Φροντίδα 1 μέρα εκτός κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nedas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nedas

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
Αρχαια Ολυμπια
Έχω ένα budgie δυο μήνες περίπου και σήμερα το βγάλανε εκτός κλουβιού
Αποτυχία σκέτη , ανέβηκε στο χέρι του γιου μου και το έβγαλε απο το κλουβί , τρόμαξε όμως όταν αντιλήφθηκε ότι ήταν έξω και πέταγε μια στο κουρτινοξυλο μια στο αιρ-κοντίσιον τελικά κάθησε σε ενε ξυλαράκι και το βάλαμε ήρεμα πάλη μέσα
Για πέστε μου πως να κανω την δεύτερο αποπηρ
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Προσωπικά κάθε πουλί πουλί που είχα και το έβγαζα κάθε φορά έξω, πάντα πήγαινε στα κουρτινόξυλα ή στην ίδια την κουρτίνα. Είναι απολύτως φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά. Ίσα ίσα, έπρεπε να το αφήσετε περισσότερη ώρα έξω στο δωμάτιο για να συνηθίσει τον χώρο. Η επόμενη προσπάθεια μπορεί να γίνει και τις επόμενες μέρες. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.
 
@nedas θα συμφωνήσω με ότι είπαν τα παιδιά το μόνο που ήθελα να τονίσω είναι να σκεφτείς ότι πιθανόν το πουλάκι να μην είχε πετάξει ποτέ ξανά και να μην ήξερε να χρησιμοποιεί τα φτερά του και να τρόμαξε. Κι έμενε ένα παπαγαλάκι είχε την ίδια αντίδραση τις 2 πρώτες φορές.
 
Έχω ένα budgie δυο μήνες περίπου και σήμερα το βγάλανε εκτός κλουβιού
Αποτυχία σκέτη , ανέβηκε στο χέρι του γιου μου και το έβγαλε απο το κλουβί , τρόμαξε όμως όταν αντιλήφθηκε ότι ήταν έξω και πέταγε μια στο κουρτινοξυλο μια στο αιρ-κοντίσιον τελικά κάθησε σε ενε ξυλαράκι και το βάλαμε ήρεμα πάλη μέσα
Για πέστε μου πως να κανω την δεύτερο αποπηρ
Μην ανησυχείς και εμένα έτσι ήταν η πρωτη φορά με το δικό μου παπαγαλακι. Δοκίμασε σιγά σιγά να του μάθεις την εντολή "ελα" για να είναι ελεγχόμενα και ασφαλή τα πράγματα όταν βγαίνει εκτός κλουβιου και να μην έχεις το άγχος πως θα επιστρεψει. Κράτα την αγαπημένη του λιχουδιά, εμάς ειναι το μιλλετ, και δοκίμασε από κοντινή απόσταση με το πουλακι να ειναι μεσα η πανω στο κλουβί κρατώντας τον δείκτη του δακτυλίου σου ανοιχτό. Κάθε φορά που θα πηγαινει εκεί επιβραβευεις με το μιλλετ.
Σιγά σιγά απομακρυνεσαι από το κλουβί μέχρι να το μάθει ,με εσένα να είσαι σε αρκετά μακρινή απόσταση!!🙂
 
@Anna Maria Mp σε ευχαριστώ πολύ θα το προσπαθήσω , το άσχημο είναι ότι το κεχρι δεν το πολυ τρώει σαν λιχουδιά περίεργο βέβαια μου φαίνεται γιατί ακούω ότι τα περισσότερα τους αρέσει θα δοκιμάσω μιλλετ που λες και εσυ
 
@nedas Να είσαι καλά!! 🙂Πιστευω οτι το μιλλετ θα το λατρέψει, σπάνια έχω ακουσει παπαγαλακι να μην το τρώει.
Αυτή ειναι μια αξιόλογη μάρκα μιλλετ την οποία έχω και εγω.

Ειναι αρκετα παχυντικο, όποτε χρησιμοποίησε με μέτρο.
Καλη επιτυχία 🙂
 
Έχω ένα budgie δυο μήνες περίπου και σήμερα το βγάλανε εκτός κλουβιού

Πιστεύω πως αυτά τα άρθρα θα σου φανούν χρήσιμα
 
Για να βγει εκτος κλουβιου με ασφαλεια ενα πουλακι,θα πρεπει να εχει απολυτη εξοικιωση με τους φροντιστες του πρωτα.
Αυτο σημαινει οτι οταν κατι φοβισει εκτος κλουβιου ενα πουλι,αυτο πεταει προς τον φροντιστη του και οχι μακρια απο αυτον
 
Back
Top