Αναπαραγωγή 1η ωοτοκία των gouldian μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kika

PB Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2021
Μηνύματα
499
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλο μηνα!Την χρονικη αυτη περιοδο,υπαρχουν πολυ καλες συνθηκες φωτισμου,θερμοκρασιας και υγρασιας στο σαλονι μου-σε μια γωνια διπλα στο παραθυρο λοιπον εχω το ζευγαρακι μου gouldian. Μετα απο πλουσια διατροφη τους τον Απριλιο,απο τις 27/4/22 ως και χθες ,εκανε 7 αυγουλακια η γλυκεια μου Ηρα -για πρωτη της φορα- ομως αρχισε να τα κλωσσαει απο χθες που γεννησε το τελευταιο (7)αυγο. (δεν θα επρεπε απο την 3-4η μερα?)Το αρσενικο δεν ξερω αν γονιμοποιησε τα αυγα,γιατι δεν ειχε κανει τιποτα να στρωσει φωλια-εγω εβαλα λιγες ινες καρυδας και λιγα ειδικα νηματα για το ειδος τους.μονο απο χθες τον βλεπω να πηγαινει υλικο στη φωλια, και μπαινει οταν η Ηρα βγαινει να φαει .ξερω οτι πρεπει να κανω ωοσκοπηση αλλα φοβαμαι μην σπασω κανενα αυγο-κανει η ειδικη πλαστικη λαβιδα που αγορασα? και επισης σκεφτομαι πως θα καθαρισω το κλουβι, γιατι αν και τα γκουλντακια μου ηταν αρκετα ηρεμα και μαθημενα να βγαινουν στο δωματιο να πετανε, τωρα τρομαζουν ευκολα και πεταγονται εξω απο τη φωλια.
 

Συνημμένα

  • 0-02-0a-049054fa544c02e11e362ad0cc653aa1bb99f68622c909641d2dc421c0fe6fdf_197f760b115e4901.webp
    0-02-0a-049054fa544c02e11e362ad0cc653aa1bb99f68622c909641d2dc421c0fe6fdf_197f760b115e4901.webp
    109,4 KB · Προβολές: 226
  • 0-02-0a-d6909b610387bef7e21c94b9bf31a3a1a171fa752b817cb2e40303a038e533a1_d9b1995c28572870.webp
    0-02-0a-d6909b610387bef7e21c94b9bf31a3a1a171fa752b817cb2e40303a038e533a1_d9b1995c28572870.webp
    142,9 KB · Προβολές: 24
Τα θηλυκά gouldian ξεκινούν συνήθως την επώαση μετά το 3-4 αυγό στην φωλιά. Αυτό όμως δεν αποτελεί κανόνα για όλα τα πουλιά αλλά μία γενική παρατήρηση μεταξύ των εκτροφών. Επομένως δεν χρειάζεται να ανησυχείς που ξεκίνησε με την ολοκλήρωση της ωοτοκίας της. Αντιθέτως τώρα τα μικρά θα έχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης και σωστού ταΐσματος απότι πριν. Αν και το ότι το αρσενικό δεν συμμετείχε στην δημιουργία της φωλιάς δυστυχώς δεν αποτελεί ενθαρρυντικό κομμάτι.
Φρόντισε να τα απασχολείς όσο λιγότερο γίνεται και να περιορίσεις τις άσκοπες επισκέψεις. Καλύτερα να μειώσεις και το καθάρισμα στο κλουβί για να μην τα διαταράσεις. Και βέβαια μόνο με την ωοσκόπηση θα καταλάβεις σίγουρα εάν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία,φροντίζεις να μην είναι το θηλυκό στην φωλιά και έπειτα με μηδαμινή δύναμη ακουμπάς το φακό στα αυγά και παρατηρείς το ανάλογο αποτέλεσμα. Καλή επιτυχία.
 
@Γιαννης17 σας ευχαριστω πολυ. Το αρσενικο απο το 6ο αυγο και μετα το ειδα να πηγαινει υλικο φωλιας-βεβαια απο το 4ο ως το 6ο αυγο ελειπα ταξιδι και δεν ξερω τι εκανε.σιγουρα ομως στην αρχη δεν εβαζε υλικο μεσα, απλα εμπαινε και την περιεργαζοταν. σταδιακα εστρωσε η συμπεριφορα του και απο χθες μπαινει στην φωλια οταν η θηλυκη βγαινει για φαγητο, καθεται μπροστα στη φωλια και κελαιδαει, και μπαινει στη φωλια μαζι της και...κελαιδαει. καλα δεν περιμενω και πολλα-αρχαρια ειναι και απειρα! ΝΑ παρω αν ειναι και κανενα φακο μικρο-ισως παω στο πλαισιο να δω
 
ασχημα νεα...η απειρια μου τα θαλασσωσε. Σημερα πηγα να πεταξω τα αυγα απο τη φωλια,γιατι ειπα καλου κακου επειδη δεν εχω εμπειρια στην ωοσκοπηση,να τα αφησω 15 μερες- και βρηκα την θηλυκια νεκρη...δεν φαινοταν ως χθες να εχει καποια αρρωστια. και ευτυχως το αρσενικο φαινεται υγιες-φοβαμαι ομως μην κολλησε κανενα μικροβιο επειδη εμπαινε μαζι της στη φωλια-και αν πεθανε χθες βραδυ θα αναπτυχθηκαν μικροβια...αλλαξα κλουβι στο αρσενικο και βλεπουμε...
 
Πολύ λυπηρό αποτέλεσμα Κικα, θα πρέπει να γνωρίζεις όμως πως οι αιφνίδιοι θάνατοι είναι το κάτι σύνηθες, σχετικά, στην εκτροφή πτηνών. Όλοι μας έχουμε βρεθεί αντιμέτωποι με ανάλογες περιπτώσεις χωρίς να μπορούμε να διευκρινίσουμε το λόγο. Επομένως δεν είναι θέμα απειρίας ή λάθους από την πλευρά σου, μην νιώθεις ευθύνες.
Η ενασχόληση με τα πουλιά και γενικώς με το οτιδήποτε έχει πάντα τις όμορφες και τις δύσκολες στιγμές. Όλοι μας το γνωρίζουμε αυτό. Ελπίζω να μην σε αποθαρρύνει αυτή η κατάληξη για μελλοντικά σχέδια. Καλή συνέχεια.
 
@Γιαννης17 χιλια ευχαριστω ! ηταν καλουλι και ηρεμο πουλακι η Ηρα .τωρα σκεφτομαι μηπως παθει κατι ο Γκουλντι μου,που ειναι τελειο πουλακι και κελαηδαει παρα πολυ ωραια για το ειδος του. μηπως πρεπει να του παρω νεο θηλυκο για παρεα? θα στενοχωριεται μονος του...τον εκανα μπανιο,σαπουνισα τα ποδια του του εβαλα μαλακτικη κρεμουλα στα ποδαρακια,τον ψεκασα αντιπαρασιτικο...τον εβαλα σε καθαρο κλουβι-ελπιζω να μην κολλησε κανενα μικροβιο-μεχρι στιγμης μια χαρα μου φαινεται...κελαηδαει στο μπαλκονι οπου τον εβαλα για καμμια δυο ωρες οπως και το παπαγαλακι μου, και τον βλεπω συνεχεια ...
 
τον εκανα μπανιο,σαπουνισα τα ποδια του του εβαλα μαλακτικη κρεμουλα στα ποδαρακια,τον ψεκασα αντιπαρασιτικο

Όλα τα παραπάνω αποτελούν κακή πρακτικη
 
@Tony Forpus πιθανον,αλλα με επιασε αγχος μην κολλησε κανενα μικροβιο...υποθετω εννοεις οτι το στρεσσαρα παραπανω?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Tony Forpus πιθανον,αλλα με επιασε αγχος μην κολλησε κανενα μικροβιο...υποθετω εννοεις οτι το στρεσσαρα παραπανω?
@kika

Δεν είναι πιθανόν,είναι σίγουρο και είσαι τυχερή που δεν σου έμεινε στα χέρια.
Μην κάνετε τέτοια βασανιστήρια στα πουλάκια παιδιά,είναι καλύτερα να κάνετε μια ερώτηση εδώ πρωτα.
 
μηπως πρεπει να του παρω νεο θηλυκο για παρεα? θα στενοχωριεται μονος του...
Ναι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα νέο θηλυκό ή και αρσενικό αν θέλεις. Είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και χρειάζονται αλληλεπιδράσεις με άλλα του είδους τους.
 
Λυπάμαι για την απώλειά σου.
Φυσικά αν είναι να πάρεις νέα πουλιά, καλό και ωφέλιμο θα ήταν να κρατηθούν σε καραντίνα 40 ημέρες, ώστε να τα παρακολουθείς (επίσης και το παλιό), μην και εμφανίσουν συμπτώματα ασθένειας, την οποία αν δεν κρατηθεί καραντίνα θα μπορούσαν να μεταδώσουν το ένα στο άλλο
 
@ianos βεβαια θα βαλω σε καραντινα. Αλλα 1) που μπορω να βρω εκτροφεα gouldian κοντα στη θεσσαλονικη,ξερει κανεις? και 2)επισης πεστε μου αν μπορω να βαλω προσωρινα καθρεφτακι στο αρσενικο που εμεινε μονο του και το βλεπω νευρικο και ανησυχο-βεβαια αλλαξα και κλουβι ,γιατι ετσι κι αλλιως επρεπε να απολυμανω καλα την ζευγαρωστρα
[automerge]1652963513[/automerge]
το κουκλι μου εμεινε χηρος...σημερινη φωτογραφια
 

Συνημμένα

  • εικόνα_Viber_2022-05-19_15-27-24-325.webp
    εικόνα_Viber_2022-05-19_15-27-24-325.webp
    55,6 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top