Αναπαραγωγή 2 γέννες από 4 άσπορα αυγά

Xrisoula89

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2018
Μηνύματα
15
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα Σας έχω ένα ζευγάρι όπου τα είχα αγοράσει μαζί γιατί δεν ήθελα να πάρω το 1 και να τα χωρίσω μου έκαναν 2 γέννες από 4 αυγα και ήταν ασπορα τι μπορώ να κάνω;
 
Χρυσούλα καλημέρα. Πρώτα από όλα διάβασε πάτα εδώ και διάβασε το άρθρο. Δώσε ιδιαίτερη σημασία στο τι πρέπει να διαθέτεις (ζευγαρώστρα με χώρισμα, κόκκαλο σουπιάς, κλπ). Επίσης προσπάθησε να κάνεις σωστή διατροφή (ενισχυμένη μάλιστα) των πουλιών (υπάρχει ανάλογο πεδίο στο άρθρο που έβαλα σε σχέση με την προετοιμασία που ακολουθεί κανείς). Για ό,τι δεν είσαι βέβαιη ή έχεις απορίες είμαστε φυσικά στη διάθεσή σου.
Τώρα απάντησε και στα ακόλουθα ερωτήματα:
  1. Είναι και τα δύο καναρίνια λευκά;
  2. Έχουν και τα δύο καναρίνια σκούφο;
  3. Τα καναρίνια σου είναι βέβαιο ότι είναι αρσενικό - θηλυκό;
  4. Ποιες είναι οι συνθήκες διαβίωσης; (μέρος που τα έχεις π.χ. έξω από το σπίτι ή μέσα στο σαλόνι..., διάρκεια φωτός την ημέρα, θερμοκρασία και υγρασία)
  5. Πόσον καιρό έχεις τα πουλιά και τι ηλικίας είναι; Γνωρίζεις από τον άνθρωπο που τα πήρες αν είχαν ποτέ ζευγαρώσει στο παρελθόν και είχαν κάνει απογόνους;
  6. Κατά τη διάρκεια του κλωσήματος των αυγών, έκανες καθόλου μετακινήσεις στο κλουβί;
  7. Για πόσα αυγά μιλάμε στην κάθε γέννα; Όταν τα πέταγες, μήπως τα άνοιγες; Αν ναι, είχαν μόνο κρόκο και ασπράδι ή υπήρχε κάποιο μόρφωμα ή περίεργο χρώμα εντός τους;
  8. Πότε ήταν οι γέννες των αυγών; Πότε σηκώθηκε η κανάρα από το τελευταίο κλώσημα;
  9. Έχεις δει ποτέ τα πουλιά να ζευγαρώνουν; Αν όχι, μήπως υπήρξε κάποια φορά που άκουσες τον αρσενικό να κεληδά πολύ μα πολύ δυνατά σε σχέση με το σύνηθες; Τα έχεις δει να ταΐζονται;
  10. Χρησιμοποιείς χύμα ή συσκευασμένη τροφή και αυγοτροφή; Αν όχι, τότε γράψε μας τη μάρκα για το κάθε ένα.
  11. Έχεις ζευγαρώστρα με χώρισμα, αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο ταψί; Τι μήκους είναι;
  12. Φωλιά - νήματα : πες μας τι έχεις από αυτά και αν είναι κατάλληλα σύμφωνα με τις φωτό του άρθρου
  13. Διαθέτεις κόκκαλο σουπιάς μόνιμα μέσα στο κλουβί και υγρό ασβέστιο;
Το πρώτο που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κάνεις είναι... Να απαντήσεις στις πιο πάνω ερωτήσεις (σε όλες αν γίνεται) και μάλιστα αριθμητικά για να μην χαθούμε.
 
1 Όχι δεν είναι λευκά
2 Όχι δεν έχουν σκούφο
3. Είναι ζευγάρι
4. Μένω σε γκαρσονιέρα και τα έχω στο διάδρομο έξω όπου δίπλα τους έχω την πορτα της ταράτσας και έχει τζαμί και τα βλέπω το φως του ήλιου
5. Τα πήρα Φεβρουάριο έχω την εντύπωση ότι πρώτη φορά θα ζευγαρώσουν
6. Όχι η μόνη μετακίνηση ήταν στην τροφή και καθαρισμό Αλλά η καναρα αμέσως πήγαινε στην φωλιά της
7.4 αυγα είχα στις 2 γέννες και είχαν κροκκο
8. Στην δεύτερη γέννα το πρώτο το έβγαλε στης 18.03 και τα εγκατέλειψε έδω και 3 μερες να τα κλωσσαει
9. Την πρώτη φορά Ναι τα έχω δει να ζευγαρώνουν και αυτος να κελαηδαει πριν και να την καβαλαει μετά στην δεύτερη Όχι δεν είδα
10. Χυμα τους έχω αυγοτροφη Αλλά του είχα φρεσκο αυγο
11. Ναι γύρω στα 80 εκατοστά και έχουν χωρισμα
12. Νημα πήρα από το έτοιμο που έχουν τα μαγαζιά
13. Στην αρχή του πήρα ένα άλλο σε σχήμα καρδια Όχι σουπιο κόκκαλο αλλά είδα ότι δεν το ήθελαν και το πήρα τώρα αλλά υγρό ασβέστιο Όχι δεν τους εχω
 
6. Δεν θα κανείς καμία μετακίνηση πλέον στο κλουβί και δεν θα αλλάζεις την εξωτερική αλλά και την εσωτερική διάταξη του χώρου που τα έχεις. Διαφορετικά, κινσυνευεις το θηλυκό να παρατήσει τη φωλιά γι; κάμποσα ώρα ή μόνιμα και να σταματά την εκκόλαψη των αυγων της.
Το αρσενικό σου πουλάκι προφανώς είναι ανέτοιμο και τα δυο καναρίνια χρειάζονται χρόνο και κατάλληλη διατροφή για να έχεις επιτυχημένη γεννά. Η χύμα τροφή και αυγό τροφή θα πρέπει να αντικατασταθούν άμεσα με επώνυμες σε κλειστή συσκευασία την οποία θα ανοίξεις εσυ η ίδια, διότι τα χύμα συχνά είναι κατάλληλα και αμφιβόλου ποιότητας και καθαρότητας υλικά.
Υγρό ασβέστιο θα πρέπει επίσης να προμηθευτείς για παν ενδεχόμενο, πχ για αντιμετώπιση δυστοκίας αλλά και για να βάζεις μερικές σταγόνες στο νερό όταν το θηλυκό γεννά αυγά
Σου προτείνω να αγοράσεις μια νέα ζευγαρωστρα με αποσπώμενη σχάρα και πάτο και να χωρίσεις τα πουλιά για έναν περίπου μήνα, στον οποίο θα κανείς διατροφική προετοιμασία με έμφαση στον αρσενικό. Καλά θα ήταν αυτός να βρίσκεται σε χώρο πιο φωτεινό από ό,τι το θηλυκό, και να μην έχουν οπτική και αν γίνεται ακουστική επαφή.
Διάβασες το άρθρο που σου επισύναψα;
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα το εφαρμόσω Αλλά το θέμα είναι όταν βγάζω το ένα καναρινι το από αμέσως φωναζει το αλλο θέλει πίσω, σήμερα έβγαλα την καναρα για να της κόψω τα νύχια και ο άλλος δεν σταματούσε να φωνάζει και να πηγαίνει πάνω κάτω
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα το εφαρμόσω Αλλά το θέμα είναι όταν βγάζω το ένα καναρινι το από αμέσως φωναζει το αλλο θέλει πίσω, σήμερα έβγαλα την καναρα για να της κόψω τα νύχια και ο άλλος δεν σταματούσε να φωνάζει και να πηγαίνει πάνω κάτω
Χρυσούλα, σε καταλαβαίνω, αλλά σκέψου και τι ακυρωτικό θα ειναι για τα πουλιά να κάνουν άσπορα αυγά. Αυτο το ακυρωτικό φυσικά ειναι με ανθρώπινα κριτήρια, αλλά και απο την άλλη δυο ανέτοιμα πτηνά ίσως και να μην καταφέρουν να βγουν υγιή απο τη διαδικασία μεγαλωματος των νεοσσών.
 
Ωραία κατάλαβα θα το εφαρμόσω θα τους χωρίσω... εφοσον ο Καναρος δεν είναι έτοιμος
 
Να σου πω... Εφόσον εχεις μονο δυο πουλιά τα οποία μπορεις να τα καλύψεις με σφιχτό αυγό, μάλλον η αυγοτροφη δεν ειναι απαραίτητη. Θα ήταν, αν είχες νεοσσούς και δεν ήσουν εκεί καθε λίγες ώρες να αντικαθιστάς το αυγό που χαλάει με πολύωρη παραμονή εκτος ψυγείου. Παρόλα αυτά η cede morbido ειναι αυτη που ο ίδιος χρησιμοποιώ, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι άλλες μάρκες για τις οποίες έχω ακούσει καλα λογια επισης.
 
Back
Top