Γενικά 2 καναρίνια μαζί

N.Bestgirl

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2007
Μηνύματα
25
Πόλη
Χανιά
Λοιπόν... Το αγόρι μου έπιασε ενα καναρινάκι που μπήκε στο μαγαζί και μου το έφερε. Ήταν όμως απρόοπτο το γεγονός και έτσι αφου δεν είχα αλλο κλουβί το έβαλα με το δικό μου. Το θέμα είναι οτι απο τότε που τα έβαλα μαζί δεν κελαιδάει κανένα! Υπολογίζω οτι είναι και τα 2 αρσενικά.

Θα πρέπει να τα χωρίσω φαντάζομαι γιατί θα τσακωθούν κάποια στιγμή και έχει και ενα προβληματάκι το δικό μου με τα πόδια του και δε ξέρω τι είναι (ελπίζω όχι κολλιτικό); Μέχρι την Τρίτη θα υπάρξει πρόβλημα; Πρέπει να τα χωρίσω το συντομότερο; Και αν μπούν σε διαφορετικά κλουβιά θα ξανακελαιδίσουν;
 
Ν .Bestgirl κατ' αρχην σε καλωσοριζω και σου ευχομαι να περνας καλα και να απολαμβανεις την παρεα μας!

Θα μας βοηθουσε πολυ αν μας περιεγραφες την συμπεριφορα των πουλιων οσο βρισκονται μαζι. Ειναι ηρεμα ή τσακωνονται; Το γεγονος οτι σταματησε να κελαηδαει το δικο σου (που απο οτι καταλαβα ειναι αρσενικο)μαλλον δειχνει οτι το νεο μελος ειναι θυληκο. Αν τα πουλακια συνυπαρχουν ηρεμα στο κλουβι και δεν τσακωνονται, συνηγορουν στην αποψη αυτη.Αν ομως η συνυπαρξη τους ειναι γεματη ενταση και τσακωμους, τοτε μαλλον εχεις να κανεις με 2 αρσενικα...

Αν το πουλακι σου αντιμετωπιζει καποιο (εστω και μικρο προβλημα υγειας) καλυτερα θα ηταν να τα απομονωσεις, προκειμενου να μην κολλησει και το αλλο πουλακι. Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τα ποδαρακι του, θα σου δωσουν αλλα μελη με περισσοτερες γνωσεις επι του θεματος.

Αν Χωρισεις τα πουλακια και το καινουριο ειναι θυληκο, ο δικος σου θα ξανατραγουδησει, μιας και ο λογος που κελαηδουν τα πουλια ειναι να προσελκυσουν το ταιρι τους!

Αυτα τα λιγα... Ελπιζω να βοηθησα! 🙂
 
Να προσθέσω σε όσα χρήσιμα σου είπε η Τζωρτζίνα, ότι κατά την γνώμη μου το πρωτεύον αυτή την στιγμή δεν είναι το φύλο του καινούργιου καναρινιού, αλλά η υγεία του. Πρέπει να τα χωρίσεις άμεσα! Προκειμένου να παρατηρήσεις το καινούργιο καναρίνι και να καταλάβεις αν είναι υγιές. Θα πρέπει να είναι ζωηρό, να τρώει, να πίνει νερό, οι κουτσουλιές του να είναι φυσιολογικές (όχι διάρροια). Παράλληλα θα ακούσεις την φωνή του περιμένοντας λίγες μέρες να ξεστρεσαριστεί και να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον, εάν το μόνο που θα ακούς είναι πίου πίου(είναι μάλλον θηλυκό), προκειμένου να σιγουρευτείς θα πρέπει να κάνεις και οπτική διάγνωση. Παίρνοντας το πουλάκι στο χέρι σου και φέρνοντας το σε ανάσκελη στάση, φυσάς χαμηλά εκεί που τελειώνει το κορμάκι του και ξεκινάει η ουρά του. Τα αρσενικά έχουν μεγαλύτερο εξόγκωμα από τα θηλυκά, νομίζω όμως ότι είναι θέμα εμπειρίας για να κάνεις αυτού του είδους την διάγνωση, το πιο απλό θα ήταν να κελαηδήσει το πουλί οπότε αυτόματα ξέρεις ότι είναι αρσενικό. Προτείνω λοιπόν, εάν δεν κελαηδήσει να βρείς κάποιον φίλο ή γνωστό που έχει την γνώση για να κάνει την διάγνωση έτσι ώστε να ξέρεις, με την προυπόθεση ότι είναι υγιές, εάν μπορείς να το ζευγαρώσεις ή όχι με το δικό σου. :D

Γιάννης
 
καλος ηρθες στην παρεα μας Ν .Bestgirl θα σημφωνισω με αυτα που ειπαν τα παιδια! Αλλα εγω θα ηθελα να σταθω στο δικο σου καναρινακι οτι εχει καποιο προβλημα στο ποδι του θα μπωρουσες να μας βαλεις μια φωτογραφια να το δουμε;το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να τα χορισεις και να τα εχεις σε διαφορετικους χορουςγιατι συγουρα θα κολησει και το καινουριο σου καναρινακι αν ειναι μεταδοτικο
 
Καλημέρα,

Χωρίς καμία διάθεση κριτικής θα ήθελα να πω πως είναι μεγάλο λάθος να βάζουμε ένα καινούργιο πουλί κατευθείαν στο ίδιο κλουβί με ένα από αυτά που έχουμε ήδη, όποιες και αν είναι συνθήκες που το «επιβάλλουν». Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί μερικοί από τους οποίους εξηγούνται στο άρθρο Αγορά νέων πουλιών Είναι προφανές πώς εάν το καινούργιο πουλί ήταν φορέας κάποιας μεταδοτικής ασθένειας ή παρασίτων, τότε αυτά έχουν μεταδοθεί και στο δικό σου πουλάκι και αντίστροφα. Εάν δηλαδή το πρόβλημα που έχει το δικό σου πουλί δεν οφείλεται σε τραυματισμό αλλά σε μεταδοτική ασθένεια, τότε αυτή έχει «περάσει» και στο καινούργιο, αφού και τα δύο πουλιά πατάνε στα ίδια ξυλάκια σκουπίζοντας μάλιστα και το ράμφος τους πάνω σε αυτά.
[quote="N.Bestgirl, post: 2134]Πρέπει να τα χωρίσω το συντομότερο; Και αν μπούν σε διαφορετικά κλουβιά θα ξανακελαιδίσουν;[/quote]Παραθέτω μια παράγραφο από το άρθρο Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα του καναρινιού το οποίο θα σου πρότεινα να διαβάσεις ολόκληρο:
Περισσότερα από ένα πουλιά;
Ούτε δύο αρσενικά μόνο, που έχουν ανατραφεί μαζί δεν πρέπει να στεγαστούν στο ίδιο κλουβί. Η ειρήνη μπορεί να βασιλέψει για μια στιγμή αλλά τελικά το εδαφικό ένστικτο θα επιστρέψει και η πάλη θα εμφανιστεί. Ο καλύτερος τρόπος για να κατέχει κανείς δύο αρσενικά καναρίνια, είναι να στεγαστούν χώρια κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να μπορούν να ακούσουν, αλλά να μη βλέπουν το ένα το άλλο. Με αυτή τη μέθοδο θα εκμεταλλευθείτε πλήρως το φυσικό ένστικτο ενός καναρινιού, για να ενημερώσει τους ανταγωνιστές αρσενικούς γείτονες ότι υπερασπίζει μια περιοχή. Τα άγρια ωδικά πουλιά, κάθονται στις μεταξύ τους περιοχές καλώντας τους ανταγωνιστές τους όλη την ημέρα. Έτσι μ' αυτό τον τρόπο κι εσείς, μπορείτε να «εκβιάσετε» επιπλέον κελάδημα από τα πουλιά σας.
 
Καλώς σας βρήκα!

Καταρχήν να σας πώ οτι δεν φημίζομαι για την αφέλια μου! Έχω ένα ιγκουάνα, ενα φίδι και ένα σκυλάκι τα οποία υπεραγαπάω, τα υπερφροντίζω με μεγάλο οικονομικό και όχι μόνο κόστος!Έχετε δίκιο γι αυτά που λένε αλλα δε μπορούσα να κάνω και διαφορετικα.

Το πουλάκι δυστυχώς δεν μπορούσε να το κρατίσει κανείς! Κι εγώ κλουβάκι αλλο δεν είχα και δεν θα αντεχε σε κούτα όσο και να το φρόντιζα! Αυτό που σκέφτηκα αρχικά είναι να το ελευθερώσω και πάλι αλλα φοβίθηκα μήπως παρεξηγηθεί το αγόρι μου.🙄 Βλέπεται μου το έφερε με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό.. και όταν του είπα οτι δεν έχω που να το βάλω απογοητεύτηκε και δε μπόρεσε να βρεθεί και κάποιος άλλος να το πάρει.

Τέσπα...
Τα πουλάκια τα πηγαίνουν μία χαρά... η μόνη μου ανησυχία αυτή τη στιγμή είναι μήπως και κάποιο κολλίσει το αλλο κάτι.☹ Επίσης και τα 2 τρώνε εξίσου καλά, πίνουν το νεράκι τους, αφοδεύουν και τα περιττώματα τους είναι μια χαρα.
Να πώ οτι έχω διαβάσει τα περισσότερα θέματα που αφορουν την φροντίδα κλπ αλλα δεν με κάληψαν πλήρως γι αυτό και έγραψα αυτό το πόστ.
Πρίν βάλλω το καινούριο πουλάκι καθάρισα και απολύμανα το κλυβί με υγρό σαπούνι μπεταντίν, εβαλα και στα 2 πουλάκια στα ποδαράκια τους μπεταντίν, και έβαλα λίγο Baytril στο νερό τους προληπτικά (εδώ δεν ξέρω αν έκανα καλά). Βέβαια ότι και να έκανα δε παύει να υπάρχει ο κίνδυνος να κολλίσουν αν ένα απο τα 2 φέρει κάποια μεταδοτική ασθένεια! Κι εδώ είναι η ανησυχία μου...☹

Στο θέμα του φύλου ωστόσο... κάποιος μου είπε οτι αν το μεσαίο δάχτυλο είναι πιο μεγάλο τότε είναι αρσενικό γι αυτό υπέθεσα οτι ίσως πρόκειται για αρσενικό και αν επηρεάζει το κελάιδιμά τους. Επίσης στο δικό μου που είναι σίγουρα αρσενικό το ράμφος του είναι λίγο κόκκινο/πορτοκαλί και μου είπαν οτι και αυτό είναι ενα σημάδι στο οτι είναι αρσενικό όμως στο αλλο το ράμφος του είναι πιο άσπρο... Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτές οι θεωρίες...

Τελειώνοντας (και σόρυ αν σας κούρασα με την εκθεσή μου) για το θέμα των φωτογραφιών... Θα φροντίσω να βάλω το συντομότερο στο ανάλογο πόστ
 
Πρίν βάλλω το καινούριο πουλάκι καθάρισα και απολύμανα το κλυβί με υγρό σαπούνι μπεταντίν, εβαλα και στα 2 πουλάκια στα ποδαράκια τους μπεταντίν, και έβαλα λίγο Baytril στο νερό τους προληπτικά (εδώ δεν ξέρω αν έκανα καλά). Βέβαια ότι και να έκανα δε παύει να υπάρχει ο κίνδυνος να κολλίσουν αν ένα απο τα 2 είναι φέρει κάποια μεταδοτική ασθένεια! Κι εδώ είναι η ανησυχία μου...☹
Αν και έκανες ό,τι ήταν δυνατόν για τα δεδομένα που αναφέρεις, η απάντησή μου στο προηγούμενο μήνυμα αναφερόταν στους κινδύνους που σε κάνουν να εκφράζεις αυτήν την ανησυχία. Στο θέμα της αντιβίωσης τώρα, νομίζω πως έπραξες σωστά με βάση πάντα τα δεδομένα, μόνο που θα μπορούσες ίσως να χορηγήσεις μια λιγότερο δυνατή αντιβίωση με ευρύ φάσμα επίσης.
Στο θέμα του φύλου ωστόσο... κάποιος μου είπε οτι αν το μεσαίο δάχτυλο είναι πιο μεγάλο τότε είναι αρσενικό γι αυτό υπέθεσα οτι ίσως πρόκειται για αρσενικό και αν επηρεάζει το κελάιδιμά τους. Επίσης στο δικό μου που είναι σίγουρα αρσενικό το ράμφος του είναι λίγο κόκκινο/πορτοκαλί και μου είπα οτι και αυτό είναι ενα σημάδι στο οτι είναι αρσενικό όμως στο αλλο το ράμφος του είναι πιο άσπρο... Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτές οι θεωρίες...
Η πρώτη μέθοδος χρησιμοποιείται για την αναγνώριση φύλου από την πολύ μικρή ηλικία των πουλιών και είναι καθαρά εμπειρική και λεπτή όσον αφορά στη διάκριση. Η αναγνώριση με βάση το χρώμα του ράμφους, νομίζω πως μπορεί να έχει νόημα μόνο στα έγχρωμα καναρίνια αλλά και πάλι δεν γνωρίζω να σου πω με ακρίβεια διότι δεν ασχολούμαι καθόλου με τα συγκεκριμένα πουλιά. Νομίζω πως η ασφαλέστερη μέθοδος διάκρισης στα ενήλικα πουλιά, η οποία μάλιστα απαιτεί και τη μικρότερη εμπειρία είναι το κελάηδημα, οπότε κάνε λίγο υπομονή μέχρι να τα χωρίσεις και να μας ανακοινώσεις το αποτέλεσμα. :)
Καταρχήν να σας πώ οτι δεν φημίζομαι για την αφέλια μου!
Εάν βγήκε αυτό το συμπέρασμα από την απάντησή μου, ζητώ συγνώμη γιατί πραγματικά δεν είχα αυτήν την πρόθεση. :)
 
Δεν γνωρίζω αλλη αντιβίωση! ☹

Τέσπα την Τρίτη θα φροντίσω να τα χωρίσω ή και αυριο αν είναι ανοιχτά και θα σας πώ τι είναι 😛
 
Α! Ξανακελάιδισε ο δικός μου! Τώρα κάθομαι εδώ και το ακουσα να κελαιδάει κανονικά απο μέσα! . 😀 Είμαι πολύ χαρουμενη! 😛

Αρα; Το αλλο είναι αρσενικό; Λέτε να κελαιδίσει και το αλλο κάποια στιγμή; Η αλήθεια είναι οτι μ' αρεσει που είναι μαζί και τα πάνε μια χαρα, αισθάνομαι οτι έχει παρέα και ο δικός μου... Τι λέτε να κάνω; Να τα χωρίσω ή αν τα πάνε καλά και είναι καλα να τα αφήσω έτσι; Το ποδαράκι του δικού μου είναι πολύ καλύτερα ωστόσο! Το πατάει όλο και ποιο πολύ !
 
Κοιτα, αν κελαηδουσε κ κυνηγουσε το αλλο πουλακι, μαλλον θα χρειαστεις φωλια..
 
καλημερα!
ειχες ενα χαρουμενο κ ευχαριστω πρωινο αφου το ακουσες να κελαηδαει:D!
τωρα οσο για το αλλο! Ο χρονος θα δειξει!
παντως κατα την ταπεινη μου αποψη αν τα χωρισεις ισως να ειναι κ καλυτερα, για να καταλαβεις το φυλο του απο το αν θα κελαηδησει!
αν βεβαια ειναι θηλυκο συντομα ισως χρειαστει να τα ξαναβαλεις μαζι! Για να αποκτησεις κ μωρακια
 
🙄

Μωράκια; 🙄 Μου βάζεται δύσκολα!

Πάντος μπερδεύτικα... αν είναι 2 καναρίνια μαζί είτε αρσενικά είτε θηλυκα κελαιδούν; Ή υπάρχει περίπτωση κάποιος συνδιασμός να τα κάνει να μην κελαιδούν;

Κάτι τέτοιο είχα ακουσει! Πάντος κελάιδισε για λίγη ώρα αλλα κελάϊδισε κανονικά! Το αλλο πιου πιου κανει μόνο 🙄 😛
 
Πάντος μπερδεύτικα... αν είναι 2 καναρίνια μαζί είτε αρσενικά είτε θηλυκα κελαιδούν; Ή υπάρχει περίπτωση κάποιος συνδιασμός να τα κάνει να μην κελαιδούν;
Κική για να μη μπερδεύεσαι θα πρέπει να χωρίσεις τα δύο πουλιά σε ξεχωριστά κλουβιά το καθένα και να τα τοποθετήσεις σε μέρος που να μην έχουν οπτική επαφή το ένα με το άλλο. Μόνο ακουστική. Εφόσον λοιπόν είναι και τα δύο πουλιά υγιή, δώσε τους δύο τρεις μέρες καιρό και θα διαπιστώσεις εάν είναι αρσενικά η θηλυκά από το κελάηδημα.

Σε περίπτωση που είναι και τα δύο αρσενικά, τα αφήνεις ως έχουν (χωριστά) για να εκμεταλλευτείς τον ανταγωνισμό και τις μεταξύ τους «κόντρες» προκειμένου να κελαηδούν συνέχεια.

Σε περίπτωση που διαπιστώσεις ότι είναι το ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό, τότε είναι στην κρίση σου εάν θα ξεκινήσεις τη διαδικασία ζευγαρώματος ή όχι. Θα πρέπει όμως και πάλι, ακόμη και αν δεν θέλεις να ζευγαρώσουν να τα έχεις σε ξεχωριστά κλουβιά εάν θέλεις να συνεχίσει το αρσενικό σου να κελαηδάει.

Ο συνδυασμός είναι απλός: Δεν είναι μαζί, κελαηδούν. Είναι μαζί, δεν κελαηδούν αλλά δεν σε απασχολεί κιόλας αφού για να τα έχει κάποιος μαζί τα έχει γιατί ενδιαφέρεται για την αναπαραγωγή τους και όχι για το τραγούδι τους.
 
Λοιπόν...

Χτές πείρα τελικά κλουβάκι και τα χώρισα! Είναι και τα 2 αρσενικά τελικά 😛
Το καινούριο έχει ενα κελάιδισμα δράμα... 😛 περίεργο και αρκετά χαμηλο ώρες ώρες ίσα που ακούγεται! Αλλα δε πειράζει είναι γλύκα
 
γεια σου Ν.bestgirl! 🙂
ειδες που τελικα επρεπε να τα χωρισεις;
να σου ζησουν λοιπον, αλλα ετσι δεν θα μεγαλωσει η παρεα!
πρεπει να ψαξεις για 2 νυφες τωρα! 😀!:D:)
 
Back
Top