Φροντίδα 19 ημερών καναρινακι βγήκε από την φωλιά

Xara221987

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2020
Μηνύματα
73
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας και πάλι! Επέστρεψα με νέες απορίες... το καναρινακι μου είναι 18-19 ημερών ... δεν είμαι σίγουρη ακριβώς γιατί το έχασα λίγο... σήμερα λοιπόν βγήκε από την φωλιά! Αλλά δεν μπορεί ακόμα να πετάξει και κάθετε κάτω στο κλουβί... δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικο Πρέπει μα κάνω κάτι εγώ;
 
Δεν χρειάζεται να το βάλω δηλαδή πίσω στην φωλιά;
Όχι.
Το βράδυ που θα κοιμηθεί;
Μάλλον σε κάποια χαμηλή πατήθρα.
Φροντισε το κλουβί να είναι προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα και προετοιμάσου γιατί οι γονείς κατά πάσα πιθανότητα θα προχωρήσουν σε επόμενη γέννα.
Θα πρέπει να έχεις μια 2η φωλιά και νήμα διαθέσιμα, αν δεις τους γονείς να τσιμπολογάνε και να προσπαθούν να μαδήσουν το μικρό θα πρέπει αμέσως να τοποθετήσεις την 2η φωλιά και να δώσεις το νήμα.
 
Έχω Ίδη βάλει φωλιά και νήμα γιατί είδα τον αρσενικό να κυνηγάει το θηλυκό... και σκεφτικά να τους βάλω να είναι σίγουρη ... ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά. την φωλιά όμως που έχουν να την βγάλω; Αφού το μικρό βγήκε;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Είναι φυσιολογικό που η κανάρα δε φτιάχνει την καινούργια φωλιά που έχω βάλει; πηγαίνει στην παλιά να χτίσει τη φωλιά της στην οποία έχω βγάλει το παλιό νήμα αλλά δεν την έχω καθαρίσει τελείως. Την έχω αφήσει με την Τσόχα γιατί Το μικρούλι πηγαίνει στη φωλιά του και κάθεται μπροστά από αυτήν όχι μέσα αλλα η κανάρα έχει αρχίσει να φτιάχνει τη φωλιά εκεί.
 
Είναι φυσιολογικό. Η φωλιά είναι πλέον ελεύθερη και από τη στιγμή που η κανάρα ξέρει αυτή, αυτήν εμπιστεύεται.

Άλλαξέ την με μία καθαρή στο ίδιο σημείο, ή καθάρισε καλά την ίδια και βάλ' την πάλι
 
Back
Top