Αναπαραγωγή 2 γέννες από Ιούνιο μέχρι τώρα

Γιάννης19945

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2021
Μηνύματα
4
Πόλη
Άγιος Κωνσταντίνος
Καλησπέρα σε όλους σας.. είμαι πολύ δυσαρεστημένος διότι είμαι νέος και έχασα 7 νεοσσούς και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.. τα καναρίνια μου έκαναν πρώτη γέννα τον Ιούνιο 4 αυγά βγήκανε όλα και σε 5 μέρες πεθανανε όλα.. μετά ξανά έβαλα και βγήκανε πριν 6 ημέρες έκανε πάλι 4 το ένα κλουβί τα 3 εντάξει.. τα 2 έσκασαν το ένα πέθανε μέσα στο αυγό.. αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι ενώ το δεύτερο από το πρωί που έσκασε πέθανε κοίταξα δεν ειτανε ταισμενο το πρώτο που ειτανε ταισμενο έφυγε ξαφνικά μόλις πήγα να το δω ειτανε γεμάτο τροφή το στόμα του και ο λάρυγγας και η κοιλιά του.. μπορεί κάποιος να μου πει το γιατί?
 
@Γιάννης19945 πολλα μπορει να συμβαινουν..το κυριοτερο ότι τα πουλακια ειναι σε φαση αναπαραγωγης με τοση υψηλη θερμοκρασια.θερμοκρασια κ υγρασια παιζουν σιγουρα ρόλο.στα λεω εγω που δεν εχω κ μεγαλη πειρα.τα πουλακια επρεπε να ξεκουραζονται διοτι ακολουθει μεγαλη καταπονηση λογω πτεροροιας.ελπιζω να είναι υγιή και να ανταπεξελθουν.τα εχεις σε εξωτερικο χωρο?
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 τα έβαλα μέσα προχθές λόγο για τον καύσωνα που επικρατεί.. χρησιμοποιο ερκοντισιον ... Και αυτό με την πταιρορια εδώ και σχεδόν 1 εβδομάδα άρχισα να βρίσκω μερικά φτερά αλλά όχι κάτι το σημαντικό...
 
Διαβασε το αρθρο για την αναπαραγωγη των καναρινιων..θα σε βοηθησει πολυ για την επερχομενη αναπαραγωγή του χρονου την ανοιξη.αλλο ενα λαθος ειναι να μετακινούμε το ζευγάρι.χωρισε τα πουλακια κ αστα να ηρεμησουν..ειδαλως θα εχεις θεματα και του χρονου.
 
Εμενα για παραδειγμα ενω ειχα κανει μια καλη προετοιμασια και ενώνοντας τα ζευγαρια την σωστη περιοδο,ενα ζευγαρι εβγαλε 5 νεοσσούς και πεθαναν κ οι 5 μετα απο 5-6 μερες.ειχαν μια ασθενεια που δεν την γνωριζα πριν η οποια μεταφερθηκε απο τους γονεις.δεν ξαναεβαλα τα συγκεκριμενα για δευτερη προσπαθεια για να μην τα ταλαιπωρω.καθισα να ψαξω τους λογους που εγινε και του χρονου θα ειμαι πιο προετοιμασμενος.
 
Ευελπιστώ να πάνε όλα καλά φίλε μ... Και εγώ τα χώρισα και την άνοιξη πρώτα ο Θεός ελπίζω να πάνε όλα καλά.. διότι είναι πολύ αγαπημένο ζευγάρι και είναι κρίμα να χάνονται οι νεωσοι από δίκιο μου λάθος η απειρία... Αυτό τους έβαζα βραστό και αυγό εμπορίου την λεγόμενη αυγοτροφη.. τι να πω δεν ξέρω..
 
Back
Top