Ασθένειες 2 πουλιά με 2 διαφορετικές ασθένειες

Andreas o kyprios

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Leukosia
Γεια σας αγαπητή φίλοι.
Έκανα το λογαριασμό πρίν λίγο καιρό επειδή εδώ μέσα βρήκα αρκετά άρθρα που μου εμπνεαν πλήρη εμπιστοσύνη. Είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμαι με καναρίνια. Πιο παλιά είχα παπαγαλάκια και ζεμβρουλες. Συγκεκριμένα μόλις είδα απο ενα φίλο τα κόκκινα καναρίνια τρελάθηκα και μου ξανακτυπησε το κουδούνι για την απόκτηση των φτερωτών φίλων. Έκανα ένα κλουβί μόνος μου με διαστάσεις 90μ*45υ*36π. Διάβασα ότι δεν ειναι καλό υλικό το ξύλο για θέμα υγιεινής των καναρινιών. Ομως το καθαρίζω με μηλοξυδο 2 φορες την εβδομάδα σχολαστικά. Αυτό όσο αφορά την εισαγωγή. Τα καναρινακια ειναι 1 ετων περίπου και την θυληκια μου την έδωσαν χωρίς φτερά στο κεφάλι. Διάβασα εδώ μέσα να την ταιζω πρασινάδες και αυγό μέχρι να επανέλθει. Ειναι παρά πολυ ζωηρή και μερικές φορές κελαηδεί σαν αρσενικό γιαυτο και δεν ανησύχησα πολύ. Οσο αφορα τον αρσενικό σταμάτησε να κελαηδαεί εδω και 2 μερες και παρατήρησα γυρω απο το ματι του κατι περιεργο. Θα ανεβάσω και φωτό αν τα βρω.Εψαξα αμεσος για πτηνιατρο στην Κύπρο αλλα μου εκλεισε ραντεβου την παρασκευη και αυτο με αχωσε στο να εχω απωλειες. Κατι που εχετε να μου προτείνετε μεχρι την Παρασκευή??
[automerge]1653465985[/automerge]
Εδω ειναι και οι φωτο που σας ελεγα
 

Συνημμένα

  • P_20220525_104633_1.webp
    P_20220525_104633_1.webp
    23,3 KB · Προβολές: 26
  • P_20220525_104601_1.webp
    P_20220525_104601_1.webp
    12,3 KB · Προβολές: 26
Καλημέρα.
μου εκλεισε ραντεβου την παρασκευη και αυτο με αχωσε στο να εχω απωλειες.
Μην ανησυχείς δεν θα πάθουν κάτι μέχρι την Παρασκευή.
Το θηλυκό προφανώς και έχει πρόβλημα και μάλλον κόλλησε και το αρσενικό.
Να ζητήσεις από τον Γιατρό να εξετάσει και τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο αλλά και μικροβιολογικά.

Να τα χαίρεσαι !
 
Ξέρουμε περίπου πόσα θα κοστίσει η επίσκεψη??
Θα πρέπει να ρωτήσεις τον Γιατρό, επίσης ρώτησε για το κόστος των εξετάσεων (μικροβιολογικών).
 
@Tony Forpus Ναι τα βλέπει ο ήλιος στην δύση του. Τους έχω σπόρους συσκευασμένους αλλα δεν θυμάμαι την μάρκα γιατί τα έβαλα σε κουτί που κλείνει αεροστεγώς. Και μέρα παράμερα είτε 1/4 αυγό με το τσόφλι είτε μαρούλι είτε μπρόκολο εννοείτε καλά πλυμένα και στεγνά
[automerge]1653474729[/automerge]
Ο αρσενικός που τον παρατήρησα τώρα δυσκολεύεται να σπάσει τους σπόρους και προχώρησε η ασθένεια που έχει στον μάτι. Όλη την ώρα κοιμάται. Ας ελπίσουμε να μείνει ζωντανός ως την Παρασκευή. Απο την άλλη η θηλυκιά πολύ ενεργητική. Γι'αυτό έγραψα οτι είναι 2 ασθένειες.
[automerge]1653474949[/automerge]
Δεν το πιστεύω μέσα σε 3ις ώρες.
 

Συνημμένα

  • P_20220525_133424_1.webp
    P_20220525_133424_1.webp
    13,1 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Ο αρσενικός που τον παρατήρησα τώρα δυσκολεύεται να σπάσει τους σπόρους και προχώρησε η ασθένεια που έχει στον μάτι. Όλη την ώρα κοιμάται.
Επικοινώνησε με τον Γιατρό, εξήγησε την κατάσταση και πήγαινε τα πουλάκια σήμερα για εξέταση, η κατάσταση είναι έκτακτη.
 
Τους πήρα σε 2 πτηνιατρους. Ο ένας ειρωνικά μου είπε να τα αφήσω να φύγουν και γελούσε. Δεν μου είπε ακριβώς τι είχαν τα πουλιά. Ο άλλος εξαιρετικός επαγγελματίας μου είπε οτι υπήρχαν εσωτερικά βακτήρια για τον αρσενικό και η θηλυκιά οτι ειναι γενετικό το πρόβλημα και το πιο πιθανών να διορθωθεί στην πτερροροια. Εαν οχι να τον ξαναπάρω για θεραπεία. Ο αρσενικός βελτιώθηκε σχεδον πλήρες αλλα χθες παρατήρησα τα ίδια. Αμέσως τον πήρα τηλέφωνο και μου ειπε να συνεχίσω την θεραπεία. Μου έδωσε ενα φάρμακο για να το βάζω στο νερό σε σύριγγα. Δεν ξερω περισσότερα για το σκεύασμα. Η διάγνωση που έκανε ηταν οτι κολλαει απο σπουργίτια που έρχονται και τρώνε τροφη. Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον
 
Ελπίζω τον πρώτο να μην τον πλήρωσες.
Ελπίζω επίσης για τον δεύτερο, όσον αφορά το θηλυκό πουλί, να παράκουσες τη λέξη "γενετικό" και πιθανόν να περάσει με την πτερόρροια". (δεν το γράφω για εσένα, αλλά ελπίζω απλά να μην την είπε ο γιατρός)
Προφανώς το φάρμακο σου το έδωσε σε σύριγγα, χωρίς brand name.
Τα σπουργίτια και γενικότερα άγρια πτηνά να προσπαθήσεις να τα αποφύγεις, δλδ κάνε κάτι ώστε να μην μπορούν να έρθουν σε επαφή με τα κλουβιά.
Όσο δίνουμε φάρμακα σε νερό (αν δλδ τα διαλύουμε σε νερό και αφήνουμε το πουλί να πιει μόνο του από αυτό), δίνουμε μόνο σπόρους σαν τροφή και όχι χορταρικά ή φρούτα και γενικά τρόφιμα που περιέχουν νερό, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι το πουλί θα καταναλώσει λιγότερο από το νερό του, μια και θα προσλαμβάνει τμήμα του από τα χορταρικά. Επίσης, όσο δίνουμε αντιβίωση (γιατί μάλλον κάτι τέτοιο μπορεί να σου έδωσε), αφαιρούμε το κόκκαλο σουπιάς από το κλουβί, διότι κάποιες αντιβιώσεις αλληλεπιδρούν με το ασβέστιο.
Κράτησέ μας ενήμερους για την πορεία.
Επίσης θα σταθώ στο ερώτημα του @Tony Forpus , για τον ήλιο...αναδιατυπώνοντάς το: τα πουλιά έρχονται σε επαφή με διάχυτο ηλιακό φως χωρίς την παρεμβολή τζαμιών ή διαβιώνουν σε φωτιζόμενο μεν, εσωτερικό δε χώρο;
 
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ και πάλι. Εννοείτε οτι τον πίστεψα σαν άπειρος χομπυστας και εννοείτε οτι πληρώθηκε ο πρώτος που πήγα. Ειναι στα πλάνα μου να βάλω κάτι για να μην πλησιάζουν τα σπουργίτια. Θέλω να πιστεύω έως την Κυριακή να το εχω ολοκλήρωση την κατασκευή. Εσείς τι προτείνετε να κάνω για την θηλυκιά. Να πάω σε άλλο πτηνιατρο??
 
@ianos μου σχετικά με την δεύτερη περίπτωση της θηλυκιάς, αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοια κατάσταση με τον @Andreas o kyprios. Απώλεια πτερώματος στο πίσω του κεφαλιού σε ενήλικο καναρινι. Απο τα άρθρα που διάβασα στο γκρουπ η παθολογική πτερόρροια μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Η απορία μου, φαντάζομαι και του @Andreas o kyprios, είναι αυτό κατι που διορθώνεται? Και αν ναι, υπάρχει κάτι που μπορούμε να δώσουμε στα πουλια να τα βοηθήσουμε (π.χ κάποιο βιταμινουχο σκεύασμα)? Θα το αναρτουσα σήμερα σαν θέμα αλλά με πρόλαβε ο Αντρέας και πιστεύω σχετίζονται 🙂
[automerge]1654866307[/automerge]
@Andreas o kyprios ευχαριστώ φίλε!🐦🙏
 
Καλησπέρα.
@GrigorisCY , @Andreas o kyprios στην θέση σας θα επικοινωνούσα με την παρακάτω ομοσπονδία, αυτοί σίγουρα θα μπορέσουν να σας προτείνουν ένα αξιόπιστο Κτηνίατρο - Πτηνίατρο.
 
Back
Top