είδε ότι της πήρα τ' αυγά άρχιζε και τη μάδαγε, πέταγε το νήμα έξω απ' τη φωλιά. τη διέλησε τελείως και μετά το σκόρπιζε σε όλο το κλουβί. Ά στα να πάνε, πολλά νεύρα η θηλύκο. Τις έβγαλα το νήμα, αλλά μετά από 5 ημέρες πάλι άρχιζε έκοβε χαρτιά από κάτω καΙ νάσου πίλι μέσα στη φωλιά. Τις έβαλα πάλι νήμα. Τώρα, τί λέτε να γίνει. Βέβαια, όταν τους βάζω αυγό φρέσκο, τσακόνονται για το ποιός θα το φάει και το αρσενικό κυνηγάει τη θηλυκιά, αλλά η θηλυκιά δεν κάθεται. Αυτό λογικά, δεν πρέπει να είναι ζευγάρωμα, γιατί μόνο όταν τους βάζω το καινούργιο σφικτό αυγό κάνουν έτσι. Μετά, καλμάρουν πάλι.
Τσακωμός είναι αυτός;

Αλλά, ακούστε κι' αυτό: Το αρσενικό στην πρώτη φωλιά που έφτιαχνε το θηλυκό δεν έμπενε μέσα, ενώ τώρα-στη δεύτερη φωλιά που φτιάχνει, μπαίνει για κανά 5λεπτο μέσα (το αρσενικό) και μετά ξαναβγαίνει. Τι σημαίνει αυτό;

Βοηθήστε με σας παρακαλώ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την ώρα που δεν ήταν και λίγη, για να διαβάσετε την αναφορά μου..
Ευχαριστώ!
 
Φιλε vageliss, νομιζω οτι βιαστηκες να βαλεις τον αρσενικο. Το οτι η θυληκια ηταν πυρωμενη και εστρωσε φωλια, δεν σημαινει οτι και ο αρσενικος ηταν στην ιδια κατασταση. Μπορει και να ηταν ομως, δεν αμφιβαλω.Ισως να μην ταιριαξε το ζευγαρι. Το οτι περιμενες 16 μερες για να δεις τα αυγα νομιζω οτι αυτο θα μπορουσες να το αποφυγεις αν εκανες οωσκοπηση με φακο στις 7 μερες. Δεν θα ταλαιπωρουσες τοσες μερες το πουλι και θα ξεκιναγες πιο νωρις την διαδικασια απο την αρχη.
Ο τσακωμος για το αυγο ειναι μαλλον γιατι και τα δυο πουλια θελουν να φανε και υπαρχει μονο ενα κοματι. Ο αρσενικος θελει να επιβληθει της καταστασης. Δοκιμασε με δυο αυγα. Εγω το εχω συναντησει στο παρελθον και μολις εβαλα 2, ηρεμησαν. Οπως λες και εσυ, μετα ολα στρωνουν.
Οσο αφορα τον αρσενικο που τωρα μπαινει στην φωλια, νομιζω οτι τωρα η φωλια του φαινεται πιο οικεια και μπανει σ΄αυτην.Αυτη ειναι προσωπικη μου αποψη.
Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και στα επομενα αυγα να δεις και μικρα!
Φιλικα Γιαννης
 
Μακάρι. Πάντως τα ίδια ακριβώς πουλιά είχα βάλει και πέρυσι πρώτη φορά για ζευγάρωμα και τα άφησα 3 γέννες και την 1η 4 στα 4, τη 2η 2 στα 4 και στη τρίτη γένα της θηλυκιάς έβγαλε 4 στα 5 αυγά, και μου χάρισε μάνει- μάνει 10 μικρά.. Άλλα έχω κρατήσει και άλλα έχω χαρίσει.
Αλλά κρίμα, γιατί αυτό το ζευγάρι ήταν πολύ καλό..
 
Φιλε vagelisss καλημερα.Αφου το ζευγαρι το εχεις ξαναβαλει, νομιζω οτι θα παρεις πουλια. Το ξερεις και εσυ και ολοι μας οτι τα καναρινια ειναι ευκολα στα ζευγαρωματα αλλα θελουν και αυτα το χρονο τους...
Νομιζω οτι μια εβδομαδα ειναι λιγος χρονος για ενα ζευγαρι να πιασει δουλεια αμεσως. Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις αλλα τις περισσοτερες φορες χρειαζεται πιο πολυς χρονος.
 
Back
Top