Γενικά 2 ζεμπρακια και χωρισμος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tripkaos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tripkaos

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας...
Έχω 2 ζεμπρακια ένα αρσενικό και ένα θηλυκό, αν τα χωρίσω στο ίδιο κλουβί θα είναι εντάξει;θα στρεσάρονται μονά τους;θα νιώθουν μοναξιά; η να πάω να πάρω 2 ακόμα και να έχω 2 αρσενικά και 2 θηλυκά ξεχωριστά;
 
χρηστο γεια σου. Αφου ειναι αρσενικο κ θηλυκο γιατι θες να τα χωρισεις; Ειναι συγγενεις;θελουν κα κανουν αυγα κεσυ δεν θες; Αν δεν υπαρχει καποιος τετοιος λογος δεν χρειαζεται να τα χωρισεις.
παντως αν τα χωρισεις κ βλεπονται δεν θα μελαγχολησουν τοσο οσο αν τα χωρισεις κ το ενα ειναι μακρια παο το αλλο.
τωρα αν θες να παρεις αλλα 2 νεα πουλακια να το κανεις επειδη θα τα θελεις οχι επειδη θα πρπεει να ειναι ζευγαρι με τα αλλα 2. Γιατι μπορει στην πορεια να ειναι πολλα για φροντιδα 4 πουλακια για εσενα.λεω δεν ξερω.:)
 
Αννα πιστεύω ότι δεν ειναι κατάλληλα προετοιμασμένη η θηλύκια να κάνει αυγά, άσε που έκανε σήμερα ένα άλλα το έσπασε και το έφαγε.Λέω ότι δεν είναι προετοιμασμένη γιατί ήταν στο pet shop και δεν είχε ούτε σουπιοκόκκαλο, ούτε άμμο, ούτε αυγοτροφή,όποτε θα είναι κάπως αδύναμη να κάνει αυγά. Της έβαλα χτες και σήμερα αυγοτροφη άλλα δεν ξέρω αν είναι έτοιμη κιόλας. Γιαυτό θέλω να τα χωρίσω,όσο για τα άλλα δυο που λέω να πάρω είναι μες το πρόγραμμα για αγορά και αυτά,ήδη έχω 6 πουλιά,2 ζεμπρακια και 4 καναρινιά όποτε δεν θα είναι βάρος :)
 
Ακόμη και να τα χωρίσεις αν η θηλυκιά είναι να κάνει κάποια αυγά θα τα κάνει. Αν τα χωρίσεις και βλέπονται δεν αλλάζει κάτι στο να φλερτάρουν με όλα τα επακόλουθα (διάθεση για ζευγάρωμα). Η γνώμη μου είναι αν δεν μαλλώνουν να μην τα χωρίσεις. Η θηλυκιά το πιο πιθανό θα κάνει 2-3 αυγά τα οποία θα φάει ή απλά θα σπάσουν και μόλις θεωρρήσεις ότι είναι έτοιμη τους βάζεις φωλιά για αναπαραγωγή. Χώρισμα των πουλιών θα χρειαστεί μόνο αν μαλλώνουν ή αν αρχίσει η θηλυκιά να κάνει καθημερινά αυγά για παραπάνω από 5-6 μέρες. Την αυγοτροφή μην την βάζεις καθημερινά γιατί θα τα παχύνεις. Επίσης έχε σουπιοκόκκαλο και βάζε φρούτα μέρα παρά μέρα για βιταμίνες. Αν μπορείς να βάλεις κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου στο νερό για μερικές μέρες θα την ενισχύσει τώρα που κάνει αυγά χωρίς να έχει καλή διατροφή (από το πετσοπ).

Για τα άλλα δύο που λες πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα να συνηθίσουν αυτά πρώτα, να εγκατασταθούν στο νέο τους χώρο και μετά να αποφασίσεις για καινούρια πουλιά. Έτσι θα μπορείς να δεις αν μπορείς να βάλεις και άλλα δύο πουλιά (από άποψη χώρου, χρόνου και υποχρεώσεων). Επίσης αν βάλεις αυτά για αναπαραγωγή μην πάρεις άλλα πουλιά. Περίμενε να βγουν τα μικρά και προτίμησε να ανταλλάξεις κάποια μικρά. Με δύο ζευγάρια αν αρχίσουν και γεννάνε στο τέλος δεν θα έχεις που να τα βάλεις τα μικρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: efi
Back
Top