Αναπαραγωγή 2 απο τα θηλυκα καναρινια που εχω πυρωσαν, τι να κανω;

Εγγραφή
9 Μαϊ 2008
Μηνύματα
161
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Γεια σας φιλοι μου.2 απο τα θυληκα που εχω πυρωσαν. Το ενα αρχιζε να προσπαθει να βγαζει φτερα απο πανω του(δεν εφτανε το χαρτι του κλόυβιου)και το αλλο εσκιζε το χαρτι. Ετσι για να δω αν καταλαβα καλα τους εβαλα νημα και φωλια και ειδη σχεδον τις εχουν φτιαξει. Σημερα εβγαλα και το διαχωριστικο στα αρσενικα που εχω μαζι(διπλη ζευγαρωστρα)αλλα δεν παρατηρω καμια ιδιαιτερη ανταποκριση. Τα θυληκα τελειωνουν την φωλια κανονικα χωρις ομως πολλα-πολλα με τα αρσενικα.Αφου ειναι ετοιμα λοιπον σκεφτηκα να τα βαλω μεσα που ειναι ζεστα(ξερω οτι δεν πρεπει να τα μετακινω, αλλα εξω λογω θερμοκρασιας δεν θα εχουν αποτελεσμα)και σταματουσαν να φτιαχνουν την φωλια οποτε και τα ξαναεβγαλα εξω. Τι να κανω;να τα αφησω εξω και να συνεχισουν η να τα χωρισω και να τους βγαλω την φωλια;
 
ας υποθεσουμε οτι ταιριαξαν
ας υποθεσουμε οτι εχεις αυγα
ας υποθεσουμε οτι βγαζεις μικρα
η διαρκεια της ημερας αυτη την εποχη ειναι πολυ μικρη οποτε
τα μικρα θα μεινουν αταιστα για πολλες ωρες μεχρι το επομενο πρωι
Εαν αποφασισεις να εισαι συνεχεια απο κοντα, να αυξανεις τεχνητα τη διαρκεια της ημερας, να βαλεις τα πουλια σε εσωτερικο χωρο και να ταισεις χειροκινητα εαν χρειαστει τοτε επιχειρησε το αλλιως αφησε το για την καταλληλη εποχη

Τα πουλια που με τις αλλαγες του καιρου ξεγιελιουνται αλλα και η βιασυνη μας κυριως, συνηθως φερνουν αρνητικα αποτελεσματα

ΜΦΧ
Πανος
 
Δεν ξερω αν ταιριαξαν και ουτε εχουν αυγα. Δεν τα εχω σε ζευγαρωστρα για να ζευγαρωσουν τωρα. Τα εχω ετσι λογω ελειψης χωρου. Τους εβαλα νημα και φωλια επειδη ειδα οτι τα θυληκα ειναι ετοιμα. Ειδικα το ενα προσπαθουσε να βγαλει τα φτερα του. Προτεινεις καλυτερα να τα βαλω μεσα (αφου πυρωσαν)και οτι γινει;
 
διαβασε το χωρις το ας υποθεσουμε

η διαρκεια της ημερας αυτη την εποχη ειναι πολυ μικρη οποτε
τα μικρα θα μεινουν αταιστα για πολλες ωρες μεχρι το επομενο πρωι
Εαν αποφασισεις να εισαι συνεχεια απο κοντα, να αυξανεις τεχνητα τη διαρκεια της ημερας, να βαλεις τα πουλια σε εσωτερικο χωρο και να ταισεις χειροκινητα εαν χρειαστει τοτε επιχειρησε το αλλιως αφησε το για την καταλληλη εποχη

Τα πουλια που με τις αλλαγες του καιρου ξεγιελιουνται αλλα και η βιασυνη μας κυριως, συνηθως φερνουν αρνητικα αποτελεσματα
 
Απο αυτα που διαβασα καταλαβα οτι πρεπει μαλλον να τα χωρισω.Αλλα αυτο θα εχει επιπτωσεις στα θυληκα;Υπαρχει περιπτωση να μην μπορεσουν την ανοιξη; Γιατι οπως τωρα που δεν ειναι η εποχη αυτες πυρωσαν δεν ειναι πιθανο την ανοιξη να γινει το αντιθετο;
 
ολα θα γινουν την Ανοιξη
με λιγη μελετη στο φορουμ θα δεις πως μπορεις τοτε να τα βοηθησεις να πυρωσουν

ΜΦΧ
Πανος
 
Σε λιγο θα παω να τα χωρισω και θα βαλω και χαρτονι στο χωρισμα για να μην βλεπονται. Ελπιζω οταν ερθει η ωρα να πανε ολα καλα.
 
οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας θα τα κάνουν να ξεπυρώσουν... Πχ αν τα έχεις μέσα στο σπίτι σε ζέστη βγάλτα έξω στο κρύο για μερικές μερούλες και θα είναι όλα οκ πάλι
 
Μήπως όμως με αυτή την κίνηση αντί να ξεπυρώσουν πάθουν τίποτα άλλο;
 
αν δεν τα βγάλει μέρες που έχει ψοφόκρυο (και ψωφήσουν) αν αυτό υπονοείς δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε άλλο... Το μόνο σίγουρο είναι πως θα ξεπυρώσουν
 
αν δεν τα βγάλει μέρες που έχει ψοφόκρυο (και ψωφήσουν) αν αυτό υπονοείς δεν πρόκειται να πάθουν τίποτε άλλο... Το μόνο σίγουρο είναι πως θα ξεπυρώσουν
Με συγχωρεις, ειδικα αυτες τις ημερες που εχει γερο κρυο μαλλον
θα ψοφησουν.
 
Παιδια χρονια πολλα με υγεια πανω απο ολα.Αυτες τις μερες που ειχε πολυ κρυο(2-3 μερες)τα ειχα μεσα. Τις αλλες που μαλακωσε λιγο ο καιρος η απλα ειχε κρυο,τα αφηνα την ημερα εξω και οταν επεφτε το βραδυ τα εβαζα μεσα.Ακομα και αν εχει κρυο,τα βγαζω εξω (τους αρεσει) εστω και για καποιες ωρες.Απο οτι καταλαβα παντως,τα δικα μου τουλαχιστον καναρια(ειδικα τα θυληκα)δεν καταλαβενουν ζεστο-κρυο(εκτος και αν εχουν χασει την σειρα τους). Οποτε θελουν φτιαχνουν φωλια, οποτε θελουν γεννανε και γενικως ειναι λιγο περιεργα. Επειδη λοιπον καποιες φορες ενω κανονικα δεν ειναι η εποχη τους, αυτα ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη,τους παρεχω σχεδον παντα αυγο(καποιες φορες που δεν τους εδινα, επειδη διαβαζα εδω οτι οταν δεν ειναι η εποχη τους καλο ειναι να το μειωνω,τις περισσοτερες φορες ειχαν δυστοκια).Βεβαια, δεν τις βαζω με αρσενικο για να μην εχω γεγονοτα! Ξερω, οτι δεν πρεπει να τους αλλαζω συνεχεια θεση(μεσα-εξω)γιατι δεν τους κανει καλο η αλλαγη θερμοκρασιας αλλα οταν τα αφηνω μεσα για μερες ειναι σαν αρρωστα(προσπαθω να το αποφευγω, οσο γινεται)Παντως, μεσα τα εχω, εξω τα εχω αυτα το βιολι τους😕
 
το ψεκασμα με δροσερο νερο στη περιοχη της αμαρας μπορει ισως να βοηθησει στο ξεπυρωμα για τα θυληκα καθως και το μπανακι.
 
Αυτο τον καιρο που εχει κρυο δεν τους βαζω μπανιο και να σου πω την αληθεια ουτε τα ψεκαζα καθολου για να μην κρυωσουν.Αλλα πρεπει να τους κανω κατι γιατι εδω και 2 μηνες περιπου, οι θυληκες συνεχεια πυρωνουν.
 
Απλα για να αποφυγεις καποιο κρυωμα στις καναρες σου θα ηταν καλυτερα να τις βαλεις να κανουν μπανιο σε εσωτερικο χωρο γιατι τωρα οι θερμοκρασιες ειναι ακραιες εξω.
 
Τελικα, πηρα τις 2 καναρες που πυρωσαν μαζι με αλλα 3(ενα αρσενικο μοζαικ, μια θυληκια γκλοστερ και ενα που δεν εχω προσδιορισει το φυλο ακομα)και τα πηγα στην δουλεια μου σε εσωτερικο χωρο για να σταματησω το μεσα-εξω αλλα και να μειωσω τον αριθμο των κλουβιων σπιτι(για να πω ομως και την πληρη αληθεια μολις τα πηγα εκει εβαλα το ζευγαρι μοζαικ μαζι, σε μια κλουβα που ειχα, χωρις χωρισμα αυτη την φορα και αυτα αμεσως επιασαν δουλεια). Το ξερω οτι πολλοι θα πειτε οτι δεν κρατηθηκα και οτι επρεπε να περιμενω την ανοιξη, αλλα εκει μπορει να γινει σωστα απο την αποψη θερμοκρασιας και φωτος τουλαχιστον. Το μονο που με ανυσηχει λιγο ειναι οτι ειναι τυπογραφειο και δεν ξερω, ποσο τα επηρεαζει αυτο(οσμες και φασαρια)
 
Back
Top