Φροντίδα 2 κλουβιά μαζί με διαφορετικά είδη παπαγάλων

Γιάννης 83

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2019
Μηνύματα
99
Καλημέρα σε όλους! Όπως έχω γράψει και σε άλλα θέματα έχω ένα ζευγαράκι budgie. Θα ήθελα να ρωτήσω μπορώ δίπλα σε αυτό το κλουβί να βάλω άλλο ένα γιατί με ενδιαφέρει να αποκτήσω ένα παπαγαλακι Lovebird? Θα έχω κάποιο θέμα;
 
Εντάξει δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Είσαι σίγουρος όμως για lovebird; Επίσης χρειάζεται και κάποια παρέα του είδους του.
Γιατί ρωτάς αν είμαι σίγουρος;
 
Γιατί είναι αρκετά απαιτητικό είδος. Δεν είναι σαν τα budgie.
Θέλεις να μου αναφέρεις κάποιες από τις ιδιαιτερότητες τους αν δεν σε βάζω σε κόπο;
 
Θέλεις να μου αναφέρεις κάποιες από τις ιδιαιτερότητες τους αν δεν σε βάζω σε κόπο;
Αρχικά χρειάζεσαι μεγάλο κλουβί. Η 60αρα ζευγαρωστρα δεν σου φτάνει. Το καλύτερο είναι μια 75αρα που έχει εμφανή διαφορά από την πρώτη.
Είναι πολύ φωνακλάδικα και τσαμπουκάδες. Η φωνή τους είναι πολύ διαπεραστική και κάνουν αρκετή φασαρία όταν τα πιάνει. Δεν διστάζουν να δαγκώσουν. Τα αρσενικά είναι πιο ήρεμα όμως από τα θηλυκά. Έχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις με τα πάντα για αυτό θα πρέπει να υπάρχουν πάντοτε στο κλουβί παιχνίδια για ενασχόληση. Δεν είναι και πολύ φιλικά με άλλα είδη. Οπότε μην επιχειρήσεις κάποια συγκατοίκηση.
Επειδή είναι από τα πιο κοινωνικά είδη παπαγάλων χρειάζονται ένα ταίρι τους είδους τους. Το λέει και το όνομα τους εξάλλου. Αν δεν μπορείς να τα καλύψεις αυτά καλύτερα να πας σε κάποιο άλλο είδος όπως κοκατιλ η parrotlet.
 
Ήσουν κατατοπιστικός! Από αυτά που μου γράφεις όντως θέλει αρκετή σκέψη για ένα τέτοιο είδος. Κάποιο άλλο είδος όπου μπορώ να φιλοξενήσω στο παλιό κλουβί των budgie μου; (40χ25χ50 ύψος)
 
Ήσουν κατατοπιστικός! Από αυτά που μου γράφεις όντως θέλει αρκετή σκέψη για ένα τέτοιο είδος. Κάποιο άλλο είδος όπου μπορώ να φιλοξενήσω στο παλιό κλουβί των budgie μου; (40χ25χ50 ύψος)
Αυτό το κλουβί από διαστάσεις δεν είναι και πολύ βολικό γενικά για πουλιά. Αν θες κάτι πιο ήσυχο τότε να πας σε κοκατιλ ή parrotlet. Όμως θα πρέπει να ρίξεις και εκεί αρκετό διάβασμα προτού επιχειρήσεις αγορά για να δεις όντως ανήκουν στα είδη παπαγάλων που ταιριάζουν στον χαρακτήρα σου.
 
Back
Top