Αναπαραγωγή 14η μερα κλωσηματος σημερα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης phgoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

phgoula

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Σίφνος
ΚΑΛΗΜΕΡΑ περα για περα... Ειστε ολοι καλα; Μια βοηθεια θα ηθελα παιδια..
σημερα 14η μερα μετρωντασ απο τη μερα που αρχισε να κλωσαει η καναρα μου εκανα ωοσκοπηση.. Το αυγο διαφανιζε μεσα αλλα στα 3 απο τα 4 φσινοταν κατω κατω μια πιο σκουρα σκια, αυτο τι ειναι; Εγω βεβαια πιστευω οτι ειναι ασπορα... Κ πρωτη γεννα ειναι κ δεν τους ειδα υπερβολικα θερμους απο την αρχη.. Παντως η σκια αυτη ηταν μονο στο κατω μερος.. Μονο
ευχαριστω
περιμενω μηνυμα σας
χρυσοπηγή
 
Η επώαση γίνεται την 13η ημέρα... και δεν γελιέται κανείς στην ωοσκόπηση γιατί πρέπει να είναι σκούρα τα γόνιμα αυγά σε όλο το μήκος τους και όχι μόνο σ' ένα σημείο.
Χάλασε τελείως την φωλιά και σε μερικές ημέρες δώσε πάλι νήμα για μια νέα αρχή.
 
σημερα 14η μερα μετρωντασ απο τη μερα που αρχισε να κλωσαει η καναρα μου εκανα ωοσκοπηση

Ασκοπο. Σήμερα θα βγούν τα μικρά. (αν υπάρχουν)
Ωοσκόπηση κάνουμε την 5-7 ημέρα απο την
έναρξη της επώασης. Ετσι αν δεν υπάρχουν αυγά με σπόρο
δεν αφήνουμε την κανάρα να συνεχίσει να επωάζει(πέρνουμε τα ασπορα)

το αυγο διαφανιζε μεσα αλλα στα 3 απο τα 4 φσινοταν κατω κατω μια πιο σκουρα σκια, αυτο τι ειναι;

Αυτό που είναι διαφανές είναι άσπορο.
Σ' αυτά που υπάρχει
η μαύρη σκιά μπορείς να ελπίζεις για νεοσσούς.
Λίγο υπομονή ακόμα..🙄
 
καλυτερη παρατηρηση των αυγων και συμπερασμα;

😱KAI ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ παρατηρώντας καλυτερα μονο το ενα ηταν πιο σκουρο αλλα φαινοταν ενα υγρο βασικα που επεπλεε και ηταν πιο σκουρα απο αυτο στα αλλα αυγα... λετε απλα να επαθε κατι το μικρο κατα την αναπτυξη;15η μερα παντως σημερα
 
θα σου δείξω το τελευταίο αυγό της κανάρας μου από την πρώτη γέννα της να μου πεις αν μοιάζει με τα δικά σου! Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες 16-17 μέρα από τη μέρα που γέννησε το συγκεκριμένο αυγό! Νομίζω πως το δικό μου ήταν άσπορο το συγκεκριμένο... Αν το δει και κάποιος πιο έμπειρος ας πει τη γνώμη του! Η σκούρα μάζα αυτή προφανώς είναι ο κρόκος με άλλα υγρά που εμπεριέχονται! Αν το πιάσεις στο χέρι το αυγό και το γυρίσεις δεξιά-αριστερά θα διαπιστώσεις ότι το υγρό μετακινείται μέσα στο αυγό και δεν παραμένει σταθερό! Έτσι τουλάχιστον γινόταν με το δικό μου!
 

Συνημμένα

  • P2180187 (Large).webp
    P2180187 (Large).webp
    24,1 KB · Προβολές: 156
  • P2180188 (Large).webp
    P2180188 (Large).webp
    24,7 KB · Προβολές: 173
  • P2180190 (Large).webp
    P2180190 (Large).webp
    34,6 KB · Προβολές: 141
...periergo..

ναι έτσι ακριβώς συμβαίνει k με εμενα.ήταν άσπορο δηλαδή;θυμάσαι; Πάντως ακριβώς τα ίδια φίλε μα ακριβώς!k μάλιστα k μένα η πρώτη της γέννα είναι
απλά k τα άλλα τα έχω για άσπορα, αλλά δεν εμφανίζουν το ίδιο...🙄
 
το έχω εδώ δίπλα το αυγό τώρα! Λες να είχε σπόρο;:D
 
τωρα ηταν να βγουν κ σενα; Γενικα ειναι να τα πεταξεις κ συ δηλαδη; Εγω δε ξερω τι να κανω... φιλε! Να τα ανοιξω η οχι;12 φλεβαρη εκανε το τελευταιο αυγοκ απο τοτε καθεται
 
12/2 τελευταίο αυγό +14 μέρες πάμε στις 26/2 δηλαδή χτες! Νομίζω πως δεν υπάρει λόγος να κουράζεις την κανάρα! Αν θέλεις μπορείς να τα βγάλεις τα αυγά!
 
σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες να σαι καλα. Τι πτηνα εχεις εσυ. Απο Αθήνα εισαι;
 
Back
Top