Γενικά 2 φωτογραφίες cockatiel

renegade.cy

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Λευκωσία
Παιδια σας εκανα upload 2 φωτογραφίες, ενα απο τα cockatiels μου. Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις, επισης αν διακρίνεται το φύλο και ηλικία.

Ητανε σε μεγαλη κλούβα με ακομη 4 αλλα τωρα το εβαλα σε μικροτερο κλουβί στο γραφειο μου σπιτι.

Ελπιζω να το εκπαιδευσω εστω και λιγο.
 

Συνημμένα

  • DSC01562.webp
    DSC01562.webp
    10,2 KB · Προβολές: 81
  • DSC01574.webp
    DSC01574.webp
    10,8 KB · Προβολές: 72
Το πουλακι ειναι σιγουρα μικρο σε ηλικια και πολυ ομορφο επισης!
Ειναι μωρο απο καποια δικα σου;

Εαν ο χρωματισμος μεινει αυτος μετα την πρωτη και δευτερη πτεροροια του, τοτε το πουλακι ειναι σιγουρα θηλυκο. Εαν χασει το περλε χρωμα του τοτε ειναι αρσενικο.

Εαν ασχοληθεις μαζι του θα το εκπαιδευσεις πολυ, οχι λιγο!
 
Ευχαριστώ πολύ Φοίβο. J τα δικά μου ακόμα να γεννήσουν, βασικά αυτό μου το έχει χαρίσει ένας γείτονας φίλος. Πως ξεχωρίζεις το αρσενικό από το θηλυκό;

Θέλω πολύ να το εκπαιδεύσω αλλά προς το παρών δαγκώνει! Υπάρχει κάποιο κόλπο για αυτό;
 
Πότε; δεν ειδα τιποτε...

Ο Άγγελος αναφέρεται στο ότι ο Ανέστης κάλυψε το ερώτημά σου για το αν είναι θηλυκό ή αρσενικό:

Εαν ο χρωματισμος μεινει αυτος μετα την πρωτη και δευτερη πτεροροια του, τοτε το πουλακι ειναι σιγουρα θηλυκο. Εαν χασει το περλε χρωμα του τοτε ειναι αρσενικο.


όπως και για το τι ηλικία μπορεί να έχει:

Το πουλακι ειναι σιγουρα μικρο σε ηλικια.

Υπάρχει κάποιο κόλπο για αυτό;

Εαν ασχοληθεις μαζι του θα το εκπαιδευσεις πολυ, οχι λιγο!

Όπως είπε κι ο Ανέστης (Φοίβος) το κλειδί είναι στο πόσο χρόνο του αφιερώνεις, καθώς και στο να έχεις υπομονή κι επιμονή. 😉
 
Back
Top