Αναπαραγωγή 2η εκκόλαψη και μικρά 40 ημερών, να τα χωρίσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ksterg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ksterg

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Κομοτηνή
Μετά από αρκετή υπομονή και πιστή τήρηση όσων διάβασα στο forum κατάφερα να αποκτήσω όχι μόνο τα πρώτα 4 καναρινάκια που πλέον είναι 40 ημερών, αλλά και απο χθές άλλα 2 και περιμένω αύριο τα υπόλοιπα 3 (απο 5 γόνιμα αυγά). (ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους στο pet birds και ειδικά στον Σταύρο και την Giorgina που τους απασχόλησα)"Ολη η οικογένεια φιλοξενειται σε μιά ζευγαρώστρα, που στη μιά πλευρά της έχει την πρώτη γέννα με τα 4 καναρινάκια και στην άλλη το ζευγάρι με τους νεοφερμένους. Σημειωτέον ότι ο κάναρος είναι πρωτάρης και υπόδειγμα συμπεριφοράς, άν και όχι ενός χρόνου ακόμη. Ταίζει την κανάρακαι μέχρι πρόσφατα και τα καναρινάκια μέσα απο το διαχωριστικό, που εδώ και λίγο καιρό τρώνε όλα σπόρους. Νομίζω ήρθε η ώρα να τα βάλω σε ξεχωριστό κλουβίκαι να αφήσω το ζευγάρι με τα νέα μικρά στην ζευγαρώστρα.
Θα κάνω καλά; , και πότε τα πρώτα καναρινάκια (των 40 ημερών ) θα είναι έτοιμα να δοθούν σε φίλους που μου ζητούν; Τα αρσενικά θέλουν αρκετή "εκπαίδευση"απο τον πατέρα τους για να κελαηδούν,ή αρκούν τα γονίδιά τους; Πάντως ο κάναρος δεν θα έβγαινε και πρώτος σε διαγωνισμό κελαιδίσματος, άν και συμπα-θέστατος. 🙂
 
καλημερα και να τα χαιρεσαι τα καναρινακια σου! Τωρα που ειναι 40 ημερων πρεπει να τα βαλεις μονα τους σε 1 ευρύχωρο κλουβι που ειναι ειναι τουλαχιστον σε μεγεθος σαν της ζευγαρωστρας που εχεις!
αυτα που θελεις να χαρισεις το καλυτερο ειναι να τα δωσεις μετα το τελος της πτεροροιας και οχι τωρα.
στο κελαυδημα παιζουν ρολο τα γονιδια αλλα χρειαζεται και εκπαιδευση για να μαθουν τα μικρα γρηγορα και καλα τις φωνες τους. Αυτο το πετυχαινουμε η' με ''δασκαλους'' η' με διαφορα ηχογραφημενα καλαυδισματα που ακουνε απο καποιο cd ας πουμε για καποιες ωρες της μερας!
 
Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση.Ήδη τα μικρα τα έβαλα μόνα τους στην ζευγαρώστρα και το ζευγάρι με τα 3 νεογέννητα σε ένα μεγάλο κλουβί με την φωλιά. Περιμένω αύριο και τα υπόλοιπα αυγά. Διάβασα σε ένα πρόσφατο post ότι η πτερόροια στα πουλιά του Μαίου θα αρχίζει σε 2,5-3 μήνες. Οπότε έχω να περιμένω ακόμη για να τα δώσω. Συμπτωματικά, ο κάναρος με το που άλλαξε περιβάλλον σαν να άρχισενα κελαηδά πιό πολύ...
 
περιπου εκει θα ειναι η πτεροροια αλλα εξαρταται και απο την θερμοκρασια. Αν ανεβει η θερμοκρασια θα εχουν νωριτερα πτεροροια!
 
παρόμοια περίπτωση με τα δικά μου:
έχω ένα μικρό 25 ημερών περίπου αλλά και οι δύο γονείς το μαλώνουν, το κυνηγούν, το τσιμπούν και άλλα τέτοια. το αποτέλεσμα είναι πως το μικρό είναι οξύθυμο και στρεσαρισμένο. μάλιστα του λείπουν και λίγα πουπουλάκια από το κεφάλι. σκέφτηκα να το χωρίσω από τους γονείς του αλλά τώρα άρχισε δειλά δειλά να τρώει μόνο του μήλο. Οι γονείς στο μεταξύ έχουν στρώσει καινούργια φωλιά...
τι να κάνω; 😕
 

Συνημμένα

  • DSC00142.webp
    DSC00142.webp
    54,8 KB · Προβολές: 59
  • DSC00136.webp
    DSC00136.webp
    61,5 KB · Προβολές: 59
εφοσον ειναι 25 ημερων βαλε το χωρισμα και χωρισε το. Θα τρωει μονο του μην ανυσηχεις!
 
Back
Top