Αναπαραγωγή 14 μέρες κι ακόμη να βγουν οι νεοσσοί

Κλαους

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2019
Μηνύματα
63
Πόλη
Περιστέρι
Το ένα αυγό έκλεισε 14 μέρες σήμερα και ακομα δεν το έχει σπάσει ο νεοσσος, μήπως υπαρχη περίπτωση να βγει σε λίγες ώρες η ακόμη και αυριο; Και μια ακόμα ερώτηση.. Μπορω να κανω οωσκοπηση τωρα που είναι στης τελευταίες μέρες η είναι επικίνδυνο;
 
Ο νεοσσος έκανε τρύπα στο αυγο το πρωί, αλλά δεν τα καταφερε και πεθανε☹ και όλα τα άλλα αυγα ήταν ασπορα
Τι πρέπει να κάνω για να ξεκινήσω από την αρχή την γέννα;
 
Μην τα βάλεις αμέσως σε νέα γέννα για να προλάβουν να πάρουν τα πάνω τους.
Ακολούθησες τις συμβουλές από τα άρθρα της αναπαραγωγής που υπάρχουν στο φόρουμ?
Έκανες σωστή προετοιμασία πριν προχωρήσεις σε γέννα;
Καλή διατροφή, ασβέστιο, αυγοτροφή κλπ !
Λυπάμαι για την απώλεια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τι πρέπει να κάνω για να ξεκινήσω από την αρχή την γέννα;

Μην αφαιρέσεις απότομα την φωλιά. Ξεκίνα να αφαιρείς ένα αυγό ανά ημέρα και άφησε ένα μόνο(φυσικό ή ομοίωμα) στη φωλιά. Η θηλυκιά σου θα σηκωθεί κάποια στιγμή από μόνη της. Εντωμεταξύ έχοντας το ζευγάρι μαζί, ξεκίνα πλούσια σε πρωτεϊνες και θρεπτική διατροφή. Μετά από 10 περίπου ημέρες, δώσε νέα φωλιά και νήμα και θα δεις ότι η θηλυκιά σου θα ξεκινήσει να την στρώνει. Ήταν η πρώτη προσπάθεια αναπαραγωγής του συγκεκριμένου ζευγαριού για φέτος;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ηταν η πρωτη προσπαθεια για αυτην την καναρα☹
Θα κανω οτι μου πεις και ας ελπιζω να με βγαλει σε καλο δρομο
[automerge]1553185220[/automerge]
Εχεις δωσει συμπληρωμα ασβεστιου μηπως;
Δεν ειχα δωσει ασβεστιο και νομιζω πως εκανα μεγαλο λαθος, πηρα ομως και της δινω στην ποτιστρα
 
Μετά από 14 μέρες στη φωλιά.. και άλλες δυο τρεις που πέρασαν με τη συζήτηση εγώ θα έβγαζα αμέσως τη φωλιά και την μεθεπόμενη θα έβαζα νέα μαζί και υλικό για να την φτιάξει από την αρχή.
Ασφαλώς εκείνο που θα πρέπει να δούμε είναι το γιατί νεκρώθηκαν τα μικρά μέσα στο αυγό και σε τι "ηλικία" ήταν.
Γιατί αυτό που τρύπησε το αυγό ήταν στο τελευταίο στάδιο και απλά δεν κατάφερε να βγει.
Τα υπόλοιπα είδες πως ήταν μέσα στο αυγό?
 
Δεν ειχα δωσει ασβεστιο και νομιζω πως εκανα μεγαλο λαθος, πηρα ομως και της δινω στην ποτιστρα
Την αντιθετη σκεψη εκανα εγω, δηλαδη αν εγινε υπερ-χρηση ασβεστιου και σε συνδυασμό με χαμηλη υγρασια δεν μπορεσε ο νεοσσος να βγει.
 
Γιάννη γράφει ότι ήταν άσπορα τα υπόλοιπα. Σωστά @Κλαους;
Τα αλλα ηταν ολα ασπορα οποτε τα εβγαλα
Και φυσικα εχω βγαλει και την φωλια αλλα σε λιγες μερες θα την ξαναβαλω
Κατι που δεν ειπα ειναι οτι ο νεοσσος δεν ηταν στο τελευταιο σταδιο αποτει ειδα... Ο κροκος του αυγου δεν ειχε απορροφηθεί ολος στην κοιλια του, αλλα το ερωτημα μου ειναι οτι εφόσον δεν ήταν έτοιμος ο νεοσσος γιατι τρύπησε το αυγο;😓
 
Τα αλλα ηταν ολα ασπορα οποτε τα εβγαλα
Και φυσικα εχω βγαλει και την φωλια αλλα σε λιγες μερες θα την ξαναβαλω
Κατι που δεν ειπα ειναι οτι ο νεοσσος δεν ηταν στο τελευταιο σταδιο αποτει ειδα... Ο κροκος του αυγου δεν ειχε απορροφηθεί ολος στην κοιλια του, αλλα το ερωτημα μου ειναι οτι εφόσον δεν ήταν έτοιμος ο νεοσσος γιατι τρύπησε το αυγο;😓
Μάλλον θα έσπασε κατά λάθος από την κανάρα... Πάντως καλή τύχη στην επόμενη προσπάθεια.🍀
 
Μάλλον θα έσπασε κατά λάθος από την κανάρα... Πάντως καλή τύχη στην επόμενη προσπάθεια.🍀
Την τρύπα την έκανε μόνο του και το κατάλαβα επειδή φενοταν το ράμφος του
Και σε ευχαριστώ:)
 
Back
Top