Αναπαραγωγή 2η γεννα καποιες αποριες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gaara
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gaara

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
95
Πόλη
Χανιά
Καλημερα παιδια σημερα ειχα διπλη χαρα γεννησαν το πρωτο αυγο και τα δυο ζευγαρια μου. (ισχυει για τις συνχρονισμενες περιοδους και στα πουλια;:D)Βεβαια το ενα ζευγαρι βρισκεται στη δευτερη γεννα και το αλλο στην πρωτη και αρχισα προετοιμασια ταυτοχρονα και στα 2. Αυτο οδηγος για οποιους δεν εχουν πολλη υπομονη(ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Γ...🙄)😀.. Καποιες αποριες που εχω για το ζευγαρι της δευτερης γεννας. Πρωτον χωρισα την καναρα γτ τα μωρα ειναι 20 ημερων και κανουν σκανταλιες και συχνα επισκεπτονται τη δευτερη φωλια. Τωρα ομως χωρις τον καναρο υπαρχει περιπτωση να τεμπελιαζει και να μην καθεται στα αυγα; 😕. Μετα το πρωτο αυγο βατευονται τα καναρινια για σπορο στα αλλα αυγα η οτι εχει γινει εγινε; Δηλαδη να βγαζω καθολου το χωρισμα η δεν χρειαζεται; Και τελος τα μωρα θα τα αφησω μονα τους σε 5-6 μερες απο οτι εχω διαβασει. Η φωλια τους τωρα χρειαζεται καθολου;Η μπορω να την αφαιρεσω.. Συγνωμη για το σεντονι αλλα σκαλωσα
 
τακη οταν τα μικρα γινουν 25 ημερων μπορεις να τα παρεις. Αν την καναρα την εχει βατεψει εστω και 1 φορα μπορει να εχει γινει η δουλεια. Αν καταλαβα καλα εχεις στη 1 πλευρα τον καναρο με τα μικρα και στην αλλη πλευρα της ζευγαρωστρας την καναρα; Αν ειναι ετσι την παλια φωλια βγαλτη.
 
Τα μικρα ειναι 20 ημερων αλλα γενικα την περισσοτερη ωρα ειναι μεσα στη φωλια και κοιμουνται εκει το βραδυ, για αυτο δν την εχω βγαλει ακομα. Ο τελευταιος ειδικα δν νομιζω πως εχει βγει ακομα εξω. Ειναι σωστο να την βγαλω παρολ'αυτα;
 
φυσιολογικη συμπεριφορα εχουν τα μικρα σου.σε 3 μερες που θα ειναι 23 ημερων τα μικρα βαλτα στην αλλη πλευρα της ζευγαρωστρας, καθαρισε την φωλια και βαλτην παλι μεσα και δωσε και νημα.η καναρα θα αρχισει να φτιαχνει νεα φωλια και οι 2 γονεις θα ταιζει τα μικρα μεσα απο το χωρισμα. Αν δεις ομως η καναρα να προσπαθει να βγαλει πουπουλα απο τα μικρα τοτε κανε αυτο που σου ειπα νωριτερα.
 
Back
Top