Αναπαραγωγή 14η Μερα Κλωσηματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Themis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Themis

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Γεια σε ολους
Η καναρα μου εκανε το πρωτο της αβγο στης 10-3-08 συνεχισε κανονικα και εκανε 4 αβγα.
Τα κλωσαει κανονικα ολη μερα, ο αρσενικος την ταιζει ανα 20λεπτα οταν αυτη κλωσαει γενικα η συμβιωση τους ειναι πολυ καλη σαν ενα ηρεμο ζευγαρι.
Το ζευγαρι το βλεπω να φιλιεται συνεχεια ομως δεν τους εχω δει να ζευγαρωνουν.
Ολα εδειχναν να πηγαινουν κανονικα ομως...
Σημερα 24-3-08 η καναρα ακομη κλωσαει(14η μερα) ☹
Νεοσος δεν υπαρχει, λογο της απηριας μου δεν εχω κοιταξει τα αβγα αν ειναι ασπορα.
Υπαχει περιπτωση στις επομενες μερες να εμφανιστει νεοσος ή αδικα ταλεπωρειται η καναρα με το να κλωσαει και πρεπει να απομακρυνω τα αβγα; 😕
 
πρώτα από όλα όχι άγχος! 99%σίγουρα αύριο μεθαύριο θα δεις πουλάκι αφού τα βλέπεις να φιλιούνται μάλλον ζευγάρωσαν. Πολλές καναρες μετά το δεύτερο η τρίτο αβγό αρχίζουν
να κλωσάν συστηματικά έτσι αντί για 14 μέρες πάμε 15 16 μέρες για να δούμε νεοσσούς.υπάρχει περίπτωση ακόμα το πρώτο αβγό να είναι άσπορο. Πάντως εγώ σου λέω πως όλα θα πάνε καλά !
 
Φιλε Δημητρη πρωτα απο ολα θελω να σε ευχαρηστω πολυ για την βοηθεια που μου δεινεις.
Πρεπει να πω πως εχεις δικαιο γιατι απο οτι θυμαμε την πρωτη μερα που εκανε αβγο η καναρα δεν το εκατσε πολυ δλδ δεν καθοταν ολη μερα αλλα νομιζω πηγαινε συστηματικα και το κλωσουσε.
Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος ομως γιατι οπως ξαναειπα λογο της απειριας μου δεν εδωσα σημασια σε τετοιες σημαντηκες λεπτομεριες.
Ελπιζω οντως να εχει συμβει αυτο που λες και επιτελους να παρω τον πρωτο μου νεοσο.
 
Το ελπιζω φιλε Παρη γιατη η ψυχολογια μου εχει πεσει υπερβολικα.
Σε ευχαριστω κιολας, απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι.
 
φιλε θεμη το μετρημα αρχιζει απο την μερα που το θηλυκο θα κατσει να κλωσσησει τα αυγα(μετρας 13 με 14 μερες)οι καναρες συνηθως μολις κανουν το 3 αυγο καθοντε να κλωσσησουν τις αλλες μερες απλα κρατουν την θερμοκρασια των αυγων σταθερη.
 
Ναι αλλα φιλε Αρη δεκτη η αποψη σου αλλα αν ειναι ετσι οπως τα λες οι νεοσσοι θα πρεπει να γεννιουντε με 1 μερα διαφορα το πολυ. Οποτε ποιος ο λογος που οι περισσοτερορι αντικαθιστουν τα αβγα με ψευτικα αφου ετσι και αλλιως το περισσοτερο μια μερα διαφορα θα εχουν τα μικρα.
Δεν θελω να σε θηξω ή οτιδηποτε αλλο προς Θεου, απλα μου εκανε εντυπωση για αυτο ρωταω. Και σε ευχαριστω και για την βοηθεια που μου δεινεις.
 
Δεν κάθονται όλες οι θηλυκιές μετά το 3ο αυγό γιαυτό και βάζουμε τα ψεύτικα. Μερικές κάθονται ακόμη και από το 1ο. Αλλά σωστά τα λέει ο Άρης μετράμε από τη μέρα που θα κάτσει η κανάρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Themis
Ο λόγος που αντικαθιστούν τα αυγα είναι για να βγούν ολα την ίδια ημέρα έτσι ώστε να διεκδικούν όλα τα πουλάκια το φαγητό τους υπο ίσους όρους. Αυτο μειώνει τον κίνδυνο να τρέφονται τα μικρότερα λιγότερο.
 
Back
Top