Αναπαραγωγή 16 ημερών νεοσσός και η κανάρα ζητάει ζευγάρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xxx

PB Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
353
Πόλη
Λάρισα
καλησπέρα σε όλους όλες ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για να ακούσω τις γνώμες σας... Το εν λόγω ζευγαράκι έχουν ένα νεοσσό 16 ημερών σήμερα! Τα έχω σε ζευγαρώστρα πλεον με χώρισμα από τις 7 μέρες ζωής του νεοσσού επειδή η κανάρα άρχισε να γίνεται επιθετική προς τον αρσενικό μάλλον επειδή φοβόταν μην κάνει κακό στο μωρό... (αν και αυτός είναι πολύ καλός πατέρας και τώρα αν τον βάλω μέσα θα πάει με τη μία να το ταίσει αλλά αυτή τον απωθεί).. Έχω παρατηρήσει από χτες ότι η κανάρα έχει αρχίσει και ''ζητάει'' , σηκώνει την ουρά της και στήνεται μόλις τον ακούσει ή μόλις ακούσει κάποιο από τα υβρίδια(καρδερινοκάναρο-φανετοκάναρο) που έχω στο δωμάτιο(τα έχω από χτες μέσα λόγω κρύου)! Σήμερα την έβαλα κανά μισάωρο μαζί με τον κάναρο στο ίδιο μέρος της ζευγαρώστρας για να δω αντιδράσεις(όχι εκεί που είναι το μωρό γιατί εκεί σκοτώνονται, αλλά στην άλλη μεριά)! Την έβλεπα του έκανε χαρές δεν σταματούσε να πιτσιλάει το μουτράκι της και τα φτερά της μέσα στιν ποτίστρα! Τα έβαλα και γω μπανάκι και βρήκαν τη χαρά τους έγιναν μούσκεμα και το ευχαριστήθηκαν! Δεν είδα όμως να λαμβάνει χώρα σεξουαλικού τύπου παρενόχληση, δεν είχαμε βάτεμα δηλαδή! Δίπλα όταν είναι με το μωρό μόνη της σηκώνει την ουρίτσα της ακούγοντάς τον, ενώ μαζί με τον κάναρο δεν του κάθησε! Το μωρό δεν το μαδάει την βλέπω όμως καμιά φορά κρατάει στο στόμα για λιγάκι κανά μαλλί που έχει ξεπέσει από τη φωλιά της! Περίεργα συμπτώματα θέλω να μου πείτε τις απόψεις σας! Με το παρόν ποστ θα σας δείξω και την καινούρια καναρούλα που πήρα χτες και την προορίζω για διασταύρωση με καρδερίνα!
 

Συνημμένα

  • P2260193 (Large).webp
    P2260193 (Large).webp
    76,7 KB · Προβολές: 322
  • P2260194 (Large).webp
    P2260194 (Large).webp
    54,5 KB · Προβολές: 235
  • P2260195 (Large).webp
    P2260195 (Large).webp
    65,1 KB · Προβολές: 298
  • P2260210 (Large).webp
    P2260210 (Large).webp
    46 KB · Προβολές: 351
  • P2260218 (Large).webp
    P2260218 (Large).webp
    68 KB · Προβολές: 260
Αν το μικρό είναι "καλοντυμένο" και δεν έχεις πρόβλημα θερμοκρασίας
βάλε το χώρισμα και δώστο στην πλευρά του πατέρα για τάισμα.
Χάλασε την φωλιά πλύνε καλά το μέρος
και δώσε καινούργια φωλιά και νήμα στην κανάρα. Μόνο ασβέστιο στο νερό της μέχρι να φτιάξει φωλιά.
-Αφού σιγουρευτείς οτι ο μπαμπάς ταίζει, μπορείς να περιμένεις για έρθει η ώρα για να κάνεις τις επόμενες κινήσεις. Οταν τελειώσει την φωλιά η κανάρα, της τον βάζεις κάποια λεπτά, μέχρι να δείς ζευγαρώματα.Αυτό θα γίνει πιο εύκολα τώρα, που θα έχει αποκοπεί απο το μικρό η κανάρα.Αν δείς οτι υπάρχει καλή επαφή τον αφήνεις και μερικές ώρες. Δεν ξεχνάς ποτέ να παρακολουθείς την πορεία του μικρού.Απο την στιγμή που κάνει δεύτερη γέννα και κάτσει, μπορείς να τραβήξεις το χώρισμα. Δύσκολα απο εκεί και μετά θα
υπάρξει πρόβλημα.
 
Μάκη το μικρό και σήμερα 17 ημερών δεν έχει βγει ακόμη από τη φωλιά δεν έχει πατήσει κλαρί! Αυτή τον ταίζει ακόμη μέσα... Με τον πατέρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα ταίσματος αν τον βάλω μόνο μέσα με το μωρό! Να περιμένω να βγει κλαρί ο μικρός ή να βάλω από σήμερα τον αρσενικό μέσα στο μωρό και αυτή μόνη της στο άλλο μισό της ζευγαρώστρας με μαλλί και νέα φωλιά;της βάζω ήδη ασβέστιο στο νερό από χτες έκοψα τις πολυβιταμίνες... Βασικά είναι πρόβλημα αν έχεις τη μάνα με το μωρό και βάζεις πολυβιταμίνες στο νερό και αυγό την κάνουν και καψώνει εύκολα! Οι θερμοκαρσίες που έχω στο δωμάτιο είναι από 17-19 βαθμούς... Και χτες το βράδυ την είδα να κάθεται στο μωρό δεν το αφήνει χωρίς να το σκεπάσει τα βράδια ακόμη!
 
ΠΟλύ ωραία τα πουλάκια σου μπράβο! Κάνε οτι σου λέει ο κύριος Μάκης.Βέβαια δες και συ αντιδράσεις και κινήσεις που βλέπεις να του τα πεις για να σε βοηθήσει και κεινος. Είναι ΤΟΠ!
 
σήμερα παρατήρησα που τα είχα μόνα τους πιο ήπια συμπτώματα! Απλά με απασχολεί όπως και άλλους που έχουν μωρά τα ζευγάρια τους ή ακόμη και πριν βγουν τα μωρά όσο η κανάρα κλωσάει ακόμη δηλαδή τέτοιες συμπεριφορές από τη μεριά των θηλυκών για να μην αρχίσουν στο ξεκάρφωτο και γεννάνε στον πάτο του κλουβιού αυγά ή ακόμη και μέσα στις φωλιές με τα μωρά και προφανώς θα είναι άσπορα αφού έχουμε τον αρσενικό χώρια😡
 
Back
Top