Αναπαραγωγή 2η γέννα 2016, ποιό το σωστό για τον πατέρα;;

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλημέρα σε όλη την παρέα!
εμείς από δω, προχωρήσαμε ήδη στην 2η γέννα του 2016..στα 2 από τα 4 ζευγάρια έχουμε ήδη 2 αυγά μέσα!
οι νεοσσοί είναι ήδη 25 ημερών, παράτησαν τη φωλιά και βολτάρουν κάνοντας αναγνώριση του χώρου. Παρατήρησα όμως πως μόλις οι κανάρες βγουν από τη νέα τους φωλιά, κάποια τρέχουν και είτε μπαίνουν μέσα είτε παίζουν με το νήμα! Πήρα λοιπόν την απόφαση, δεδομένου ότι πριν αρχίσουν οι κανάρες να εναποθέτουν τα αυγά είχαμε πολλά βατέματα επί 4-5 μέρες, να τοποθετήσω το διαχωριστικό, κρατώντας στη μία πλευρά τον πατέρα με τα μικρά και στην άλλη την μαμά.. Μόνη της!
Η κίνηση μου αυτή αποσκοπούσε καθαρά και μόνο στη συνέχεια του ταίσματος των 1ων νεοσσών,έστω από τον πατέρα.
βάσει της εμπειρίας σας,έπραξα σωστά ή θα έπρεπε ο αρσενικός να'ναι μαζί με την θηλυκιά;
αν ναι.. Θα τα ταίζουν σίγουρα από το χώρισμα; Τι λέει η εμπειρία σας;

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων..
 
Απο όσο έχω δει και διαβάσει, οι αρσενικοί όντως ταΐζουν τα μικρά τους.
Θα σου έλεγα να ρίχνεις τους αρσενικούς στη θηλυκια για ενα μισάωρο το πρωί και άλλο τόσο το απόγευμα, ώστε να ζευγαρώνουν μαζί της αν θέλουν.
 
Η "στρατηγική" που εγώ εφαρμόζω ...
Επιτρέπω μέχρι και το τρίτο ή τέταρτο αυγό (στη φωλιά υπάρχουν τα ομοιώματα) την συνύπαρξη μικρών και μεγάλων σε όλο το κλουβί και με την επιστροφή των κανονικών αυγών στη φωλιά διαχωρισμός της μητέρας από τους υπόλοιπους.
Ο πατέρας έχει αναλάβει σταδιακά από την δεύτερη βδομάδα της ζωή τους εξ ολοκλήρου το τάισμα των μικρών και θα συνεχίσει να το κάνει όσο αυτά είναι μέσα στον ίδιο χώρο.
Έχω δει αρσενικό καναρίνι να ταΐζει 40 ημερών νεοσσούς, τη μητέρα και τους νεοσσούς της δεύτερης φωλιάς.
 
Δημητρη και εμενα το ιδιο κανουν μπαινουν μεσα στην φωλια οπου η μητερα τους εχει 3 αυγα της δευτερης γεννας.. Αλλα μολις πατησουν το ποδι τους μεσα στην φωλια πεφτουν οι απαραιτητες "καρπαζιες" απο την μητερα τους! Τι ειναι η φυση;!
 
Αν υπάρχουν τα κανονικά αυγά στη φωλιά μπαίνοντας τα μικρά τα καταστρέφουν είτε με απρόσεκτες κινήσεις είτε βρομίζοντάς 'τα.
Πρέπει οπωσδήποτε σε αυτή την περίπτωση να απαγορευτεί η είσοδος των μικρών στο χώρο της κλώσας.
Κι αυτό μπορεί να γίνει μόνο με το διαχωριστικό.
Σε κάθε άλλη περίπτωση θέτουμε την ασφάλεια της νέας γενιάς σε κίνδυνο.
 
Ακομη και αν δεν τα κουτσουλανε κυριε Γιαννη;
 
Ακομη και αν δεν τα κουτσουλανε κυριε Γιαννη;
Γνώμη μου είναι...
Σε κάθε περίπτωση
Ο λόγος...
Δεν υπάρχει συμμετοχή της μητέρας στην σίτισής τους
Δεν πρέπει τα μικρά να την ενοχλούν
Δεν πρέπει με κανένα τρόπο να χαλάσουν τη φωλιά
Και έχουν όσα χρειάζονται στο άλλο μισό της ζευγαρώστρας
 
Ναι το ξερω εχετε δικιο απλα η ζευγαρωστρα δεν εχει χωρισμα☹λαθος απο την αρχη
 
Ειναι αρκετα μεγαλοι οι νεοσσοι για να μεικουν μονοι στη μια πλευρα της ζευγαρωστρας και το ζευγαρι στην αλλη. Αν χρειαστει θα τα ταιζουν απο τ καγκελο.
Δεν υπάρχει συμμετοχή της μητέρας στην σίτισής τους
Δεν πρέπει τα μικρά να την ενοχλούν
Δεν πρέπει με κανένα τρόπο να χαλάσουν τη φωλιά
Και έχουν όσα χρειάζονται στο άλλο μισό της ζευγαρώστρας

σας ευχαριστώ πολύ όλους φίλοι μου.. Το σκεπτικό μου τείνει να ταυτιστεί απόλυτα με της Μιράντας και του Γιάννη!
όντως είναι μεγάλα πουλάκια πλέον.. Ο αρσενικός θα πάει το απόγευμα στη σύζυγο και για όλα τα υπόλοιπα επιβάλλεται να εμπιστευτώ την Φύση! σας ευχαριστώ πολύ, παιδιά !
 
Back
Top