Αναπαραγωγή 1o ζευγαρωμα lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lovebird
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lovebird

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πτολεμαΐδα
παιδια ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω πως εδω και μια βδομαδα εχω βαλει τα λοβμπερντ μου να ζευγαρωσουν. Το δικο μου το εχω πολυ καιρο το νεο μου ειναι ενα πολυ ομορφο αρσενικο(απο οτι ειπε ο πετσοπας) ελπιζω να μην περιμενω αδικα και να ειναι και τα 2 θυληκα! Γιαυτο λοιπον θα θελα να σας τα δειξω να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας εντελος εμπειρικα γνωριζω για το τεστ dna.

ελπιζω σε λιγο καιρο να εχω και εγω εστω και ενα μικρουλη.
 

Συνημμένα

  • 22082009261.webp
    22082009261.webp
    37,4 KB · Προβολές: 223
  • 22082009263.webp
    22082009263.webp
    37,2 KB · Προβολές: 158
  • 22082009259.webp
    22082009259.webp
    41 KB · Προβολές: 174
  • 22082009262.webp
    22082009262.webp
    37,7 KB · Προβολές: 226
πανεμορφα ειναι. Αφου τα ειδες να ζευγαρωνουν γιατι εχεις ανησυχια; Λες να εχεις πεσει στην περιπτωση; Στο δαπεδο του κλουβιου βλεπω δεν εχεις τιποτα. Προτεινω να παρεις απο πετσοπ αμμος υγιειας πολυ φτηνη που τη στρωνεις κατω στο κλουβι.
 
Καλη επιτυχια να εχεις αλλα ειναι λιγο δυσκολο.

Το Lovebird στα αριστερα ειναι υβριδιο απο αναμειξη peach face με masked οποτε μαλλον τα αυγα θα ειναι ασπορα. Υπαρχει βεβαια μια περιπτωση να βγουν πουλια αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι το υβριδιο ειναι στειρο.
 
το θεμα ειναι οτι δε τα εχω δει να ζευγαρωνουν ακομη μονο φιλια παιχνιδια και τετοια.



τι λες τωρα ρε φωτη υπαρχει και τετοια φαση; Και τωρα τι κανουμε;
 
-
τι λες τωρα ρε φωτη υπαρχει και τετοια φαση; Και τωρα τι κανουμε;

Ειναι οπως τα καρδερινοκαναρα.Αν θες απογονους καλυτερα να το αλλαξεις με ενα αλλο του ιδιου ειδους μ αυτο που εχεις(peach face)Αν παλι δεν θελεις μικρα απλα τα αφηνεις ετσι οπως ειναι και δοκιμαζεις να τους βαλεις φωλια μηπως και εισαι τυχερος.
 
τετοια φαση δεν παιζει! Αυριο κιολας θα το παω πισω γιατι του ειπα πως το θελω αποκλειστικα για ζευγαρωμα και μου ειπε πως αυτο ειναι στανταρ αρσενικο και θα σου κανει δουλεια.

να σαι καλα παντος σε ευχαριστω παρα πολυ. Δεν ηξερα οτι και αυτα βγαινουν υβριδια.
 
λοιπον παιδια σημερα που τον πηρα τηλ μου ειπε πως τετοια περιπτωση δεν υπαρχει να μην ζευγαρωνει αλλα και ουτε να ειναι στιρο. Μου λεει βαλτα κ θα δεις οτι θα σου βγαλουν για να δουμε. Αν δεν ειναι ομως οπως τα λεει μολις εχασε εναν πελατη!
 
Συμφωνω με το Φωτη περι υβριδιου και στειροτητας. Και στειρο να μην ειναι αυτο θα ειναι στειροι κατα πασα πιθανοτητα οι απογονοι τους επειδη κι αυτα ανηκουν σε διαφορετικα ειδη. Αν και η πιθανοτητα να μην ειναι αυτο στειρο μου φαινεται ελαχιστη.
 
λοιπον παιδια σημερα που τον πηρα τηλ μου ειπε πως τετοια περιπτωση δεν υπαρχει να μην ζευγαρωνει αλλα και ουτε να ειναι στιρο. Μου λεει βαλτα κ θα δεις οτι θα σου βγαλουν για να δουμε. Αν δεν ειναι ομως οπως τα λεει μολις εχασε εναν πελατη!

Τι περιμενες κι εσυ να σου πει;Εσυ αν θες βαλε τους φωλια και πεταξε του μετα τα αυγα στην μουρη αν ειναι ασπορα.Αλλα μετα αν γεννησουν ισως δεθουν σαν ζευγαρι και δεν θα ειναι καλο να τα χωρισεις.

Κανε του μια ερωτηση.Αν ειναι ιδια ειδη γιατι το ενα εχει μαυροκοκκινη μασκα και κοκκινο ραμφος;
 
τι να σας πω ρε παιδια. Ο ανθρωπος ειναι... Τι να κανω αν την εφαγα θα χασει και αυτος απο τροφες για πουλια απο ψαρια απο ενα νεο ενυδρειο που ειμαι στα σκαρια να αγορασω μεχρι το ζακο που θα παρω. Το εχω πει αλλωστε πως υπαρχει μεγαλη κοροιδια απο τους πετσοπαδες. Παντος ευχαριστω πολυ
 
Το οτι τα πουλια ανηκουν σε διαφορετικο ειδος ειναι νομιζω εμφανες. Η μεγαλυτερη διαφορα αν εξαιρεσουμε ολες τις αλλες ειναι νομιζω στον λευκο δακτυλιο γυρω απο το ματι.
 
παιδια ξερετε κατι στραβωσα γιατι του ειπα πως το θελω μονο για ζευγαρωμα. Επειδη θελω να τα κανω δωρο αργοτερα στο ξαδερφακι μου ηθελα να εχω ενα μικρο το οποιο να μεγαλωσω εγω. Τελος παντων
 
εγω εχω δει σε βιβλιο αυτη τη ρατσα βασικα μια παρωμια πντως αυτο και εμενα ιβρυδιο μου φενεται... ακομα και αν δεν ειναι αυτο ιβρυδιο θα ειναι τα μικρα ομως...



καταρχην δεν επιτρεπεται να πουλανε ιβρυδια στα πετ σοπ.. Αυτος ο ανθρωπος ειναι απατεωνας...
 
και τωρα αν παρεις καινουργιο θα ειναι δυσκολο να το συνηθισει το δικο σου...
 
Και εγω Γιωργο ειμαι της αποψης να του επιστρεψεις τον αρσενικο και να παρεις ενα ειδιου ειδους με την θηλυκια σου! Το πιο πιθανο ειναι να μην σου κανουν γονιμα αυγα! Εγω θα σου ελεγα να μην το διακυνδινεψεις να τα ζευγαρωσεις, γιατι και να βγουν πουλακια, θα μπλεχτουν οι ρατσες και θα αλλοιωθουν τα χαρακτηριστικα που διακρινουν το καθε ειδος!
 
υπαρχει μια ρατσα ιδια μονο που το μισο ραμφος ειναι καπως κοκκινο και το αλλο μισο ασπρο και γενικα εχει πολλες διαφορες απο αυτο οποτε αυτο ειναι υβριδιο και δεν επιτρεπεται να το πουλησεις σσε πετ σοπ. Γ αυτο και δεν το παιρνει πισω γιατι το ξεφορτωθηκες.. και ιδικα αν του ειπες πως πιθανον να μη κανει γονιμα αυγα.. Δεν τον συμφερει να το παρει πισω...
 
υπαρχει μια ρατσα ιδια μονο που το μισο ραμφος ειναι καπως κοκκινο και το αλλο μισο ασπρο και γενικα εχει πολλες διαφορες απο αυτο

Ποια ειναι αυτη η ρατσα; Μηπως εννοεις τα fischers. Αλλα αυτα εχουν κατακοκκινο ραμφος.😕Μπορεις να μας δειξεις εστω μια φωτογραφια;

δεν επιτρεπεται να το πουλησεις σσε πετ σοπ


Γιατι δεν επιτρεπεται να πωλουνται ιβρυδια σε πετ σοπ; Που το ακουσες αυτο;
 
ειναι αυτονοητο. Για να παρεις ζωα στο πετ σοπ πρεπει να τα παρεις απο εμπορο με τιμολογιο. Γι αυτο και τα πιο πολλα πετ σοπ δεν δεχονται να αγορασουν ζωα απο καποιο σπιτι γιατι θελουν τιμολογια κτλ... ετσ μου ειχε πει ενας πετ σοπας... ειναι οπως τα καρδερινοκαναρα και κτλ... επιτρεπεται να πουλανε στα πετ σοπ ιθαγενη πουλια;
 
ειναι αυτονοητο. Για να παρεις ζωα στο πετ σοπ πρεπει να τα παρεις απο εμπορο με τιμολογιο. Γι αυτο και τα πιο πολλα πετ σοπ δεν δεχονται να αγορασουν ζωα απο καποιο σπιτι γιατι θελουν τιμολογια κτλ... ετσ μου ειχε πει ενας πετ σοπας... ειναι οπως τα καρδερινοκαναρα και κτλ... επιτρεπεται να πουλανε στα πετ σοπ ιθαγενη πουλια;
Aν ειναι εκτροφης γιατι να μην επιτρεπεται;
 
αλλο να κανεις εκτροφη και να τα πουλας αλλα στο πετ σοπ δεν επιτρεπεται να πιασεις μια καρδερινα και να την πουλησεις.. η να πιασω εγω καρδερινες και να ις πουλαω στον πετσοπα... αυτο εννοω../... αλωστε δεν νομιζω καποιος συνηδητος εκτροφεας παπαγαλων να αναπαραγει ιβρυδια. Για ποιο λογο να το κανει δεν μπορω να καταλαβω...
 
Back
Top