Αναπαραγωγή 2 Gloster χωρίς σκουφί, θα μου δώσουν μικρά με σκουφί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης koke
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

koke

PB New Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Χρυσούπολη
Αν βάλω 2 gloster χωρίς σκουφί θα μου δώσουν μικρά με σκουφί; Συγγνώμη για την γραφή απλά είμαι στο forum από το τηλέφωνο και δεν μπορώ να γράψω εύκολα ελληνικά.
 
Οχι! Θα πάρεις νεοσσούς 100% χωρίς κορώνα. ( consort )
 
εκτος οτι δεν θα παρεις ποτε πουλια με κορωνα αλλα και τα πουλια που θα βγαλεις εαν τα ζευγαρωσεις μετα με κορωνα θα εχουν πολλους απογονους χωρις σκουφι.

και το ποιο ωραιο σε ενα γκλοστερ ειναι η κορωνα.
 
και τα πουλια που θα βγαλεις εαν τα ζευγαρωσεις μετα με κορωνα θα εχουν πολλους απογονους χωρις σκουφι.
Δημήτρη μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό; Ξέρω ότι τα πουλιά που βγαίνουν από δύο consort γονείς δεν συνεισφέρουν στη δημιουργία καλής κορόνας σε μελλοντικά ζευγαρώματα, αλλά αν κατάλαβα καλά λες ότι επηρεάζεται το ποσοστό που θα εμφανιστεί η κορόνα; Αυτό δεν γίνετε!
 
Όταν το καταδικάζεις από την αρχή δεν καταλαβαίνω τον λόγο που με ρωτάς.

Μετά από πολλά πειραματικά ζευγαρώματα σαν ανορθόδοξος χομπιστας που είμαι και κοιτώντας τα στατιστικά ΜΟΥ αυτών των χρόνων μπορώ να κρίνω αυτό που είπα, ότι θα έχεις πολλούς απογόνους χωρίς σκουφί και όπως είπες και εσύ χάλια σκουφί.

Δεν το διάβασα πουθενά να σου αναφέρω την πηγή γιατί το έκανα πράξη μόνος μου, αλλά και δεν είπα πουθενά ότι θα βγάλεις πούλια χωρίς κορώνα, είπα ότι στο τέλος τα κονσορτ θα είναι πολύ περισσότερα από τα κορώνα.
 
Το γονιδιο που δινει το σκουφι υπερισχυει; Δηλαδη ζευγαρωνοντας ενα πουλι με σκουφι και ενα χωρισ σκουφι βαση του νομου του Meddel αν υποθεσουμε Α σκουφι Β χωρισ σκουφι τοτε ΑΑ με ΒΒ θα δωσει πουλια ΑΒ ΑΒ ΑΒ ΑΒ πως ειναι δινατον να εχουμε το 50-50. Η θα ειναι ολα σκουφι η ολα χωρισ σκουφι.Αν τα πουλια ειναι και τα δυο χωρις σκουφι Δηλαδη ΑΑ και ΑΑ πως ειναι δυνατον οι Απογονοι ΑΑ αν τους ζευγαρωσουμε με σκουφο ΒΒ να μην δινουν πουλια με σκουφι;
 
Δημήτρη, το θέμα είναι οτι αυτό
... Είπα ότι στο τέλος τα κονσορτ θα είναι πολύ περισσότερα από τα κορώνα.
δεν μπορεί να συμβεί. Με τους νόμους που μέχρι τώρα γνωρίζουμε
τα ποσοστά σε βάθος χρόνου θα είναι 50 -50 .
 
Δημήτρη καταρχήν συγγνώμη για το "αυτό δεν γίνετε" ήταν περισσότερο έκπληξη παρά καταδίκη. Απλά βγήκε λίγο λάθος. Αυτό που ξέρουμε μέχρι τώρα είναι ότι σε ζευγάρωμα corona X xonsort κάθε νεοσσός έχει 50% πιθανότητα να κληρονομήσει το γονίδιο του σκουφιού. Γιαυτό και δεν είναι απόλυτο ότι το αποτέλεσμα θα είναι μισά corona μικρά μέσα στη φωλιά. Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα που έβγαλες είναι παιχνίδι της τύχης μάλλον παρά αποτέλεσμα των απογόνων consortXconsort. Παίζει ρόλο φυσικά και για πόσα πουλιά μιλάμε. Αν το αποτέλεσμα είναι παρατήρηση εκατοντάδων πουλιών και τα στατιστικά σε σχέση με τα υπόλοιπα πουλιά έχουν τεράστια διαφορά τότε μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο. Επειδή δεν γνωρίζουμε το γενετικό κώδικα των καναρινιών τίποτα δεν αποκλείεται.
 
Το γονιδιο που δινει το σκουφι υπερισχυει; Δηλαδη ζευγαρωνοντας ενα πουλι με σκουφι και ενα χωρισ σκουφι βαση του νομου του Meddel αν υποθεσουμε Α σκουφι Β χωρισ σκουφι τοτε ΑΑ με ΒΒ θα δωσει πουλια ΑΒ ΑΒ ΑΒ ΑΒ πως ειναι δινατον να εχουμε το 50-50. Η θα ειναι ολα σκουφι η ολα χωρισ σκουφι.Αν τα πουλια ειναι και τα δυο χωρις σκουφι Δηλαδη ΑΑ και ΑΑ πως ειναι δυνατον οι Απογονοι ΑΑ αν τους ζευγαρωσουμε με σκουφο ΒΒ να μην δινουν πουλια με σκουφι;

Στην υπόθεση υπολόγισε ότι το πουλί που δείχνει το σκουφί είναι το ΑΒ. ΑΑ δεν υπάρχει γιατί δεν γίνετε να έχουμε ομοζυγωτό το συγκεκριμένο γονίδιο (είναι παράγοντας θνησιμότητας). Και ΒΒ το Consort. Σε ζευγάρωμα ενός ΑΒ (Corona) με ένα ΒΒ (consort) θα έχουμε 50% ΑΒ και 50% ΒΒ συνδυασμούς στους απογόνους. Έτσι βγαίνει το ποσοστό.
 
Προς διευκόλυνση...
 

Συνημμένα

  • GL-1.webp
    GL-1.webp
    3,7 KB · Προβολές: 88
Επομενως στο παραδειγμα μου τα corona ειναι ΑΒ και τα consort ΒΒ το ΑΑ δεν υπαρχει αλλιως δε θα ζουσε το πουλι.Αρα αυτο που λεει ο Δημητρης ειναι ατοπο βαση του Meddel αν ζευγαρωσουμε consort με consort οι επομενες γεννιες θα εχουν ιδιες πιθανοτητες 50-50 να εμφανισουν το σκουφι εγοσον ζευγαρωσει με corona.
Βασιλη για να το εμφανιστει λαθος στο dna των καναρινιων ωστε να εχουμε εμφανη το χαρακτηριστικο πρεπει να ειναι ετερονυμα τα χρωμοσωματα αλλιως ο νεοοσος πεθαινει;οπως στα λευκα;
 
sorry που το τραβαω λιγο με τη βιολογια απλα εχω μια καναρα απλη υγιεστατη μεχρι που κελαδαει. Τη ζευγαρωσα περσυ και φετος με το ιδιο αρσενικο. Την πρωτη χρονια εκανε δυο γεννες. Στην πρωτη γεννα 4 αυγα 3 νεοσσοι ψοφιοι στο αυγο 1 ασπορο. Στη δευτερη γεννα απο 3 αυγα 2 νεοσσοι εκκολαυτικαν και ψοφισαν την 7μερα ενα ασπορο.Φετος εγινε το εξις. Ξανα το ιδιο ζευγαρι πρωτη γεννα 5 αυγα 2 ασπορα 2 ψοφιοι στο αυγο 1 εζησε.Χαρισα το αρσενικο το οποιο ψοφισε το καλοκαιρι απο κοκκινο σπιρι στο ποδι. Ο νεοοσος ψοφισε πριν μια βδομαδα. Τον ειχα χαρισει ηταν 4 μηνων και κατα τη διαρκεια της πτεροριας ματωνε κατω απο τις φτερουγες. Ειναι τυχαιο ολο αυτο; Ο δεικτης θνησιμοτητας ειναι απογοτευτικος. Μηπως δε πρεπει η καναρα να ζευγαρωσει ξανα;
 
sorry που το τραβαω λιγο με τη βιολογια απλα εχω μια καναρα απλη υγιεστατη μεχρι που κελαδαει. Τη ζευγαρωσα περσυ και φετος με το ιδιο αρσενικο. Την πρωτη χρονια εκανε δυο γεννες. Στην πρωτη γεννα 4 αυγα 3 νεοσσοι ψοφιοι στο αυγο 1 ασπορο. Στη δευτερη γεννα απο 3 αυγα 2 νεοσσοι εκκολαυτικαν και ψοφισαν την 7μερα ενα ασπορο.Φετος εγινε το εξις. Ξανα το ιδιο ζευγαρι πρωτη γεννα 5 αυγα 2 ασπορα 2 ψοφιοι στο αυγο 1 εζησε.Χαρισα το αρσενικο το οποιο ψοφισε το καλοκαιρι απο κοκκινο σπιρι στο ποδι. Ο νεοοσος ψοφισε πριν μια βδομαδα. Τον ειχα χαρισει ηταν 4 μηνων και κατα τη διαρκεια της πτεροριας ματωνε κατω απο τις φτερουγες. Ειναι τυχαιο ολο αυτο; Ο δεικτης θνησιμοτητας ειναι απογοτευτικος. Μηπως δε πρεπει η καναρα να ζευγαρωσει ξανα;

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κάτι κληρονομικό. Μπορεί το ζευγάρι να έπασχε από κάποια ασθένεια η οποία να πρόσβαλε τους νεοσσούς ως πιο ευαίσθητους και όχι τους γονείς. Χωρίς εξέταση των πουλιών για κάποια ασθένεια δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
 
καλησπερα φιλε μου, μπορει να παρεις πουλια με σκουφο εαν τα αιματα
τους ειναι 50-50. Εαν δεν ξερεις τους γονεις των πουλιων, τοτε θα το μαθεις στην πραξη.

Τι εννοείς τα αίματα τους είναι 50-50; Σε κυρίαρχο γονίδιο πάντα!
 
Ναι αυτό τον τρόπο εφαρμόζουν αλλά αυτά τα 50 50 που λες εμφανίζουν την corona. Δεν είναι consort, όταν λέμε κυρίαρχη μετάλλαξη αυτό σημαίνει.
 
Εάν και είπα να μην ανακατευτώ, και να το πω ποιο απλά να μην ξαναγράψω γιατί και εγώ ο ίδιος έφτασα σε σημείο να αμφιβάλω για τον εαυτό μου.

Θα τα πω απλά.
Α=κορώνα, με σκούφια
Β=κονσορτ, χωρίς σκουφί

Α + Β θα μας δώσει μισά Α και μισά Β (ΑΒ ΑΒ ΑΒ ΑΒ ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ , άλλες φορές θα μας δώσει περισσότερα Α και άλλες περισσότερα Β .

Α + Α θα μας δώσει νεκρά πουλιά.

Β + Β θα μας δώσει πουλιά χωρίς σκουφί και από τύχη όπως είπε και ο Βασίλης την επόμενη χρονιά που τα ζευγάρωσα με κορώνα έβγαλα περισσότερα κονσορτ .

Β + Β ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να μας δώσει κορώνα.

Απλά Α + Β δεν θα βγάλει ποτέ μισά μισά. και εάν το κάνει μόνο σε μια γέννα θα είναι από τύχη.
 
-Ο νόμος των πιθανοτήτων πάντα δημιουργούσε περεξηγήσεις.
Το δικό μου στενόμυαλο καταλαβαίνει κάπως έτσι το πράγμα.Αν έχω άδικο
πολύ θα χαρώ να ακούσω την διόρθωση.

-Ας θεωρήσουμε ένα αρσενικό σκουφάτο ΑΒ
Και ένα θηλυκό Κονσόρτ ΒΒ
Το χρωμόσωμα Α είναι αυτό που δήνει το σκουφί
και όπως βλέπουμε το έχει μόνον το αρσενικό μας.
Σε κάθε διασταύρωση ένα χρωμόσωμα του αρσενικού
ενώνεται με ένα χρωμόσωμα του θηλυκού.
Το θηλυκό δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο εκτός απο Β
Το αρσενικό όμως εχει την δυνατότητα να δώσει πότε το Α και πότε το Β.
Κάθε φορά που δήνει το Α του ο απόγονος είναι ΑΒ=ΣΚΟΥΦΑΤΟΣ
Κάθε φορά που δήνει το Β του ο απόγονος είναι ΒΒ=ΚΟΝΣΟΡΤ
Αφου το γεννετικό υλικό του αρσενικου είναι Α=50% Β=50%
οι πιθανότητες είναι πάντα 50% - 50%.Αυτό δεν σημαίνει οτι στην φωλιά κάθε φορά θα υπάρχουν 50% σκουφάτα και 50% κονσορτ.
 
Αφου το γεννετικό υλικό του αρσενικου είναι Α=50% Β=50%
οι πιθανότητες είναι πάντα 50% - 50%.Αυτό δεν σημαίνει οτι στην φωλιά κάθε φορά θα υπάρχουν 50% σκουφάτα και 50% κονσορτ.

Συμφωνω με τον τροπο που το εθεσε ο Μακης κι ο Δημητρης. Για να το υπολογισει κανεις δεν πρεπει να δει συνολικα μια γεννα αυγων σε μια φωλια αλλα το καθε αυγο σαν μια ξεχωριστη γεννηση. Συμφωνα με οσα περιγραψατε στα παραπανω 2 μηνυματα το καθε αυγο εχει πιθανοτητα 50% - 50% να ειναι κονσορτ η σκουφατο. Οχι ομως οτι ολοκληρη η γεννα θα δωσει 50% σκουφατα και 50% κονσορτ.
 
Back
Top