Αναπαραγωγή 14η ημέρα, δε θα έπρεπε να βγάλει το πρώτο αυγο;

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Η κανάρα μου εχει κάνει 3 αυγά σήμερα ήταν η 14η ημέρα για το πρώτο αυγό 13η για το δεύτερο αυγό και 12η για το τρίτο αυγό
και θέλω να ρωτήσω δεν θα έπρεπε να βγάλει το πρώτο και πότε συνήθως σκάνε; με΄ρα η βράδυ; η κανάρα ξέρει αν τα αυγά της
έχουνε σπόρο η οχι; :Con/sed:
:) Αλεξία
 
Αλεξία, όταν η κανάρα κάτσει να κλωσσήσει κανονικά τα αυγά της, μετράμε 13-14 μέρες.

η κανάρα ξέρει αν τα αυγά της
έχουνε σπόρο η οχι;

Μερικοί ισχυρίζονται, πως ναι, μερικές κανάρες μπορούν να καταλάβουν αν είναι τα αυγά ένσπορα ή όχι.

πότε συνήθως σκάνε; μερα η βράδυ;

Μέρα συνήθως, πρωινές ώρες. :)
 
περιμενε 2-3 μερες ακομα μηπως εκανες λαθος στο μετρημα. Τα πρωτα 2 αυγα τα ειχες ανικαταστησει με ψευτικα ή ξεκινησε να τα κλωσσαει απο την πρωτη μερα;
 
Δεν νομίζω ότι η κανάρα ξέρει εάν είναι σποριασμένο ή όχι το αυγό.
Σε 14 μέρες από τη στιγμή που θα αρχίσει να κλωσσάει βγαίνουν τα μικρά. Μπορεί όμως να βγουν και 1 μέρα νωρίτερα ή αν έχει κρύο και 2-3 μέρες αργότερα. Σε μένα βγαίναν μικρά όλη μέρα. Δεν παρατήρησα συγκεκριμένη ώρα που βγαίναν.
Ετσι και αλλιώς στη φάση που είσαι τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις.
 
μπορει το ρπωτο αυγο να ειναι ασπορο... εμενα βγηκε την 16μερα το πρωτο αυγο την αλλη μερα δεν βγηκε το αλλο γτ ηταν ασπορο.. και μετα βγηκαν ταυτοχρονα 2 μικρα... Περιμενε και αυριο.
 
Back
Top