Αναπαραγωγή 2 κανάρες με έναν κανάρο σε ζευγαρώστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Theo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Theo

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους...

Σκέφτομαι να βάλω σε ζευγαρώστρα, απ τη μια μεριά τον αρσενικό (πυρωμένος στο φουλ) και απο την άλλη δυο κανάρες που δεν δείχνουν πυρωμένες οπότε να δω ποια θα πυρώσει πρώτα, (αν πυρώσει καμια τους) και να αφήσω μέσα μετά, μόνο την πυρωμένη.

Η γνώμη σας;
 
Ότι θα πυρώσει είναι σίγουρο. Το θέμα είναι την δεύτερη που θα πυρώσει καθυστεριμένα τι θα την κάνεις; Γιατί δεν δοκιμάζεις την μία να τη ζευγαρώσεις με το καναρίνι που έχεις και την άλλη με την καρδερίνα;
Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις την τριπλή ζευγαρώστρα όπου στο κέντρο είναι ο αρσενικός και δεξιά - αριστερά οι θυλικές. Έτσι βγάζωντας το κατάλληλο χώρισμα μπορείς να επιτύχεις ταυτόχρονα 2 γέννες.
 
σωστο αυτο και ενας γνωστος μου εχει σενα κλουβι ενα αρσενικο καναρινι και 2 θηλυκα και το καθενα θηλυκο εχει τη δικη του φωλιτσα.. Αν ο αρσενικος ειναι ωραιος μπορει να σου βγαλει πουλι και με τις 2 καναρες.. Θα πυρωσουν και οι 2 και μαλλον μαζι οποτε την αλλη τι θα την κανεις; Ειναι λιγο ρισκο γιατι ο καναρος ισως στρεσαριστει που θαχει 2 θηλυκες μαζι του ετσι πιστευω εγω..
 
ΑΝ τα ντομπάρει λίγο με πολυβιταμίνες και αυγουλάκι! Θα πάνε ολα καλα και με τις δύο.. Και η μια να κάνει πρώτα φωλιά αστους... Θα κάνει και η αλλη πιο μετά μην αγχόνεσαι! Ακουμε. Ο πατέρας μου έτσι τα κανε παλιά... Και τωρα με κοροιδεύει αυτα που κάνω. Θα σου πω ότι μου λεει... Ταιζετα προσεχετα να τα παρατηρεις και ολα θα ερθουν... 😉
 
σκεψου ομως να παει η μια καναρ και να χαλασει την φωλια της αλλης οταν θα εχει μεσα αυγα η να τσιμπαει η μια τα μικρα της αλλης.υπαρχει ειδικη τριπλη ζευγαρωστρα για τετοιες περιπτωσεις που ειναι ο καναρος στη μεση και οι καναρες στις ακρες.
 
οπως ειναι η διπλη μονο που αυτη εχει τρια διαμερισματα.
 
παλι δεν το καταλαβα..η διπλη εχει δυο θεσεις για φωλια στα πλαγια 1 και 1 ετσι; η τριπλη πως μπορει ναναι και ο καναρος ειναι στη μεση;
 
αν ψαξεις τα θεματα στο forum θα βρεις φωτογραφιες. Εχει 3 θεσεις η μεσαια χωριζεται απο τα αλλα 2 με αφαιρουμενο χωρισμα και τα αλλα 2 διαμερισματα εχουν θεση για φωλια. Ο καναρος ειναι στην μεση και τον εναλλασεις με τις 2 καναρες αναλογα.
 
Back
Top