Αναπαραγωγή 2η γέννα Lovebirds και το μικρό μόλις 7 ημερών

Katerina_

PB Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
140
Πόλη
Χανιά
Γεια σε όλους!

Σήμερα έπιασα τα Lovebirds μου να ζευγαρώνουν παλι...

Το θέμα είναι οτι το μικρό είναι μόλις 7 ημερών.. Τι να κάνω;

Το αρσενικό ταϊζει το θηλυκό..

Δείτε και τη φωτογραφία του μικρούουουου 😛
 

Συνημμένα

  • DSC01808.webp
    DSC01808.webp
    50,4 KB · Προβολές: 120
Τελειο το μωρο σας Κατερίνα! :D

Οταν ειναι ετοιμα για δευτερη γεννα θα το κανουν, που μαλλον ειναι το πιθανοτερο. 😉 Εαν δε θελεις αλλη, μπορεις να τα σταματησεις βγαζοντας τους τη φωλια, συνηθως σταματανε ετσι.
 
Ανέστη αν τους βγαλει τη φωλιά, πως θα μεγαλώσουν το μικρό; Που θα το ταίζουν; Ειναι μολις 7 ημερων το γλυκουλι μου!😕 Χμ, δύσκολη απόφαση...

Να σας ζησει και εις άλλα με υγεία!
 
Εγώ δεν εχω προβλημα αν κανουν κ αλλα αυγουλακια..
Απλα φοβάμαι μην παρατήσουν το μικρό..😕
 
Απλα φοβάμαι μην παρατήσουν το μικρό..😕

Κατερίνα, δεν νομίζω να αμελήσουν το μικρό αν θα κάνουν κι άλλα αυγά. Η θηλυκιά θα κλωσσάει τα αυγά κι ο πατέρας θα ταϊζει και το μικρό.🙄
 
εγώ θα έβαζα και μια άλλη φωλιά για τα αυγά που έρχονται, μιας και η μανούλα είναι.. Βιαστική!
αν γεννήσει μέσα στο μωρό, δεν υπάρχει κίνδυνος το μωρό με τις κουτσουλιές του να λερώσει τα αβγά; Και τότε να πεθάνουν τα έμβρια;
άσε που υπάρχει κίνδυνος αν "επειγει"η κατάσταση για τα επικείμενα αβγά, να πετάξει το μικρό απο τη φωλίτσα ανώριμο...
 
Συνφωνω με την Αναστασια. 😉

Τζωρτζινα σαφως και δεν εννοουσα να βγαλει τη φωλια σε αυτη τη φαση, μιλησα γενικα σε περιπτωση που θελει να τα σταματησει να γεννανε καποια στιγμη. :)

Σοφια η δευτερη φωλια στους παπαγαλους δεν ξερω αν θα εχει επιτυχια οπως στα καναρινια. Οι παπαγαλοι συνηθως οριζουν μια φωλια ως φωλια τους και δεν μετακομιζουν αλλου.
 
Παιδιά εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως και αφήσουν το μικρό γιατι το θηλυκό απο πιο ήσυχο που ήταν έχει γίνει λίγο στρίγγλα, κ δεύτερον μήπως είναι αδύναμη για δεύτερη γέννα..
 
οταν λες στριγγλα; δεν ταϊζει το μικρο;
πιστευω πως δεν θα μπορεσεις να σταματησεις την γεννα μιας και υπαρχει ηδη μια ετοιμη φωλια, εκει θα τα γεννησει οταν είναι.
 
Μεχρι 2η γεννα θα ειναι μια χαρα σιγουρα εαν εχουν μια καλη και ισορροπημενη διατροφη που πιστευω πως εχουνε. :)

Ειναι λογικο να εχει γινει πολυ προστατευτικη με το μωρο της. 😉 Αυτα ειναι ενστικτα! :D
 
Στρίγγλα εννοώ οτι κυνηγάει πότε πότε το αρσενικό.. όταν αυτος πάει να φάει..
τώρα το έχει ψιλοκόψει. Γιατί την ταϊζει.. αλλά υπάρχουν φορές που του ρίχνει κατι τσιμπιές.. Αλλα οκ δεν το έχω δει ποτέ μαδιμένω.. στην αρχη που είχαν κανει τα αυγά τον είχε τραυματίσει λίγο στο πόδι του.. αλλα τώρα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα...
 
Υ. Γ αρσενικό είναι το πράσινο, και θηλυκό το γκρι..
μιας που φαίνεται κ η φωτογραφία😛
 
Αν δεν το κάνει συνέχεια δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό, αν το κάνει όμως συνέχεια θα υπάρξει πρόβλημα!
 
τι τελειο... Πολυ ομορφουλι ειναι. 🙂 καλη συνεχεια... Θα περιμενουμε να το ξαναδουμε και οταν θα βγαζει τα πρωτα του φτερακια που θα φαινονται και τα χρωματακια του... Εως τοτε εσυ να το απολαμβανεις... Ουτε που θα το καταλαβεις ποτε θα βγει το μικρο απο την φωλια...
 
Η επιθετικοτητα τ θηλυκου ειναι λιγο πολυ φυσιολογικη μιας και κατα την αναπαραγωγικη διαδικασια αλλαζει λιγο η συμπεριφορα τους.
Οσο γ τ μικρο πιστευω πως θ πρεπει ν τ αφησεις ως εχει στ φωλια μεχρι ν δεις ποτε θ κανει τ αλλα αβγα. Ν προσεχεις ομως μηπως τ παραμελισουν κ χρειαστει ν βαλεις κ εσυ τ χερακι σ ταϊζοντας τ. Οπως κ ν εχει παντως συγχαρητηρια γ τ μικρο σ κ ελπιζω ν τ κανεις πολλα περισσοτερα(αν θες παντως δοκιμασε αυτο μ τν αλλη φωλια. Δν χανεις κατι)
 
Κατερινα θα σου προτεινα να βαλεις δευτερη φωλια και θα επιλεξει που θα γεννησει τα αυγα της. Για το μικρο μην φοβασαι θα αναλαβει ο πατερας την ανατροφη του. Η μητερα θα ειναι απασχολημενη με τη νεα γεννα.Φροντισε μονο την διατροφη της να ειναι πλουσια σε βιταμινες. Καλη επιτυχια
 
καλά όλα αυτα αλλά υπάρχει ένα θέμα... όταν πήρα το κλουβί δεν είχε υποδοχή για φωλιά οπότε κοψαμε καποια συρματα και την στερεώσαμε.. Την αλλή που θα την βάλω... αφήστε δε το άλλο.. Θεωρω οτι είναι μικρή η φωλιά.. εχω σκοπό να τους πάρω μια μεγαλύτερη, αλλα να τους την αλλαζα οταν θα μεγάλωνε το μικρό.. Τώρα αν τυχει και γεννήσει, που θα χωρέσουν; 😕

ανέβασα την φωτογραφία με το κλουβί τους
 

Συνημμένα

  • το κλουβί μας.webp
    το κλουβί μας.webp
    55,5 KB · Προβολές: 87
Κατερινα εαν δε θελεις να δοκιμασεις τωρα παιρνοντας ενα μικρο ρισκο μαλλον την επομενη φορα που θα τα αφησεις να γεννησουνε θα αλλαξεις τη φωλια (εννοω αφου τα διακοψεις καποια στιγμη και μετα). Αν ομως εχεις σκοπο να τα ξαναφησεις να γεννησουνε τωρα ισως θα επρεπε να τους βαλεις μια μεγαλη φωλια τωρα διοτι την επομενη φορα μπορει να βγουνε 4-5 μωρα και τοτε δεν θα χωρανε και θα υπαρχει προβλημα.
 
το κλουβι αν βλεπω καλα αιωρειται απο ενα συρματακι;☹ κριμα ειναι, στερεωσε το στον τοιχο να νιωθουν και ασφαλεια αλλα και να μην πηγαινει περα δωθε με το παραμικρο αερακι...
 
Εκεί που είναι κοβει και δεν τα πιανει ο αερας, όταν φυσαει πολυ τα περνω μεσα.. Don't Worry;)

Ανέστη μπορώ τώρα να αλλάξω τη φωλιά; Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το μικρό?
Μήπως φοβηθούνε και δεν μπαίνουν μέσα αμέσως...

🙄
 
Back
Top